ATSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSNÜ SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO’nun Ağustos ayı olağan Meclis Toplantısı’nda güncel gelişmeleri değerlendirdi. Serteser’in konuşması şöyle:

Sayın Meclis Başkanım,
Saygıdeğer Divan,
Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;
Çok Saygıdeğer Meclis Üyelerimiz;

Hepinizi Meclimiz’in Ağustos ayı olağan toplantısı dolayısıyla saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime başsağlığı mesajı ile başlamak istiyorum. 
Adıyaman’da Dağ Kuyucak-Derinsu köyü bölgesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma yaşandı. Çatışmada 4 askerimiz şehit oldu. 5 askerimiz ise yaralandı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Milletimiz’e başsağlığı, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen Nurcan Karakaya ve 11 aylık oğluna ve yine Çukurca’da şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Ömer Güç’e de Allah’tan rahmet diliyorum. Bitme noktasına gelen bölücü terör örgütü ve arkasındaki güçler, Ülkemiz için yaptıkları planlara asla ulaşamayacaklardır. Geçtiğimiz gün Karakaya adı ile yapılan operasyonda kırmızı listeden terörist başı öldürülmüştür. İnşallah kırmızı listedeki, gri listedeki teröristlerin tamamı, operasyonlarla etkisiz hale getirilir.

55. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Sağlık Bakanı olan hemşehrimiz Halil İbrahim Özsoy, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Afyonkarahisar’a ve Ülkemiz’e hizmet eden Halil İbrahim Özsoy’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı dileriz.

Değerli Meclis Üyelerimiz’den Orhan Çetingül’ün ablası Mükerreme Çağır vefat etmiştir. Mükerreme Çağır’a Allah’tan rahmet, Çetingül ailesine başsağlığı diliyoruz.

Bu kadar üzücü haberden sonra bir de mutlu olduğumuz haberi paylaşmak istiyorum. Değerli Meclis Başkanımız Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci’nin oğlu Yılmaz, Şükriye Hanım ile evliliklerini gerçekleştirdiler. Onlara da bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

Sayın Meclis Üyelerimiz;
Hemşehrimiz Sayın Akif Özkaldı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı’na atandı. Sayın Özkaldı’yı kutluyor; başarılı çalışmalarının yeni görevinde de sürmesini diliyoruz.

Değerli Meclis Üyelerimiz;
Ülkemiz, zor bir zamandan geçiyor. Bugün, ekonomi en yukarıdan en aşağıya kadar toplumun tüm kesimlerinin birinci gündem maddesi durumunda.

2017’yi yüzde 7,4 büyüme ile kapatan, 2018’in ilk çeyreğinde hemen hemen aynı oranda istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye’nin ihracatı da ilk 7 ayda yüzde 7 oranında artmıştır. Büyüme ve ihracat rakamlarının yanı sıra, sanayi üretim endeksinde de geçen yıla göre yükselme eğilimi başlamıştır. Bu veriler bile Dolar’daki aşırı değerlenmenin gerçeklikle bağdaşmadığını göstermektedir.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Dolar kurunun Türk Lirası karşısında ani ve aşırı değerlenmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı bir ekonomik savaş başlatıldığı izlenimi oluşturmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Adalet ve İçişleri Bakanlarımız’a yaptırım uygulanacağını açıklaması, yine Trump’ın Twitter’da yazdığı mesajla Türkiye’den ABD’ye ihraç edilecek çelik ve alüminyumda gümrük vergisini iki katına çıkardığını ilan etmesi, ticari savaş izlenimini pekiştirmektedir.

Geçen yıl çelik ihracatımızın yaklaşık yüzde 10'u ABD'ye yapılmıştır; alüminyum ihracatımızın da yüzde 17'si yine ABD'ye gerçekleşmiştir.

Değerli Meclis Üyeleri;
Trump’ın hamlesine karşı Hükümetimiz’in de hamlesi gecikmedi. ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 11 Haziran 2018'de yürürlüğe konulan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı. Yapılan düzenleme ile kuruyemiş ürünlerine yüzde 20, pirince yüzde 50, alkol oranı yüzde 80'den az olan içeceklere yüzde 140, tütün ürünlerine yüzde 60 ve binek otomobillere yüzde 120 ek vergi uygulanacak.

Sayın Meclis Üyeleri;
7 Mayıs 1830’da Osmanlı İmparatorluğu ve Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan Dostluk ve Ticaret Antlaşması’ndan (Seyr-i Sefâin) itibaren gelişen ve müttefikliğe kadar ilerleyen ikili ilişkilere rağmen ABD tarafından böyle bir ticari savaş ortamının oluşturulması, iş dünyasında şaşkınlıkla karşılanmıştır.

