4. SANAYİ DEVRİMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Küresel rekabette önde olmak isteyen işletmeler için en büyük gerekliliklerden olan Endüstri 4.0 (4. Sanayi Devrimi) hakkında Odamız Meclis Toplantısında bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. 
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı meclis toplantısından sonra Vali Yardımcımız Sayın Dr. Adem Uslu koordinasyonu ile gerçekleşen Endüstri 4.0 ile ilgili bilgilendirme toplantısına ATSO Meclis Üyeleri, Meslek Komite Üyeleri, Oda ve Borsa Başkanları ve Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantı Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir moderatörlüğünde gerçekleşirken KUSİ Temsilcisi Yrd. Dç. Dr. Barış Gökçe ve KOSGEB Uzmanı Ebru Kasnak bilgilendirme sunumları gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ‘’Üretim alanında şimdiye kadar biri tarım kesiminde üçü sanayi kesiminde olmak üzere 4 büyük devrim yaşandı. Sanayi devrimini sonradan yakalamış olmak bugün için büyük bir kayıp değil. Ama sanırım Endüstri 4.0 diye adlandırılan yeni devrimi kaçırmanın maliyeti çok yüksek olacak gibi gözüküyor. İleri teknoloji, sanal süreçler ve yüksek optimizasyon sunan Endüstri 4.0, ekonomik büyüme, istihdam, sosyal istikrar, kalıcı değer, iş güvenliği ve daha fazla verimlilik, dolayısıyla yüksek yaşam standartları sağlamayı hedefliyor. Endüstri 4.0, ürünün tasarımından servisine kadar tüm aşamalarda maksimum verimlilik ve üretkenlik sağlama potansiyeli taşıyor. Henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen Endüstri 4.0, sanal 3D geliştirme, dijital planlama ve izleme, hatasız üretim süreçleriyle müşteri ihtiyaçlarının sistematik olarak belirlenmesi, yeni iş süreçlerinin oluşması ve hepsinin ötesinde üretim süreçlerinin daha verimli olmasına imkân sağlıyor. Bu bağlamda daha önce de belirttiğim gibi, ülke olarak teknolojik gelişmelere, Endüstri 4.0’a bir an önce ayak uydurarak hedeflerimize hep birlikte ulaşmamız gerekiyor.

Afyonkarahisar olarak hep birlikte yapacağımız çalışmalar ile Endüstri 4.0’ı ilimiz sanayisine en hızlı şekilde adapte ederek ilimiz ve ülkemiz hedeflerine bir an önce ulaşacağımızdan şüphemiz bulunmamaktadır.’’ dedi.

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci’nin açılış konuşmalarının ardından katılımcılar bilgilendirme sunumları gerçekleştirdi ve toplantı sona erdi.

Ekleme Tarihi:24.11.2017

Okunma Sayısı:799

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03