SERTESER, 32. CACCI KONFERANSI’NA KATILDI

32. Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) Konferansı, İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) iş birliğiyle Çırağan Sarayı'nda düzenlenen 32. CACCI Konferansı’na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktör Yardımcısı Yi Xiaozhun, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı ve CACCI Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı. Toplantıya Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de iştirak etti.
BELİRLEYİCİ GÜCE SAHİP
32. CACCI Konferansı’nda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Her türlü ürün, farklı kalite ve ölçeklerde, burada üretiliyor. 3 milyarın üzerinde tüketicisiyle, en büyük küresel pazar burada. Gerek ekonomik büyümeler, gerek mal ve hizmet ithalat artışı, dünya ortalamasının üzerinde. Dolayısıyla Asya Pasifik bölgesi, küresel ekonomi için giderek büyüyen önemde. Dünya ekonomisinin gidişatını da belirleyici bir güce sahip” dedi.
BU KONFERANSIN ÖNEMİ BÜYÜK
Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
“Dünya ekonomisindeki büyümenin yüzde 60’ını, Asya-Pasifik ülkeleri sağlıyor. Dünya genelindeki ekonomik büyüme yüzde 4 iken, bu bölgede yüzde 5’in üzerinde. Yani Asya-Pasifik, daha hızlı büyümeye devam ediyor. Bunlara ilave olarak, Asya Pasifik ülkeleri, yılda 470 milyar dolar uluslararası yatırım yapıyor Dünyanın en büyük 3 ekonomisi, ABD, Çin, Japonya, Pasifik’te. Tarihte ilk defa, Pasifik üzerinden yapılan ticaret, Atlantik’i geçti. 21. yüzyılın bir “Pasifik Yüzyılı” olması öngörülüyor. Dünya dengelerinin değiştiği bu dönemde, CACCI Konferansının Türkiye’de yapılmasının önemi büyük. Türkiye; yılda 170 milyar dolar mal, 50 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştiren bir ülke. Tüm bu coğrafyada, en büyük sanayi üretim hacmine sahip. Avrupa Birliği’nin 6. büyük tedarikçisi. Türkiye’nin bu büyük potansiyelini, Asya-Pasifik iş dünyasının da görmesini istedik. Aramızdaki ticareti ve yatırımları arttırmayı, yeni işbirliği ve ortaklıklar kurmayı hedefliyoruz. Asya-Pasifik Bölgesiyle güçlü bir ekonomik entegrasyon istiyoruz. TOBB olarak, CACCI üyelerini, stratejik ortak kabul ediyoruz.”
YATIRIMCININ GÜVENİ ARTIYOR
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye, sahip olduğu genç ve nitelikli iş gücü kaynakları, iç pazar kapasitesi, istikrarla gelişen altyapısı, disiplinli finans sektörü ve rekabetçi özel sektörüyle bölgede ve dünyada önemli bir ekonomik aktör haline gelmiştir. Ülkemizde son 16 yılda ekonomi alanında tarihi bir başarı ortaya konmuştur. İstihdamda 19,6 milyondan 28,8 milyon seviyesine ulaşılmıştır. Bu oran 16 yılda 9,2 milyon yeni istihdam oluşturulduğu anlamına gelmektedir. 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7.4 büyümesiyle Türkiye, tüm AB ülkelerinden hızlı büyürken, G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke olmuştur. 2018 ikinci çeyreğindeki büyüme oranı da yüzde 5,2 olarak gerçekleşmiştir. Kamu borç stoğunun milli gelire oranı yüzde 60’tan, yüzde 9’a gerilemiştir. Geçtiğimiz ay ihracat rakamlarımız tüm zamanların rekorunu kırarak, bir önceki yıla kıyasla yüzde 13,1 artmıştır. Uluslararası yatırımcıların ülkemize duyduğu güven güçlenerek artmaya devam etmektedir. Türkiye ekonomisine yönelik uygulanan spekülatif ataklara karşı güçlü ve pratik aksiyon planlarımızın yanı sıra 2019-2021 yıllarını kapsayan 'Yeni Ekonomik Program'la birlikte Türkiye, küresel ekonomik aktörlerin güvenini sağlayacak sağlam bir duruş sergilemektedir" şeklinde konuştu.
BİRÇOK TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Konferans’ın ilk gününde; CACCI Ödülleri finalistlerinden kazananların belirlenmesi, CACCI Kadın Girişimciler Konseyi, Asya Bilgi ve İletişim teknolojileri (ICT) Konseyi, Asya Sağlık ve Eğitim Konseyi, Asya-Pasifik Genç Girişimciler Grubu, Asya Turizm Konseyi, Asya Ticareti Kolaylaştırma Konseyi, KOBİ Geliştirme Konseyi, Asya Gıda ve Tarım Konseyi, Asya Su, Enerji ve Çevre Konseyi, Politika Savunuculuğu Çalışma Grubu, CACCI ile İş İmkânlarını Keşfetme Toplantısı, Danışma Konseyi, Bütçe Komisyonu, CACCI Konsey Toplantısı gibi paralel toplantılar gerçekleştirildi.
ASYA İLE EKONOMİK İLİŞKİLER GELİŞİYOR
Konferans hakkında değerlendirmede bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Dünyada Asya kıtasının ekonomisi ile yükseldiğini görüyoruz. Türkiye’nin Asya ile tarihten gelen kültürel bağları bulunmakta. Aynı zamanda ülkemiz ile Asya kıtasındaki ülkeler arasında son yıllarda gelişen ekonomik ilişkilerin önümüzdeki yıllarda daha da ilerleyeceğini düşünüyoruz. Bu toplantı vesilesiyle Türkiye’nin potansiyeli ve işbirliği imkanları bir kez daha gündeme getirilmiş oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sürdürmekte olduğu CACCI Başkan Yardımcılığı’na yeniden seçildi. Bu da ülkemiz için önemlidir” dedi.

Ekleme Tarihi:26.11.2018

Okunma Sayısı:436

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03