ATSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSNÜ SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Serteser, Türkiye’yi ilgilendiren pek çok konuda görüşlerini, Meclis Üyeleri ile paylaştı.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in ATSO Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşma şöyle:

 

 

 Sayın Meclis Başkanım,

 Sayın Meclis Divanımız,

 Kıymetli Yönetim Kurulu Üyelerimiz,

 Değerli Meclis Üyelerimiz;

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı dolayısıyla sizleri saygıyla selâmlıyorum.

 

Sözlerime başlamadan önce, bu ay içinde Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nda meydana gelen menfur saldırıyı lanetliyor; bu saldırıda hayatını kaybeden Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Ersoy’a Allah’tan rahmet; saldırıda yaralanan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Murat Aksoy’a da acil şifalar diliyorum.

 

 

Sayın Meclis Üyelerimiz;

Malumunuz olduğu üzere 2016 yılının Temmuz ayında, akla hayale gelmeyecek hain darbe girişimini yaşadık. Bunu iliklerimize kadar hissettik. Türkiye, uçurumun kenarından döndü. 250 şehit, 2000’in üzerinde gazimiz oldu. 15 Temmuz 2018 tarihinde Cumhuriyet Meydanı’nda Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine hep birlikte katıldık.

Bu hain darbe girişimi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve dik duruşu, Milletimiz’in cesareti ile püskürtüldü. Allah bir daha böyle günleri bize göstermesin. Bu ihanete engel olmak için bir dakika bile düşünmeden canını feda eden aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun; bu uğurda yaralanan gazilerimiz, bir an önce şifa bulsun.

 

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından yeni uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Temmuz’da açıklandı. Tecrübeli isimlerin yer aldığı Bakanlar Kurulu’nda Odalar ve Borsalar camiasından değerli bir temsilcimiz olan Ruhsar Pekcan Hanımefendi’nin Ticaret Bakanlığı’na getirilmesi, bizleri son derece mutlu etmiştir. Sayın Bakanımız Pekcan’a görevinde başarılar diliyoruz.

Sayın Bakan Pekcan, açıklamalarında Oda ve Borsa camiasına destek vereceğini dile getirmiştir. Biz de Oda ve Borsa camiası olarak bu desteğin hakkını vermeli, daha çok proje üreterek Sayın Bakanımız Pekcan’ın açtığı yolda ilerlemeliyiz. Ekonomi ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birleşmesi ile en önemli Bakanlıklar arasında olan Ticaret Bakanlığı’na, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önerisi ile Sayın Ruhsar Pekcan’ı getirmiştir. Bu da bizim için önemlidir.  

 

Ekonomi yönetiminde Sayın Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra Sayın Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanı olarak, Sayın Mustafa Varank da Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev yapacak. Bakanlıklar haricinde Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Dijital Dönüşüm, Finans ve Yatırım Ofisleri’nin kurulması da ekonomideki işleyişi hızlandıracak, sorunların tespit ve çözümünü kolaylaştıracaktır.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı da kurulmuştur. Eski Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na atanmıştır. Bu Başkanlık, bütçe, kalkınma planı, Cumhurbaşkanlığı Programı, Orta Vadeli Program, Orta Vadeli Mali Plan gibi ekonominin temel politikalarını oluşturacak. Sayın Ağbal’a bu vesile ile yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın Arjantin’de G20 Maliye Bakanları buluşması çerçevesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşma da umut vericidir. Sayın Albayrak, “Küresel Ekonomik Riskler” başlıklı oturumda “Orta vadeli programı paydaşlarla birlikte hazırlayacağız. Bütçe disiplini, enflasyon ve yapısal reforma odaklandık. Türkiye, yatırımcılar için güvenli bir liman olacak” demiş ve piyasalara önemli bir mesaj vermiştir.

 

Ayrıca Sayın Albayrak, yurda döndükten sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye’nin önde gelen iş insanları ile bir araya gelmiş ve ekonomide istişarenin sürekli olacağını vurgulamıştır.

