İŞ DÜNYASI İLE TANIŞMA VE İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda Ekonomi Yatırım Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcısı Adem Uslu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, Afyonkarahisar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, oda ve borsa başkanları, kaymakamlar il ve ilçe kamu kurumu temsilcileri, sivil toplumu kurulu temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı. 
Toplantının açılış konuşmasını Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser yaptı. Serteser, Afyonkarahisar’ın ekonomik dinamikleri hakkında bilgiler vererek, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası işadamlarının sektörel çalışmalarını takip etmek, sorunlarını gidermek, halkla işadamları arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla 1891 yılında kurulmuş bir kurumdur. 100 yılı aşan bir kurumuz. Bizlerde 8 yıldır bu kurumu daha üst düzeye çıkarmaya gayret ediyoruz. Afyonkarahisar ili maden rezervi ve çeşitliliği açısından zengin bir ildir. Tarımsal ürünler olarak da şeker pancarı, patates, haşhaş, vişne, kiraz, domates, erik, elma, kayısı, armut, üzüm, ceviz ve badem olarak önemli üretimler vardır. Seracılıkta ilimizin önemli sektörlerinden birisidir ve bu seralarda yüzde 95 oranında domates yetiştirilmektedir. Yurt içindeki çeşitli illere ve yurt dışına ihraç edilmektedir. 2010 yılında 170 dekar olan sera alanı 2016 yılında 648 dekara çıkmıştır” dedi.
Afyonkarahisar’ın başlıca ürününün mermer olduğunu ve bunu kırmızı et, şekerleme, kaymak, helva, un, tavuk, yumurta, haşhaş, maden suyu gibi ürünlerin takip ettiğini dile getirdi. 
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası binasının yeşil bina olarak tescillenmesi için gerekli adımların atıldığını belirtti.
Serteser, son olarak Eylül ayında İstanbul’da düzenlenecek olan Afyonkarahisar Tanıtım Günleri ile ekim ayında Ankara’da Ege İlleri Tanıtım Günleri etkinliklerine Afyonkarahisarlı firmaların yoğun katılım göstermesini rica etti. 
Vali Mustafa Tutulmaz, “İlimizde çoğunluğu aile şirketi olan ve Ülkede önemle marka haline gelmiş firmalarımız var. Bu bir başarıdır. Bunun sebebi Afyonkarahisarlıların girişimcilik ruhudur. Bu ruh belli bir yere kadar başarı için yeterli, belli bir noktadan sonra bunun bir tık daha üstüne çıkılması gerekiyor. Bu potansiyalimizi iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Mermerde Türkiye’nin başkenti konumundayız, lezzet alanında çok önemli ürünlerimiz var. Bunların hem sayılarını arttırmamız, hem de mevcut marka değerlerinin üzerine çıkmamız gerekiyor. Termalde 24 bin yatak kapasitemiz önemli bir potansiyel ama biz bunun hem sayısını hem de niteliğini arttırmalıyız dedi. İş adamlarımızın talep ve sorunlarını dinleyen Sayın Vali Tutulmaz değerlendirme açıklaması yaparak 
Afyonkarahisar’ın potansiyeli yüksek olan bir kent olduğunu, Turizm, ticaret gibi potansiyellerimizin verimli kullanılması durumunda büyük kazançlar sağlayabileceğiz. Çok fazla sayıda girişimcimiz var. Hep beraber el ele verirsek, işi kuralına göre oynarsak, kesinlikle buranın kalkınmasında büyük bir başarı elde ederiz. Başta ben olmak üzere tüm kamu kurumlarının işadamlarımızın yanında olduğunu belirtmek isterim, üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi. Yapılan değerlendirme konuşmasının ardından Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Vali Mustafa Tutulmaz’a günün anısına hediyeler takdim etti.

Ekleme Tarihi:4.8.2017

Okunma Sayısı:901

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03