SERTESER, TERMALİN AFYON’A KAZANDIRDIKLARINI ANLATTI

4’üncü Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Sempozyumu ve Sergisi, Akrones Otel’de gerçekleştirildi. Sempozyum’da Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, termal zenginliklerin Afyonkarahisar’a kazandırdıklarını anlattı

 

Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Sempozyumu ve Sergisi’nin dördüncüsü, Afyonkarahisar’da, Akrones Otel’de gerçekleştirildi. Sempozyum’a Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, 

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Şakir Şimşek ve çok sayıda davetli katıldı.

AFYONKARAHİSAR MARKA OLDU

Sempozyum’un açış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, “Termalin merkezi, mermerin başkenti olan ilimizde böylesine önemli bir sempozyumun yapılmasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu organizasyona ev sahipliği yapmanın da onurunu yaşadığımı belirtmek isterim. Çünkü ilimiz termalimiz ön plana çıkmadan önce sıradan illerden birisiydi. Ancak son yıllarda termalin özellikle turizm alanında kullanılmasıyla Afyonkarahisar bir marka şehir haline geldi. Bunda termalin çok önemli bir rolü var. Termal sadece eskiden olduğu gibi sağlık alanında kullanılmıyor. Termal, Afyonkarahisar için turizm anlamında önemli bir yere sahip oldu. Bunun sonucu olarak ilimizde modern ve kaliteli termal tesislere sahip olduk. Bu tesisler, diğer turizm alanlarına da öncülük etti. Artık termal tesislerimiz vasıtasıyla dünyanın turizm merkezlerinden biri olma yolunda hızla ilerliyoruz. Eğer bu tesisler olmasaydı, spor turizmi ve doğa turizmi gibi alanlarda da başarılarımız ve beklentilerimiz olmayacaktı. İşte bu açıdan termal suyumuzun çok yönlü katkıları var. Termal su ilimizin marka değerini artırıyor” dedi.

MİNERALLİ SULARDA DA ÖNCÜ OLACAĞIZ

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da konuşmasında “Enerji son zamanlarda dünyada vazgeçilmez unsurlardan bir tanesi. Yenilenebilir enerji de dünya gündeminde önemli bir yer tutuyor. Allahu Teâla şehrimize jeotermal imkanları bol bir şekilde bahşetmiş. Çalışmalar yaparsak ben inanıyorum ki jeotermalde öncü olan ülkemiz inşallah mineralli sularda da dünyada önemli bir yere gelebilir” ifadelerini kullandı.

YATIRIMLAR ARTIŞ GÖSTERİYOR

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, jeotermal sektöründe yatırımların her geçen gün arttığına dikkat çekti. Solak, “İnsan yaşamında enerji kullanımı önemli bir yer tutar. Toplumun enerjiye sürekli ihtiyaç duyması yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artırmıştır. Rüzgar, güneş, jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli pay sahibi olmaya başlamıştır. Bu bağlamda her geçen gün büyüyen jeotermal sektöründe yatırımlar sürekli artış göstermektedir. Buradan hareketle jeotermal kaynakların araştırılması üzerine dünyada ve ülkemizdeki gelişmelerin paylaşılması, sıkıntıların dile getirilmesi ve çözülmesi bakımından Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından periyodik olarak düzenlenen Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Sempozyumu ve Sergisi’nin 4’üncüsü uluslararası katılımlı olarak ilimizde ve üniversitemizin katılımıyla gerçekleştirilmektedir” şeklinde konuştu.

TERMAL TURİZM, 12 AYA YAYILIYOR

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise termal zenginliklerin Afyonkarahisar’a kazandırdığı unsurlar hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Serteser, “Ülke turizminin çeşitlilik kazanması ve 12 aya yayılması için Turizm Bakanlığımızın özverili çalışmaları ile birçok  politikalar ortaya koyduğu malumunuz. Yapılan çalışmalarda görüldüğü üzere turizm çeşitlendirilmesinde en önemli alanlardan birisi de Termal Turizm’dir. İlimiz, Türkiye'de kaplıca ve ılıca yönünden sayılı iller arasında yer almaktadır. Bundan dolayı son yıllarda fertler, şirketler ilimizde termal turizme yönelik yatırımlara yönelmiş durumdadır” dedi.

ŞUAYP DEMİREL’E TEŞEKKÜR

Afyonkarahisar’da 4 termal havzanın bulunduğuna dikkat çeken Serteser, “Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi, Sandıklı-Hüdai Termal Turizm Merkezi, Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi, Bolvadin-Heybeli Termal Turizm Merkezi’dir. Bunun yanında Şuayp Demirel, önemli bir işadamımız, aslında bu havzalarda geçmeyen ama İscehisar ilçemizde aynı zamanda en önemli mermer ocaklarımızın da olduğu bölgemizde kendi özverili çalışmalarıyla hatta MTA’nın ‘Burada sıcak su çıkmaz’ dediği bir bölgede de sıcak su çıkarmıştır. Sempozyumumuzu ilgilendiren konulardan bir tanesi olan mineralli sularda da yine bu ilçemizde Kızılay Madensuyu’ndan sonra önemli bir madensuyu tesisi yatırımı yapmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TOPLAM YATAK KAPASİTESİ 40 BİNE YAKLAŞTI

Afyonkarahisar’ın nüfus oranı ve 5 yıldızlı oteller arasında bir kıyaslama yapıldığında “termalin başkenti” unvanını hak ettiğini vurgulayan Serteser, “Zengin jeotermal kaynakları bulunan ilimizde son on yılda termal turizm alanında büyük adımlar atılmıştır. Afyonkarahisar’da 10 adet 5 yıldızlı otel vardır. Bunlara ek olarak 1 adet beş yıldızlı otelimiz yapımı bitmiş olup faaliyete geçmesi beklenmektedir. Toplam 11 adet 5 yıldızlı otelin yatak kapasitesi 7 bin 200’dür. İlimizde toplam yatak kapasitesine bakacak olursak; inşaat halinde, yatırım belgesi olan ve faal olan otellerimizi birlikte değerlendirdiğimizde bu rakam 36 bin 304’e çıkmaktadır” dedi.