 

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Ekonomimizde umut verici tablo ile olumsuzlukları yan yana görüyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan 2018 İşgücü İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre işsizlik, 2 yıldan sonra ilk kez tek haneye indi. Şu anda ülkemizdeki işsizlik, yüzde 9,6 oranında. Çalışan sayısı ise 30 milyona yaklaştı.

Yine Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2018 Mayıs Ayı Sanayi Üretim Endeksi, geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 6,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4 oranında arttı.

Haziran ayında 70,3 olan tüketici güveni temmuz ayında 73,1 oldu. Tüketici güveni en son 2016 Ekim ayında 74 seviyesine çıkmış, o tarihten bu yana da en yüksek 72,8 seviyesini görmüştü.

Madalyonun diğer tarafında ise olumsuzlukları sıralamak mümkün.

Yüzde 15 dolaylarında gerçekleşen enflasyon; yılın ilk yarısında hesaplanan 46,1 milyar liralık bütçe açığı; ateşi düşmeyen dolar kuru olumsuz başlıklar olarak göze çarpıyor. Özellikle üretim maliyetlerinde artış; Ülke genelinde sektörlerimizi olumsuz etkiliyor.

 

  • BEYAZ EŞYA: İlk beş aylık üretim yüzde 2 düştü, iç satışlar yüzde 14 geriledi, ihracat yüzde 9 arttı.
  • DEMİR-ÇELİK: Önceki yıla göre üretim yüzde 10,5 nihai ürün tüketimi yüzde 15,2 artış gösterdi. İhracat, miktar olarak yüzde 4 gerileyip 8,1 ton olurken, değer olarak yüzde 20,2’lik artış gösterdi.
  • KONUT SATIŞLARI: KDV, tapu harcı ve faiz desteği ile satış adetleri yükseldi. Ancak bu arada stoklar da yükseldi. Satışlar Haziran’da yüzde 22 artarken ipotekli satışlar yüzde 35 oranında arttı. Yabancılara satışlar Mayıs’ta yüzde 36, Haziran’da yüzde 7 oranında arttı.
  • HAZIR BETON Faaliyet endeksi haziranda yüzde 1,7 düşerek aşağı yönlü seyrini devam ettirdi. Haziranda hazır betoncuların sadece yüzde 25’i siparişlerinin arttığını söyledi. Durgunluk kalıcı hale gelmeye başladı.
  • TURİZM: İlk beş ayda gelen turist sayısı 11,5 milyon oldu. Bu yıl turist sayısının rekor kırması bekleniyor. Ancak turist başına gelir 805 dolardan 640 dolara düştü.
  • OTOMOTİV: Yılın ilk yarısında pazar, toplamda yüzde 12, otomobilde yüzde 10, ticari araçta yüzde 19 daraldı. Otomobil ithalatı yüzde 15, ihracatı 11,7 geriledi.
  • LOJİSTİK: Türk plakalı araçlar bir yıl öncesine göre yüzde 5 düşüşle 497 bin taşıma yaparken, yabancı araçların taşıması yüzde 12’lik artışla 147 bin oldu. İhracat taşımacılığının yüzde 77’sini Türk, yüzde 23’ünü yabancı araçlar yaptı
  • MOBİLYA: İlk üç ayda iç satışlar yüzde 20 düştü, ihracatta ise yüzde 20 artış oldu. İhracat rakamı 765,5 milyon dolara çıktı.
  • KİMYA: İlk üç ayda yüzde 12 üretim artışı oldu. Bu yılın ihracat beklentisi 18 milyar dolar.
  • TEKSTİL-HAZIR GİYİM: Yabancıların siparişlerinde yüzde 20’lik artış bekleniyor. Sektörün ihracat beklentisi de 18 milyar dolar.

 

Merkez Bankası’nın faizleri artırmama kararına karşı kısa, orta ve uzun vadede ne gibi gelişmeler yaşanacağını ise hep birlikte göreceğiz.

