15 TEMMUZ, SİYASETE VE EKONOMİYE DARBE GİRİŞİMİYDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenlerini canlı yayınlayan Kanal 3’te darbe girişiminin ekonomiye etkisini değerlendirdi. Serteser, Türkiye’nin büyük bir badire atlatmasına rağmen ekonominin en az etki ile kurtulduğunu belirtti.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Katip Üyesi Osman Erdem ile ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine katıldı. 
“BİR NEVİ İŞGAL GİRİŞİMİYDİ”
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, etkinlikleri canlı yayınlayan Kanal 3 Televizyonu’nda 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin ekonomiye etkilerini değerlendirdi. Serteser, “15 Temmuz 2016 tarihi Türkiye Cumhuriyeti tarihi için kâbus dolu bir gece olarak başladı; ama Sayın Cumhurbaşkanımız’ın dik duruşu, milletimizi meydanlara davet etmesi, milletimizin de ferasetiyle, bu kalkışma, hain darbe girişimi bertaraf edildi. Bu kalkışma hem siyasi bir darbeydi, hem de Türk ekonomisine yönelik hain bir girişimdi. Bir nevi işgal girişimiydi” dedi. 
BÜYÜK BADİREYE RAĞMEN AYAKTA DURDUK
Türkiye ekonomisinin bu büyük badireye rağmen güçlü bir şekilde ayakta durduğunu kaydeden Serteser, “15 Temmuz sonrasındaki 2016 yılının ikinci yarısı ve 2017 yılının ilk çeyreği ülkemizde ekonomik olarak sıkıntılı geçti. Türkiye’nin böyle bir badire yaşamasına rağmen en az etkiyle kurtulduğunu düşünüyorum. İşadamlarımız, esnaflarımız sıkıntı çekti; ama önemli olan vatanımızdı, devletimizdi, işgal girişiminin yok edilmesiydi. Ülkemiz son senede şaha kalktı. Bütün bu darbe girişimine, olumsuz olaylara rağmen Türk ekonomisi yıllık yüzde 7.4 oranında büyüme gerçekleştirdi. Bu duruma dünya da şaşırdı. Bu Türk’ün gücü, Türk Milleti’nin gücüdür. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere milletimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
HIZLI YARGILAMA, EKONOMİYİ KORUDU
Hızlı yargılama ve sonuç alma süreci ile birlikte ekonominin de korunduğunu hatırlatan Serteser, şöyle devam etti:
“Afyonkarahisar’da FETÖ’yle ilgili olarak yargı görevi üstlenen yargı mensupları başarıyla görevlerini yerine getirdiler. İlk kararlar Afyonkarahisar’da verilmeye başlandı, hızlı kararlar verildi. Alınan ihbarların ciddiyetle incelenmesi, yapılan yargılamaların hızlı ve yerinde yapılması Afyonkarahisar’ın ekonomisinin olumsuz etkilenmesini önledi. Bunun oluşmasında etkili olan yargı mensuplarımıza, emniyet güçlerimize teşekkür ediyorum. Aksi bir durum olsaydı; Afyonkarahisar ekonomisi çok daha olumsuz etkilenirdi. Türkiye genelinde darbe girişiminden ekonomisi en az etkilenen iller arasında yer alıyoruz.”
BASIN-YAYIN KURULUŞLARI HER ZAMAN ÖNEMLİ
15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin bertaraf edilmesinde basın-yayın kuruluşlarının da önemine dikkat çeken Serteser, “15 Temmuz’da basının önemini bir kez daha anlamış olduk. CNN Türk’te Hande Fırat, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir telefonla bağlanarak Türkiye’deki vatandaşlara seslenmesini sağladı. Kanal 3 Televizyonu da aynı gece üzerine düşen görev yerine getirdi. Hatta TÜRKSAT’a yapılan saldırının ardından kısa bir süre yayınımız kesintiye uğradı; ama daha sonra devam etti. Dolayısıyla medya her zaman önemlidir” dedi. 
EKONOMİ ŞAHA KALKACAK
Bundan sonraki süreçte ekonominin şaha kalkacağını düşündüğünü vurgulayan Serteser, “16 Nisan 2017 tarihinde kabul edilen yeni yönetim sistemine, 24 Haziran 2018 seçimleri ile geçiş sağlandı. Bundan sonra kararların hızlı bir şekilde alınmasıyla beraber ekonomi olarak şaha kalkacağımıza inanıyorum. Bizler de işadamları olarak üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğiz. Hükümete, Cumhurbaşkanımız’a başarılar diliyorum, 2023 hedeflerine inşallah ulaşacağımızı düşünüyorum. Afyonkarahisar olarak, bölge olarak, Türkiye olarak hep birlikte çalışacak ve bu hedeflere inşallah ulaşacağız” diye konuştu.

Ekleme Tarihi:16.7.2018

Okunma Sayısı:445

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03