Trump’ın NATO’da önemli bir askeri güç olan, Ortadoğu’da diğer ülkelere örnek gösterilen Türkiye’ye karşı bu yanlış tutumundan en kısa zamanda vazgeçeceğini umuyoruz; bu sayede ikili ilişkilerin normalleşeceğine inanıyoruz.

Tabii burada Trump’a ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Donald Trump, Başkan olduktan sonra kendi yazdığı “Anlaşma Sanatı” adlı kitabında ayrıntılarıyla anlattığı “Zorla, köşeye kıstır ve en güçlü olduğun anda müzakereye çağır” taktiğini uyguluyor. Trump daha önce Kuzey Kore, Rusya, Çin, Avrupa Birliği, Meksika gibi ülkeler için denediği bu taktiği şimdi Ülkemiz’e uygulamaya başladı.

Trump’ın bu taktiklerinin uluslararası siyasette ne derece başarılı olacağını yaşayarak öğreneceğiz. Ancak ABD dışındaki devletlerin buna karşı bir tepki geliştirmeye başladığını görmekteyiz.

Nitekim Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, ABD dolarının uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldiğini belirterek Dolar yerine avro ve Çin Yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracaklarını söyledi.

Bu çerçevede Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar Dolarlık yatırım sözü vermesi, önemli bir adımdır. Katar’ın desteği, Türkiye’nin yalnız kalmayacağının bir göstergesidir. Bu süreçte Alman Hükümeti’nin, Almanya Başbakanı Merkel’in ve son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’yi istikrarlı bir ülke olarak görmek istediklerini dile getirmesi de çok olumludur.

Sözü burada gazeteci-yazar Taha Akyol’a bırakacağım. Taha Akyol, “Avrupa Faktörü” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullanmıştır:
“Dikkat ederseniz ‘Merkez Bankası, hukuk, demokrasi’ gibi kurumsal vurgular hep Avrupa’dan geliyor. Elbette Rusya’nın, İran, Çin ve başka ülkelerin de desteği çok değerli ama Türkiye’nin sürekli ihtiyaç duyduğu sermayeyi, pazarı ve teknolojiyi sağladığımız ve sağlayabileceğimiz temel kaynak Avrupa’dır. Türkiye’nin sermaye, pazar ve teknoloji gibi AB düzeyinde hukuka ihtiyacının olduğu da bellidir. Onun için TOBB ve TÜSİAD’ın vurguladığı gibi ‘Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması’ zorunludur.”

Değerli Meclis Üyelerimiz;
TOBB ve TÜSİAD ortak açıklamasını da hatırlatmak isterim. Türkiye’nin en önemli 2 sivil toplum örgütü olan TOBB ve TÜSİAD, 14 Ağustos’ta ortak açıklama yapmış ve şu 5 öneriyi gündeme getirmişti:

-Merkez Bankası’nın likidite yönetimi için attığı olumlu adımların yanısıra, kurun istikrara kavuşması için daha sıkı bir para politikasına geçilmesi,

-Sıkı para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanması,

-Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritasının bir an önce hazırlanması,

-En önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması,

-ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam etmesi.

TOBB ve TÜSİAD’ın istişareler sonucunda yaptıkları bu açıklama, Türkiye’nin takip etmesi gereken yol haritası hakkında önemli ipuçları vermektedir.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Kurumlarımız, Dolar’ın yükselişine karşı kısa ve orta vadeli çalışmalar yapmakta, tedbirler almaktadır. Merkez Bankası, bankaların ihtiyaç duyduğu likiditeyi karşılayacağını açıklamıştır. Kamuoyuyla paylaşılan tedbirler çerçevesinde finans sistemine yaklaşık 10 milyar Türk Lirası, 6 milyar Amerikan Doları, 3 milyar Dolar tutarında da altın cinsi likidite sağlanmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun tedbirleri de piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştır. Dolar kurunun daha da istikrarlı hâle gelmesi için bundan sonra da gerekli müdahalelerin yapılacağına inancımız tamdır.

Nitekim Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın bugün 6 bin 100 yabancı yatırımcı ile telekonferans yöntemi ile görüşmüş, gerekli mesajları vermiştir.

Bu dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 1.2 milyar liralık yeni destek programı da ekonomimize katkı sağlayacaktır.

Sayın Meclis Üyeleri;
Ülkemiz’de ekonomik alandaki mücadele, sadece gündelik müdahalelerle değil; yapısal değişiklikler ve vaatlerin icraata dökülmesi ile de sürüyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük Eylem Planı, iş dünyası tarafından olumlu karşılanmıştır. 100 günde yapılması planlanan 400 proje, yeni bir heyecan getirecektir.