İnanıyoruz ki Ülkemiz, yeni sistemi ve tecrübeli Bakanları ile ekonomisini rotasına yeniden sokacaktır. Biz de 2023 hedefleri doğrultusunda yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.  

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Sanayicilerimiz, işadamlarımız, esnafımız, ticaret erbabımız Türkiye içindeki gelişmeler kadar yurtdışındaki gelişmeleri de takip ediyor. Bu durum, bizim işimizin de bir parçası. Yatırım yaparken, yeni istihdam sağlamayı düşünürken, yeni ürünleri sunarken hangi sektörün, hangi gelişmeden nasıl etkilendiğini, bundan sonraki adımın ne olabileceğini tahlil ediyoruz.

Son birkaç aydır Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin arasındaki gerginlik, hepimizin gündeminde. İki ülke arasında yaşanan restleşmeler, geçen ayki Meclis Değerlendirmemiz’de de belirttiğimiz gibi “Ticaret Savaşları” olarak yorumlanıyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin ürünlerine yönelik 34 milyar dolarlık ek gümrük vergisi, 6 Temmuz tarihinden bu yana uygulanıyor. Bu miktarın 500 milyar dolara kadar çıkabileceği kaydediliyor. Çinli yetkililer de bu girişime misilleme yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Çin'in ABD ile toplam dış ticaret hacmi, yaklaşık 580 milyar dolar. Uzmanlar, bu ticaret hacminin her iki ülkeyi de birbirine bağımlı hale getirdiğini ileri sürüyor.

 

Ekonomi uzmanları, ticaret savaşlarının yatırımcılar için bir tehdit olabileceğini belirtiyor. Uzmanlara göre yatırımcı, ticaret savaşlarının dışında kalan ve gelişmekte olan ülkelere yatırım yapabilir. Bu analize göre Türkiye’nin, yeni yatırımların gelebileceği bir konumda olduğunu düşünüyoruz.  

 

Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti ile Ticaret Savaşları doğrultusunda zıtlaşırken, bir taraftan da İran’a yönelik ambargoları sürekli gündemde tutuyor. İran’a uygulanacak yaptırımlar konusunda bilgi vermek için Türkiye’ye gelen Amerikalı yetkililer, İran’ı, “Dünyanın en büyük terör sponsoru” olarak nitelendirdi.

 

Söz buraya gelmişken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea’nin TOBB İkiz Kuleler’de katıldığı toplantıda yaptığı konuşmadan bir bölümü aktaracağım. Sayın Hisarcıkloğlu, toplantıda şu ifadeleri kullandı:

“İran, Türkiye'nin en önemli bölgesel ticaret ortaklarından ve önemli enerji tedarikçilerindendir. İran'a uygulanacak yaptırımların Türkiye ekonomisine vereceği zararı endişeyle karşılıyoruz. Geçmişte, Irak ve İran'a uygulanan benzer yaptırımlardan en büyük zararı Türkiye görmüştür. Benzer bir durum yaşamak istemiyoruz. Bu yüzden Türkiye'nin muhtemel zararlarının giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da İran’a Amerikan devletinin yaptırımları konusunda Türkiye’nin görüşü ve çekincelerini aktarmıştır.

 

Bize göre, İran’a yaptırımlar konusunun ayrıntılı biçimde ele alınması gerekmektedir.

 

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Dış gelişmeler, elbette gerginlik ve savaşlardan ibaret değil. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Yemin Töreni için ülkemize gelen Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Ülkemiz’de birçok yararlı görüşme yapmıştır. Maduro, ülkesine döndükten sonra Venezuela Devleti yetkilileri, altınlarının bundan böyle Türkiye’de rafine edileceğini duyurmuştur. Bu açıklama, ülkemizin geldiği durumu ve devletimize duyulan güveni göstermiştir.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Konuşmamın son bölümünde Afyonkarahisar ve Odamız ile ilgili bazı bilgiler paylaşacağım.

