SERTESER, TÜRKİYE-AB İŞ DÜNYASI DİYALOĞU PROJESİ TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve Eurochambres Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Eurochambres Başkanı Christoph Leitl, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin katıldı. 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in de iştirak ettiği toplantıda Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Rusya Federasyonu, Karadağ, Kosova, Belarus, Gürcistan Odalar Birlikleri’nin Başkanları ve temsilcileri de hazır bulundu. 
5 MİLYON AVRO’LUK HİBE
Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu projeyle, Avrupa Birliği, Oda ve Borsalarımıza 5 milyon avro hibe kaynak daha sağlamış olacak. Bu proje aynı zamanda, son yıllarda soğumaya yüz tutmuş, AB-Türkiye ilişkisini, yeniden canlandırmaya yönelik bir girişimdir” ifadesini kullandı.
EUROCHAMBRES’A TEŞEKKÜR
TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu, hizmet yelpazesini geliştirmek, hizmet standardını sürekli iyileştirmek ve üyelere daha yakın olmak zorunda olduklarına vurgu yaparak şunları söyledi: 
“Bunları yapabildiğimiz sürece, Oda-Borsa sistemini geliştirir, Oda ve Borsalarımız’ın marka değerini daha da yukarı çıkarmış oluruz. İşte biz, 2001’den buyana bu vizyonla çalışıyoruz. Türkiye’de Oda ve Borsalarımızı, işletmeler için hizmet merkezi haline getiriyoruz. Bu süreçte Avrupa Birliği bize, Oda ve Borsalarımıza yaklaşık 11,5 milyon Avro hibe destek sağlamıştı. Eurochambres da, kendi bilgi ve deneyimi yanında, AB üyesi ülkelerden önde gelen oda sistemlerinin deneyimini, ülkemize taşımamıza yardım etmişti. Ben, iş dünyamız adına, Avrupa Birliği’ne ve Başkan Vekili olmaktan gurur duyduğum Eurochambres’a teşekkür ediyorum. 2001’de Oda Geliştirme Projeleriyle bu sürece başlamıştık. Daha sonra, Türkiye-AB Oda Forumu ve şimdi de Türkiye-AB İş Diyaloğu” adıyla uyguladığımız projelerle, Oda ve Borsalarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Türkiye ile AB arasındaki en etkili ve giderek daha da güçlenen diyalog platformu, oda ve borsalarımızın liderliğinde, iş dünyası tarafından yürütülmektedir. Daha çok diyaloğa ihtiyacımız olduğunu da biliyoruz. O nedenle, bu projemizi, Türkiye-AB bütünleşmesinin gerçek aktörlerini yakınlaştıracak çok önemli bir adım olarak görüyoruz.”
TÜRK VE AB ODALARI PROJE ORTAĞI OLACAK
Proje hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) projesi kapsamında, Türkiye’den ve AB üyesi ülkelerden Oda ve Borsalar arasında yaklaşık 20 eşleştirme olacağını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, Türk ve AB üyesi ülke odaları, bir araya gelip, birlikte çalışacaklarını, birlikte proje üreteceklerini belirtirken, “Türk ve AB odaları, birbirlerine ortak olacak. Kadın ve genç girişimciliğini geliştirme, çevre, ürün geliştirme, gümrük birliği gibi bir dizi işbirliği alanı sözkonusu. Bu kapsamda, Eylül 2018 ile Haziran 2020 arasında, 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmeyi planladık. Türk Oda ve borsaları, AB’deki partnerleriyle birlikte, bu alanlarda, ortak projeler geliştirecek ve uygulayacak” ifadesini kullandı. 
KAZAN-KAZAN POLİTİKASI
Hisarcıklıoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“Yereldeki girişimcilerin, Avrupa’ya açılmasına imkan verecek. Neticede Türkiye kazanacak, Avrupa kazanacak, birlikte çalışıp birlikte kazanmış olacağız. İş dünyası olarak başlattığımız, bu, win-win, yani kazan-kazan sürecinin, ülkeler bazında da yansıması olacağına inanıyoruz. Bu projenin, ülkemiz iş dünyasına, Oda ve Borsa camiamızın hizmet kapasitesine ve Türkiye-AB diyaloguna katkı sağlamasını diliyorum.”
İŞBİRLİĞİ KURULMASI ŞART
Eurochambres Başkanı Christoph Leitl de konuşmasında Hisarcıklıoğlu’na çalışmalarından ve çabalarından dolayı teşekkür etti. Şirketlerin sorunlarını bildiğini ifade eden Leitl, şirketlerin her zaman farklı fazlardan geçtiğine işaret ederek, “Müteşebbis olmak kritik durumlarda doğru adımlar atmaktan geçer” dedi.
Türkiye ekonomisinin performansına ve gücüne inandıklarına vurgu yapan Eurochambres Başkanı Christoph Leitl, Türkiye ile AB arasında 150 milyar dolara varan ticaret olduğunu ve bunun da tarafların birbirine olan inancını gösterdiğini ifade etti. Leitl, 20 bin Avrupalı şirketin Türkiye’de yatırımı ve ticareti olduğuna dikkat çekti. Gümrük Birliği anlaşmasının modernize edilebileceğine değinen Christoph Leitl, AB ve Türkiye kurumlarının işbirliği yapması gerektiğini anlattı.
Christoph Leitl diyaloğa ve gelecek perspektifine ihtiyaç olduğuna değinirken, iş dünyasının siyasetten önce geldiğini ve odaların öncü kuruluşlar olduğunu belirtti. Leitl söz konusu projede önem verilen konuları; eğitim, inovasyon ve işbirliği olarak sıraladı. Konuşmaların ardından TOBB ve Eurochambres arasında konuya ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.
ATSO’NUN PROJESİ ÖN ELEMEDEN GEÇTİ
Mevcutta KOBİ Akademisi isimli Avrupa Birliği Projesi’ni yürüten ATSO, bu projenin devamlılığı olacak şekilde ATSO KOBİ Hastanesi isimli, KOBİ’lerin sorunlarının teşhis edileceği bir proje tasarladı. Proje hakkında bilgi veren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi için ayrılan 5 milyon Avro’dan Afyonkarahisar adına pay almak maksadıyla ATSO olarak proje başvurumuzu yaptık. Projemiz ön elemeden geçti. Son eleme için de hazırlıklarımız devam ediyor” dedi.

Ekleme Tarihi:7.9.2018

Okunma Sayısı:398

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03