MALİYE BAKANI SAYIN AĞBAL’IN KATILIMI İLE ATSO’DA TOPLANTI

T.C. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ın teşrifleriyle gün içerisinde ATSO’da ve akşam Odanın koordinasyonunda yemekli toplantıda İş Dünyası Temsilcileri ile birlikte toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda İl Protokolü hazır bulundu.
Toplantının açılış konuşmalarını Yönetim Kurulu Başkanımız Hüsnü Serteser gerçekleştirdi.

Sayın Bakanım,
“Yolların buluşma noktası, doğal ve kültürel zenginlikleriyle önemli bir turizm merkezi ve ticaret şehrimiz olan Afyonkarahisar’a hoş geldiniz.
İlimiz iş adamlarının sektörel manada uzmanlaşma sağlanmış olması ve ilimize yapılacak yatırımlara sağlanan destek ve teşviklerin devletimiz tarafından sağlanması, Afyonkarahisar’ı yatırımcılar için cazip hale getirmiştir. Hâlihazırda 301 ihracatçı firmamız ihraç kayıtlı satışlarımız dâhil 340 milyon doların üzerinde ihracat yapmışlardır. 2016 yılı ilk üç aylık ihracat rakamımız 64 milyon dolarken 2017 yılı ilk üç ayında 70 milyon dolar olarak gerçekleşmiş ve %9 oranında artış söz konusudur. İhracat yaptığımız en önemli sektörler arasında doğaltaş, yumurta, haşhaş, konveyör bant, emaye ve şekerleme ürünleri yer almaktadır.
2016 yılında İlimizden 170 milyon 467 bin dolar doğaltaş ihracatı yapılmıştır. Bir önceki yıla göre doğaltaş ihracatımızda %3,7’lik düşüş yaşanmıştır. Maden ruhsatları ile toprak sanayii saha ruhsatlarının hızlı bir şekilde verilmesi doğaltaş sektöründe yer alan firmalarımızın ihracat rakamlarına artı değer olarak yansıyacağı kanısındayım.
Diğer en önemli sektörümüz olan, ayrıca ihracatta ilimizde ikinci sırada yer alan yumurta sektöründe 2014 yılında ki ihracatımız 115 milyon dolar, 2015 yılında 73 milyon dolar, 2016 yılında ise 58 milyon dolara kadar gerilemiştir. Toptan ve perakende yumurta satış sektöründe hâlihazırda uygulanan %8 KDV oranının, toptan yumurta satışında %1’e düşürülmesi yumurta satışlarımıza pozitif yönlü yansıyacaktır. Çünkü yumurta üretimi girdileri olan mısır, buğday gibi ürünlerde KDV oranın %1, Soya ve Ayçiçek küspesinde %0 olarak uygulanmasına rağmen toptan ve perakende yumurta satışlarında KDV oranının %8 olarak uygulanması zaten sıkıntıda ve zarar içerisinde olan yumurta üreticilerine ilave bir yük getirmektedir. Ayrıca; nihai tüketiciye perakende yumurta satışında KDV oranının %8 olarak devam etmesi halinde devletimizin KDV kaybı olmayacaktır. Toptan yumurta satışında KDV oranının %1’e düşürülmesi olumlu olacağı kanısındayım. Kayıt dışı ekonominin azalması için tarımsal ve hayvansal ürünlerin girdi ve çıktılarının KDV oranları %1’e eşitlenirse sektöre canlılık getirecektir.
Bilindiği üzere hükümetimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yapılandırılmasını gerçekleştirdi. Bu yapılandırma sayesinde küçük esnaf, tüccar ve sanayici ekonomik açıdan nefes almışlardır. Afyonkarahisar’ın en önemli ihracat kalemi olan doğaltaş sektöründe ise maden ocaklarının devlet hakları yapılandırma fırsatı sunulmamıştır. Bununla ilgili olarak hükümetimiz madenci devlet hakkı borçlarına yapılandırma imkânı sunarak sektörde yer alan firmaları ekonomik açıdan destek olacağı düşüncesindeyim.
KDV iade sürecinde yaşanılan sıkıntılarla alakalı Maliye Bakanlığımız KDV iadelerinin mükelleflere hızlı bir şekilde iadesini sağlamak için yaptığı çalışmalar malumumuz. Bu çalışma ile alakalı ilimize de İhtisas Vergi Dairesi açılmasını sizlerden talep ediyoruz.
Biz sanayici ve tüccarlar olarak, Devletimiz tarafından, iyi anlaşıldığımızı düşünüyorum. Özellikle hükümetimizin üretim ekonomisi odaklı kararlarını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğine sonuna kadar destek vermekteyiz. İstihdam seferberliğine katkıda bulunmak biz Afyonkarahisarlı iş adamları için vatani bir görevdir. Bu seferberlik kapsamında ilimizde Ocak ayında işe giren ve işten çıkan sigortalı sayısı arasındaki fark -324, Şubat ayında +228 ve Mart ayında +3.170 olarak gerçekleşmiş. Toplam istihdam rakamımız üç aylık süreçte 16.315 ve toplam işten ayrılan sayısı 13.241 olarak gerçekleşmiş ve son üç aylık performansımız 3.074’tür.
Hükümetimiz esnaf ve tüccarın krediye erişimini kolaylaştırıcı düzenlemeleri malumunuz olduğu üzere hayata geçirmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank’ın işbirliği ile hayata geçirilen, KOBİ’lerin düşük faizli kredi kullanmalarını sağlayacak olan ‘Nefes Kredisi’ projesi için ilimizden 6 milyon 934 bin TL tutarında kredi kullanılmıştır.
Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde güven ve istikrar bulunmaktadır. Bizim en önemli sermayemiz istikrar ve güven ortamıdır. İş dünyası olarak güven ve istikrarın önemini ve kıymetini iyi biliyoruz. 15 Temmuz’da gücünü milletten almayan bir idareyi kabul etmeyeceğimizi gösterdik. İstikrara ve demokrasimize sahip çıktık, sahip çıkmaya da devam edeceğiz.
Sayın Bakanım,
Biraz önce sizlerle birlikte bulunduğumuz odamız hizmet binası mülkiyeti bahsettiğim üzere hazineye ait olup 49 yıllığına irtifak hakkı odamız tarafından tesis edilmiştir. 4706 sayılı kanun 4. Maddesi gereğince kanun maddesine eklenecek fıkra ile mülkiyetinin bedelsiz olarak odamıza verilebileceğinin kanaatindeyiz. Odamız özel bir kuruluş olmayıp, kamuya hizmet veren kamu niteliğinde meslek kuruluşudur. Bu sebeple şahsınız ve bakanlığınızın bu konuda bizlere yardımcı olacağından şüphemiz yoktur.
Afyonkarahisarlı iş adamları olarak devletimizin 2023 hedeflerinin çok iyi farkındayız ve bu hedefleri biz de özümsemiş durumdayız. Dolayısıyla 2023 hedefimiz için işadamları olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapacağımızı belirterek hepinizi tekrar saygıyla selamlıyor, iyi akşamlar diliyorum” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Sertester’in ardından Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi.
Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal konuşmalarının ardından İlimiz iş adamlarının sorunlarını dinledi ve sıkıntılarınızdan haberim var çözüm noktasında takipçi olacağını ifade etti.

Ekleme Tarihi:5.4.2017

Okunma Sayısı:1120

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03