 

Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Muammer Türker’in biraz önce bahsettiği gibi, ilimizin ihracat oranları, bu yıl yüzümüzü güldürüyor. Yılın ilk 6 ayında ihracatımızda yüzde 15’lik bir artış oldu. Türkiye’nin ilk 6ayda yaptığı ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 arttı. İlimizin ilk 6 aydaki ihracatı, ülke ihracat oranının yaklaşık iki katına gelmiş durumda. Geçen yıl ilk 6 ayda ilimizin ihracatı 150 milyon dolar civarındaydı, bu yıl ilk 6 ayda yaklaşık 174 milyon dolar oldu.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, 18 Mayıs 2018’de Resmî Gazete’de yayınlandı. Bu düzenleme, Oda ve Borsalar’a aidat borçlarını da kapsıyor. Şu ana kadar, dilekçe ve telefon ile Odamız’a başvuran 135 üyemiz, bu fırsattan yararlandı. Aidat borçlarını yapılandırmak isteyen üyelerimiz için son başvuru tarihinin 31 Temmuz olduğunu hatırlatıyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz;

Geleneksel hâle getirdiğimiz ATSO Spor Oyunları’nı bu yıl 13’üncü kez düzenleyeceğiz. Odamız’ın üyesi firmaların çalışanlarının rekabet ve dostluğu bir arada yaşadığı bu organizasyonumuz, sponsorlarımızın değerli katkıları ile her geçen yıl daha da büyüyor. Bu çerçevede siz kıymetli Meclis Üyelerimiz’den de ATSO Spor Oyunları’na sponsor olmanızı bekliyoruz. Şu ana kadar sponsor olan firmalarımıza da teşekkür ediyoruz.

 

İlimizde düzenlenecek Dünya Motokros Şampiyonası ve Motofest hakkında sponsorluk çağrısı yapıldı. Bu çağrıyı hem internet sitemizden, hem sosyal medya mecralarımızdan hem de kısa mesaj yoluyla yaptık. İlgilenen firma ve kişilerin kısa sürede müracaat etmeleri gerekiyor.

Değerli Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban, Dünya Motokros Şampiyonası’nı getirmek için ciddi para harcadı. Bu para, tanıtımdan elde edeceğimiz maddi ve manevi katkının yanında çok önemli değil. O da bu konunun bilincinde olarak bu parayı harcadı. Bizlerin de elimizden geldiğince destek olmamız gerekiyor. O bölgede stantlar kurulacak. Firmalarımız, stant alarak bu organizasyona katkı sağlarsa bu, önümüzdeki yıllarda da devam eder. Afyonkarahisar’ın tanıtımına büyük katkı sağlayan bir organizasyon olacak diye düşünüyorum.

 

ATSO KOBİ Akademisi çalışmaları çerçevesinde Etkinlik Takvimi oluşturduk. Etkinlik Takvimi’nde firmaların bizden istediği eğitimler ve bilgilendirme toplantıları bulunuyor. Yarın saat 15:30’da ATSO KOBİ Akademisi Etkinlik Takvimi kapsamında Odamız’da İnsan Kaynakları Eğitimi verilecektir. Tüm Meclis üyelerimizi ve üyelerimizin firmalarının çalışanlarını bu eğitime davet ediyoruz.

 

İstanbul Sanayi Odası’nın İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Araştırması açıklandı. Afyonkarahisar’dan iki firmamız bu listede yer aldı. Oruçoğlu Yağ, 184’üncü sırada, Afyon Et (Cumhuriyet Tesisleri) 265’inci sırada. Bu, Afyonkarahisar için gurur vesilesidir. Sıralamaya giren firmalarımızı, sahiplerimizi, çalışanlarını, ortaklarını tebrik ediyoruz. Gelecek yıllarda ilk 500’de, ikinci 500’de daha fazla firmamızın olmasını temenni ediyorum.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yayınladığı Ekonomik Forum Dergisi’nde Afyonkarahisar’a 8 sayfa yer verilmiş durumda. Burada biz, önemli konulara değindik, Borsamız da değindi. 

 

Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyor, iyi akşamlar diliyorum.

Ekleme Tarihi:28.7.2018

Okunma Sayısı:554

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03