ÇOBAN VE SOLAK’I TEBRİK ETTİ

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’a termal turizmin gelişmesindeki katkıları dolayısıyla teşekkür eden Serteser, konuşmasına şöyle devam etti:

“İlimiz, sağlık turizminde Merkez İl olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu kapsamda, bazı otellerimiz klinik yetkisi almış olup, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi oluşturarak uzman ekipler ile hizmet vermektedir. Tabii ki bu konuda Afyon Kocatepe Üniversitemiz’i pas geçmememiz gerekir. Çünkü Sayın Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak, iki dönemdir önemli çalışmalar yaptı. Termal turizmini fizik tedavi ile birleştirdi. Türkiye’nin adından gıpta ile bahsettiği, termali de kullanabilen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açtı. Kendisine sağlık turizmine de destek sağladığı için teşekkür etmek istiyorum.  Ayrıca, ilimiz sadece Termal turizm değil, spor ve kongre turizminde de önemli gelişmeler sağlamıştır. Termal turizm ilimiz spor turizminin gelişmesine de katkı sağlayarak son yıllarda önemli yatırımlara imza atılmış ve birçok spor tesisi yapılmıştır. Bu tesislerde her yıl ülkemizin güzide spor kulüpleri kamp yaparak ilimiz termal otellerinde konaklamaktadırlar. Sayın Belediye Başkanımıza bu tesislere verdiği önemden dolayı hakikaten çok teşekkür ediyorum. Biz artık spor turizminde de Antalya’dan sonra önemli bir destinasyon haline geldiğimizi düşünüyorum.”

TERMAL TURİZMLE ŞEHİR KAZANIYOR

Termal turizmin şehir ekonomisine katkı sağladığının altını çizen Serteser, “Termal turizm ilimizde 12 ay boyunca turizm faaliyetinin sürmesini sağlamaktadır. Bu sayede otellerimizdeki doluluk oranı ile doğru orantılı olarak istihdam rakamımız da artmaktadır. Bunun yanında oteller dışındaki alış veriş merkezleri gibi diğer ekonomik alanlarımız da bu durumdan fayda sağlamaktadır.  Ekonomik olarak turistin dışında otellerimiz büyük bir öz veri göstererek kendi ihtiyaçları olan birçok malzemenin tedarikini yerel firmalarımızdan yapmakta, bu da ilimiz ekonomisine artı değer sağlamaktadır. Burada ben termal turizmin modern anlamda başlamasını sağlayan rahmetli rahmetli Yılmaz Oruç ve İsmet Oruç Beyler’i anmak istiyorum. Aslında ilk defa 5 yıldızlı oteli Onlar gündeme getirdi. Bizim Afyonkarahisar’daki 5 yıldızlı otellerin en önemli özellikleri çoğunun kendi işadamlarımız tarafından yapılması. Bu çok önemli bir şey. Yılmaz Oruç Bey’den sonra İkbal’in sahibi Salim Pancar Bey, sonrasında yine Korel’in kurucusu hemşehrimiz Ali Korkmaz Bey, bunun yanında hemşerimiz sayabileceğimiz NG Afyon Otel’in sahibi Nafi Güral Bey, içinde bulunduğumuz Akrones Otel’in sahibi Yücel Albay Bey ile Mehmet Çakmak Bey’in de bu konuda yatırımları vardır. Kendilerine Afyon’un termal başkent olmasını sağlayacak turizmi başlattıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AFJET, SOSYAL YAŞAMA DA KATKI SAĞLIYOR

Serteser, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Termal en önemli turizm faaliyet alanlardan birisidir. Bunun yanında ilimiz termal kaynaklarını sadece turizmde değil farklı alanlarda da kullanmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi termal seracılık. 690 hektar sera alanı bulunan ilimizde bu seralardan yıllık 45 bin ton domates üretimi yapılmakta ve üretilen bu ürünler iç ve dış pazarda satılarak ülke ve bölge ekonomimize katma değer sağlamaktadır. Termal kaynakların kullanımında bir diğer alanımız ise ısıtma ve enerjidir. Oda olarak ortağı olduğumuz Afjet A.Ş. termal su sağlama ve enerji alanında hizmet vermekte ve İlimizin en önemli şirketleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bahsettiğimiz şirketimiz ilimiz spor takımlarına sponsor olarak sosyal yaşama da büyük katkı sağlamaktadır. Sözlerime son verirken, ülkemiz ve ilimiz jeotermalinin gelişimi için çaba sarf eden değerli Bakanımız ve aynı zamanda Sempozyum Düzenleme Kurulu Onursal Başkanı olan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, bütün Düzenleme ve Yürütme Kurulu üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarak verimli bir program geçirmemizi temenni ediyorum.”

SERGİ ZİYARET EDİLDİ

Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan da jeotermal kaynaklar ve gelecek vizyonu hakkında sunum yaptı.

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Şakir Şimşek de Sempozyum ve bildiriler hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından Sempozyum çerçevesinde açılan sergi ziyaret edildi.

Ekleme Tarihi:21.2.2018

Okunma Sayısı:935

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03