ATSO UR-GE KATILIMCILARI SİNGAPUR VE AVUSTRALYA DOĞALTAŞ PAZARI’NA GÖZ DİKTİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın yürüttüğü Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında, Doğaltaş Sektörü Güçbirliği Projesi içerisinde yer alan 7 firmadan toplam 11 katılımcı firma temsilcisi, Singapur ve Avustralya ülkelerine yurtdışı iş gezisi programı gerçekleştirdiler. 11-19 Kasım tarihlerini kapsayan programda, katılımcı firmalar öncelikle Singapur’da, ardından Avustralya’nın Melbourne ve Sidney şehirlerinde ikili iş görüşmeleri ve firma ziyaretleri gerçekleştirdiler.

İlk olarak Singapur’a varan heyet 12 Kasım Pazartesi günü otel toplantı salonunda sektörel ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. İkili iş görüşmelerinin ardından, program firma ziyaretleri ile devam etti. Ayrıca Singapur Ticaret Müşavirliğini ziyaret eden heyet Ticaret Müşaviri Sayın Hürol Karlı’yı makamında ziyaret ederek Singapur ekonomisi ve doğaltaş sektörü ve yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 
Singapur Ticaret Müşaviri Hürol Karlı,” 50 yıl önce fakir bir ülke olan Singapur şuan bölgenin merkezi durumunda. Singapur dış ticaret hacmine baktığımızda 310 milyar dolar ihracat ve 285 milyar dolar ithalat yapmaktadır. Al-sat yaparak bu büyük ekonomiye ulaşan bölgede, işçilik gerektiren bir sektör çok az bu yüzden bölgenin merkezi konumunda. Bu doğrultuda Singapur’da fuarlarda yer almak çok önemli. Çünkü bu bölge etrafındaki bütün bölgeleri besleyen etrafındaki bütün pazarlara ulaşan bir merkez durumunda” ifadelerini kullandı. 
ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Karabulut ise, “ UR-GE Projemizde Mayıs ayında fuar desteği kalktı. İnsanlar taşa dokunarak görerek kafasında tasarlamak istiyor. Bu yüzden fuar desteği bizim gibi kobiler için oldukça önemli. Bu proje ile şuana kadar Dubai fuar katılımı ve ABD yurtdışı iş gezisi faaliyetlerini gerçekleştirdik. Şimdide Singapur ve Avustralya iş gezisi programı yapıyoruz. Devletin bizim gibi kobilere verdiği destek çok önemli. Fuar desteğinin tekrar gündeme gelmesi bizim dünyaya açılmamız açısından çok daha etkili olacaktır” ifadelerini kullandı.

Singapur’daki programın tamamlanmasının ardından 7 firmadan 11 temsilci Avustralya’nın Melbourne şehrine hareket etti. 15 Kasım Çarşamba günü firmalar, otel toplantı salonunda ikili iş görüşmeleri gerçekledirler. B2B’ye katılan Melbourne Ticaret Ataşeliği Yerel Uzmanı İdris Muslu bölge ve doğaltaş pazarı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Perşembe günü ise, heyet Melbourne doğaltaş sektöründe faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek iş görüşmeleri ve showroom ziyaretleri gerçekleştirdi.

Melbourne bölgesindeki faaliyetlerini tamamlayan katılımcı firmalar, ikili iş görüşmeleri ve fabrika, showroom ve depo ziyaretleri yapmak amacıyla Sidney’e hareket etti. 17 Kasım Cuma günü sabah saatlerinde Otel’de ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren firmalar, görüşmenin ardından Sidney Ticaret Ataşeliği Dış Ticaret Uzmanı H. Kutay Kesim ile görüşerek bölge ve sektör hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Daha sonra fabrika, showroom ve depo ziyaretleri ile program sonra erdi. Heyet 19 Kasım Pazar günü öğle saatlerinde Afyonkarahisar’a ulaşarak programı tamamladı.

Ekleme Tarihi:20.11.2017

Okunma Sayısı:797

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03