KÖSE, METEF PROJESİ TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

Yerli üretimi, çevreci yaklaşımı ve yenilikçi tasarım düşüncelerini gündemde tutmak amacıyla kurulan Yerli Yeşil Yeni Platformu’nun hazırladığı Mesleki ve Teknik Eğitim Farkındalık (METEF) Projesi, NG Afyon Otel’de düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Toplantıya Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, lise ve ortaokul müdürleri ve üniversite öğrencileri katıldı. 
YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN ÖNEMİ ANLAŞILDI
Proje tanıtım toplantısında konuşan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, bu projenin paydaşı olmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Köse, “20’nci yüzyılın son çeyreğinde dünya gündemine globalleşme kavramı girdi. Bu kavramın iş dünyasına lanse edilen fikri çok heyecan vericiydi: Dünyanın her yerine mal satılabilecek ve dünyanın her yerinden mal alabilecektik. Ancak sonuç ülkemiz için iyi olmadı. Satmaktan çok almak zorunda kaldık. Cari açık her geçen gün arttı. Pek çok sektörde Çin mallarıyla rekabet edemeyen yerli sanayicimiz üretimi durdurdu. Tarım ve hayvancılık sektörlerimiz de bundan nasibini aldı. Ancak yakın dönemlerde yaşadığımız ekonomik ve politik krizlerinden sonra hatamızdan dönme yolunda önemli adımlar attık. Eskiden İsrail’den 3 adet İnsansız Hava Aracı aldık diye sevinirdik. Fakat bunlar arızalanıp kullanılmaz hale gelince adeta aklımız başımıza geldi. Bu sayede Türkiye, yerli ve milli üretimin önemini çok iyi anladı” dedi. 
GÖKBEY VE YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ
Türkiye’nin savunma alanında önemli adımlar attığını kaydeden Köse, “Bugün Anka ve Bayraktar İnsansız Hava Araçları, Hürkuş Eğitim Uçağı, Atak Taarruz Helikopteri’ni üreten ve satan bir ülke haline geldik. Kendi ürettiğimiz Hava Araçları’yla teröre karşı yürüttüğümüz mücadelede önemli başarılar kazandık. Savunma amaçlı bu ürünlerin yanı sıra birkaç gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıttığı Gökbey isimli genel maksat helikopterimiz de geldiğimiz noktayı özetlemektedir. TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu planlanan takvim içinde ilk yerli otomobilimizi üretecektir” ifadelerini kullandı. 
ÇEVRE BİLİNCİ YAYGINLAŞMALI
Köse, yerli üretimin yanı sıra çevreci bilincin de yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:
“Yerli üretimin yanı sıra çevreci üretim de, paydaşı olduğumuz projenin unsurları arasındadır. Vahşi üretim dediğimiz ve tüm kaynakları üretmek adına katleden modeli terk edip, Çevreci üretime odaklanmalıyız. Sadece üretimin değil tüketim de çevreci, geri dönüşümcü şekilde yapılmalı, konut ve işyeri projeleri de bu şekilde planlanmalıdır. Odamız ilimize örnek teşkil edecek bir proje yürütmektedir. Bu projeyle mevcut hizmet binasını kendi enerjisini üreten, tükettiklerini geri dönüştürebilen bir yapıya dönüştürecek ve Yeşil Bina sertifikası alacaktır. İnovasyon adı da verilen ‘Eski köye yeni adet getirmek’, ‘İcat çıkarttırmak’ olarak tanımlanan yeni fikirler, hayatımızı kolaylaştırmakta, bir taraftan da yeni kazanç kapıları açmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi AR-GE projelerine yoğunlaşmalıyız. Devletimiz AR-GE için çok önemli destekler vermektedir. Almanlar, sanayideki başarılarının sırrını çalışmak, net iletişim ve iyi teknik eğitimle özetliyor Yerli, Yeşil, Yeni Farkındalık Platformu’nun Mesleki ve Teknik Eğitim Farkındalık Projesi, mesleki ve teknik liselerimizdeki farkındalığın artırılması için adeta biçilmiş kaftandır.” 
Konuşmaların ardından METEF Projesi Koordinatörü Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu, proje hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı.

Ekleme Tarihi:14.12.2018

Okunma Sayısı:272

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03