İŞVERENLER, İŞÇİNİN DOSTUDUR

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğinde “Yeni İstihdam Teşvikleri” ile ilgili bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Seminerin açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, işverenlerin işçilerin dostu olduğunu belirtti

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğinde, “Yeni İstihdam Teşvikleri” başlıklı bir seminer düzenlendi. Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, Türkiye’nin çözüm arayan en önemli ve en köklü sorununun işsizlik olduğunu belirtti. Köse, “Ülkemizin çözüm arayan en önemli ve en köklü sorunlarından birisi de işsizlik sorunundur. Bu sorunun çözümü için her dönemde hükümetler teşvik uygulamaları yapmış ve halen de yapmaya devam etmektedir. İşsizlik, robot teknolojilerinin hayatımıza girdiği bu günlerde dünyanın en önemli sorunların da birisi olmaya devam edecektir” dedi.

10 İSTİHDAMIN 9’U ÖZEL SEKTÖRDEN

Özel sektörün istihdam oluşturmada öncü bir konumda bulunduğunu hatırlatan Köse, “Dünya genelinde arz edilen 10 istihdamın 9’unu özel sektör tarafından arz edilmektedir. Afyonkarahisar’da 4A kapsamında zorunlu sigortalı olarak istihdam edilen yaklaşık 89 bin kişinin 80 bini özel sektörde 9 bini ise kamu sektöründe çalışmaktadır. İlimizde yaklaşık 13 bin 100 işyerinin 12 bin 400’ü özel, 700’ü kamu sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu rakamlar Dünya ve Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de özel sektörün istihdam meydana getirmedeki rolünü ortaya çıkartmaktadır” ifadelerini kullandı.

ARTI 2 İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ SÜRÜYOR

Köse, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde bir istihdam atılımı gerçekleştiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız 2017 yılı başında İstihdam Seferberliği başlatmış, odamızın üst kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine üye başına 1 yeni istihdam olmak üzere toplam 1 milyon beş yüz bin yeni istihdam hedefi vermiştir.  TOBB “BU İŞ OLUR” sloganıyla harekete geçmiş, yapılan çalışmalar ve özel sektörümüzün üstün gayreti ile bu hedefe 2017 yılı sonu itibariyle ulaşılmıştır. Bu iş olurken hükümetimizin destekleri en büyük yardımcımız olmuştur. 14 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı külliyesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile İstihdam Şurasında bir araya geldik. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Sağlanan 1,5 milyonluk ilave istihdam, 'Eğer istersek başarabiliriz' anlamına geliyor. İşadamlarımızdan yeni bir ricam olacak. 1,5 milyon üyesi olan TOBB dan 2017 yılbaşında bütün üyelerinin artı 1 istihdam sağlamasını istemiştik. Büyüme oranı ikiye katlandığına göre, artı 2 istihdam sağlayacak olursak bu ülkemizin büyüme oranını daha da genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları çıldırtacaktır. İşadamlarımıza sesleniyoruz: Var mıyız?” diyerek çağrıda bulunmuştur. Bu çağrıya ‘varız’ şeklinde cevap veren TOBB camiası ‘Bu İş Yine Olur’ sloganıyla yola çıkmıştır.”

İŞ DÜNYASI VE SGK İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

İşverenlerin bakış açısıyla bazı noktaları da vurgulayan Köse, “İşveren ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki ilişkidir. Geçmişte SSK işverene potansiyel suçlu muamelesi yapardı. İşverenleri dinleme zahmetine bile girilmeden ceza kesilirdi. Yeni SGK dönemiyle birlikte bugün burada olduğu gibi olumlu ve diyaloğa açık işbirliğine dönüştüğünü memnuniyetle izliyoruz. İş dünyası ve SGK arasında yakın işbirliği artarak devam etmelidir. İşveren SGK’nın kapısından korkarak değil hoşlanarak girmelidir. Şu bilinmelidir ki İşverenlerimiz genel kanının aksine işçi düşmanı değildir. Geleneksel esnaflık anlayışıyla düşünen işverenlerin büyük çoğunluğu işçinin hakkına saygı gösteren, emeğinin karşılığını vermeye çalışan bir camiadır. Elbette bunun istisnaları da vardır. Ancak pek çok işveren işçinin karagün dostudur. Ailesi ameliyat olacak, ev satın alacak, kredi kartı borcunu kapatacak işçinin ilk başvuru adresi işverenidir” dedi.

Köse, şöyle devam etti:

“Bir başka önemli konu istihdam üzerindeki yüklerdir. İşverene yüklenen mali yükler hem sayı olarak hem de tutar olarak oldukça fazladır. Bu yükler İşverenler arasında ‘İşçi çalıştıran cezalandırılıyor’ anlayışına yol açmaktadır. İş dünyasında istihdam vergisi şeklide adlandırılan bu yüklerin gözden geçirilmesi gereklidir. Teşvik sistemimiz her eklentiyle birlikte daha karmaşık hale gelmektedir. Günümüzde teşviklerden tam olarak yararlanamayan mükelleflere hizmet veren danışmanlık firmaları türemiştir. Bunlar firmalara yararlanamadıkları teşvikleri belirli bir komisyon karşılığında geri almayı vaat ediyorlar. Teşvik sisteminin anlaşılır ve basit hale getirilmesi gereklidir.”

KAYIT DIŞI EKONOMİYE DİKKAT

Kayıt dışı ekonominin de çözülmesi gereken bir sorun olduğuna dikkat çeken Köse, “Kayıt dışı işgücüne değinmek istiyorum. Ülkemizde kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı işgücü, özelliklede yabancı işgücünü kullanan firmalar yasalara uygun çalışan firmalarımıza karşı haksız rekabet elde etmektedir. İstatistiklerde ilimizin kayıt dışı işgücünün yüzde 39 seviyesinde olduğu görünmektedir. Kayıt dışı ekonomi ve işgücüne karşı etkili tedbirler alınmalıdır. Özel sektörün insan kaynağına daha ekonomik olarak ulaşmasının önünü açacak destek ve teşviklerden yararlanılması ilimiz KOBİ’lerinin gelişimine ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Umuyoruz ki Afyonkarahisarlı firmalarımız devletimizin sağladığı bu desteklerden azami ölçüde yararlanacaklardır.”

SGK YETKİLİLERİ, SORULARI CEVAPLADI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse’nin konuşmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Denetmen Yardımcısı Murat Doğan, Yeni İstihdam Teşvikleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Sunumdan sonra katılımcılar, istihdam teşvikleri hakkındaki sorularını SGK yetkililerine yöneltti.

 

Ekleme Tarihi:20.4.2018

Okunma Sayısı:602

İlgili Fotoğraflar

Ekler

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03