AFYONKARAHİSAR 3. KOBİ ZİRVESİ DÜZENLENDİ

TOSYÖV, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Ticaret Borsası ve Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliğinde Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi düzenlendi.

Zirveye T.C. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Milletvekilleri Hatice Dudu Özkal ve Ali Özkaya, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mustafa Solak, STK Başkanları ve Odamız Üyeleri katıldı.

İlk olarak TOSYÖV Afyonkarahisar Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer konuşma gerçekleştirdi ve ardından Afyonkarahisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fahrettin Zobalı söz aldı. Sayın Zobalı’nın ardından  söz alan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser konuşmasında, “İlimiz ekonomisinin temel taşlarını oluşturan sektörlere baktığımızda, mermer, gıda, toprak sanayi-tuğla, hayvancılık, termal turizm ve seracılık ilimizin önde gelen sektörleri durumundadır. Sağlanan destekler ile ihracatımız da yıllar itibari ile artış göstermiştir. Son 15 yılda ihracatta atılım gerçekleştirerek 80 milyon dolarlık ihracatımız 2016 yılında yaklaşık 300 milyon dolar seviyesine ulaşmış durumdadır. Bu yıl ise, ilk 11 aylık dönemde 285 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.” dedi.

Çin Vizesinde Yaşanan Sıkıntılar Büyükelçiye İletildi

 Hüsnü Serteser Afyonkarahisarlı iş adamlarının Çin vizesinde yaşadıkları sıkıntıları Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang’a iletti. “Sayın Büyükelçim, bu rakamlardan anlaşılacağı üzere firmalarımız her sene Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki fuarlara katılım sağlayıp stant açarak ürünlerini sergilemektedir. Ülkemiz ve ilimiz için Çin Halk Cumhuriyeti önemli bir pazardır.  2016 yılı 170 milyon dolar mermer ihracatının 34 milyon doları Çin Halk Cumhuriyetine gerçekleşmiş durumdadır.  2017 yılı İlk 11 aylık dönemde ise, 172 milyon dolarlık mermer ihracatımızın 40 milyon doları Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılmıştır. Bu rakam da toplam mermer ihracatımızın %23’üne tekabül etmektedir. Bundan dolayı işadamlarımız Ülkenize sıklıkla seyahat etmektedirler. Bu seyahatler için elçiliğinize yapılan vize başvurularında zaman, vize süresi ve vizenin alınmasında sorunlar yaşandığı üyelerimiz tarafından bize bildirilmektedir. Bu sorunların çözüme kavuşturulmasının karşılıklı ticaretimizi arttıracağı düşüncesindeyiz. Bu hususta Afyonkarahisarlı işletmelerimiz için bizlere kolaylık sağlamanızı arz ederiz.” dedi

Sayın Serteser’in konuşmalarının ardından TOSYÖV Başkanı Ş. Nezih Kuleyin, Çin Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang, Afyonkarahisar Milletvekilleri Hatice Dudu Özkal ve Ali Özkaya, Aftonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz söz aldı. Son alarak  Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşma gerçekleştirdi. Sayın Eroğlu konuşmasında, 1. KOBİ Zirvesi’ne de katıldığını belirten Bakan, KOBİ zirvesinin çok önemli olduğunu ve Zirve’nin Afyonkarahisar ekonomisine önemli katkılar sağladığı vurguladı. Ayrıca, Çin ile Türkiye arasındaki ikili ticarete değinen Eroğlu, Çin ile Türkiye arasındaki ithalat ve ihracat verilerini değerlendirerek, Türkiye’nin ihracatının Çin’den yapılan ithalata göre çok düşük düzeylerde olduğunu ve  iki ülke arasındaki ithalat ve ihracatı dengelemek gerektiğini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak moderatörlüğünde ‘KOBİ ve Girişimcilere Destek Sağlayan Kuruluşlar’ paneline geçildi. Panelde KOSGEB Müdürlükleri Koordinasyon Daire Başkanı Erdal Çınar, LOGO Yazılım İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan, KGF A.Ş. Afyonkarahisar Şube Müdürü Veli Doğan, TÜBİTAK TEYDEB Bilimsel Programlar Başuzmanı Taylan Mete Aksoy, T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzmanı İsmail Bozdemir panel de konuşmalarını gerçekleştirdi.

İlk panel sonrası 2. Oturuma geçildi. ‘Turizm (Doğa, Kültür, Spor ve Sağlık’ panelinde ise 20. Dönem Milletvekili ve Dünya Gazetesi Yazarı Hilmi Develi moderatörlüğünde gerçekleşirken TÜÇİAD Genel Başkanı Kemal Koçak, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Yunus Tortop, Afyonkarahisar Tıbbı ve Itri Bitkiler Merkezi Müdürü Emel Yıldız konuşmalarını ve sunumlarını gerçekleştirdi.

Panel sonrası Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi katılımcıların soru/cevap bölümü ile sona ermiştir.

Ekleme Tarihi:8.12.2017

Okunma Sayısı:993

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03