100 Günlük Eylem Planı’nda Frigya Vadileri’nin Anadolu Açık Hava Müzesi’ne dönüştürülmesi projesi de yer almaktadır. Frigya Vadileri’nin Anadolu Açık Hava Müzesi hâline dönüştürülmesi İlimiz ve turizmimiz için çok önemlidir. Çünkü yıllarca bu kültür varlığı atıl durumda kalmıştır.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi modeli ise, istikrarlı büyüme ve vergi sisteminde adalet vurgusu ile güven aşılamıştır.

Sayın Meclis Üyeleri;
Biraz önce bahsettiğim hareketliliğin yanı sıra ekonomimizle ilgili sevindirici bir gelişme de yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre işsizlik oranı Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. İşsiz sayısı 89 bin kişi azalışla 3 milyon 136 bin kişiye düştü.

Değerli Meclis Üyeleri;
Afyonkarahisar’ın ve Ülkemiz’in gelişmesine, kalkınmasını sürdürmesine hizmet eden sanayici ve işadamları olarak, Devletimiz’in ve Hükümetimiz’in yanındayız. TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde ekonomimizi büyütmek için yatırım, üretim ve istihdam ekseninde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemiz, bu zor günleri birlik ve beraberlik içinde, el ele, omuz omuza vererek atlatacak ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girecektir.
Ben, Ege Bölgesi Başkanları toplantısına gitmiştim. Her sene 7 bölge ile Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomi yetkilileri, TOBB ETÜ’nün ekonomi yetkilileri, TEPAV’ın yöneticileri ile toplantı yapılıyor. Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun Hükümetimiz’e büyük destekleri var. Dikkatli analizler yaparak, kimi zaman TÜSİAD’ı, kimi zaman diğer kurumları ve kuruluşları yanına alarak Hükümetimiz’in başarılı olması için elinden geleni yapıyor. Hükümetimiz de TOBB’un görüşlerini dikkate alıyor.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Ülkemiz’in gündemi gibi Afyonkarahisar’ın da gündemi yoğun. Önümüzdeki günlerde Zafer Haftası etkinlikleri düzenlenecek. Afyonkarahisar, Zafer Haftası’nın dolu dolu yaşandığı illerin arasında ilk sırada yer alır. 25 Ağustos’ta başlayan törenler ve şehitlik ziyaretleri, 30 Ağustos’a kadar sürer. Afyonkarahisar, bu yönüyle “Zaferin Başkenti” unvanını hak etmektedir. Bununla birlikte tören ve ziyaretlere daha çok katılımın olmasını arzu ediyoruz. Devlet büyüklerimizin Afyonkarahisar’daki Zafer Haftası tören ve ziyaretlerine daha çok ilgi göstermesini talep ediyoruz.

Aslında Çanakkale ne ise Afyonkarahisar ve bölgesi de Türk Kurtuluş Savaşı’nda önem arz eden iller. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın, Kuvvet Komutanlarımız’ın her sene en az bir tanesinin buraya gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Onlar gelirse, tüm Türkiye, bilhassa gençler gelecektir diye düşünüyorum. Bundan sonraki törenlere inşallah Devlet büyüklerimiz gelir ve Kocatepe’nin önemini tüm Türk Halkı’na gösterirler diye düşünüyorum.

Geleneksel hâle getirdiğimiz ve bu yıl 13’üncüsünü düzenleyeceğimiz ATSO Spor Oyunları’nın açılışını, önceki yıllarda olduğu gibi Zafer Haftası’nda yapacağız. İstiyoruz ki rekabet ve dostluğun bir arada yaşandığı ATSO Spor Oyunları, her yönü ile firmalara örnek olsun. Bu vesile ile 13. ATSO Spor Oyunları’nın son başvuru tarihinin 28 Ağustos 2018’e uzatıldığını hatırlatıyor; üyelerimizi bu organizasyonda yer almaya davet ediyoruz. Ayrıca tüm üyelerimizi, 13. ATSO Spor Oyunları’nın 29 Ağustos’ta Kocatepe Spor Kompleksi’ndeki açılış töreninde görmek istiyoruz. Bu bizim için önemlidir. Türkiye’de hiçbir Oda ve Borsa, böyle bir organizasyonu 13 yıldır sürdürmüyor.

Sayın Meclis Üyeleri;
Zafer Haftası’nın hemen ardından İlimiz, Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. 30 bini aşkın izleyici bu yarışları Afyonkarahisar’a gelerek takip edecek; dünya genelinde televizyon ve sosyal medya üzerinden 1 buçuk milyar insan da Şampiyona’yı izleyecek. Daha önce birkaç kez ifade ettiğim gibi, Afyonkarahisar tanıtımda altın çağını yaşıyor. Bu fırsattan tüm şehir yararlanmalıdır.

Değerli Meclis Üyeleri;
Odamız’ı ve sizleri temsilen bazı görevler alıyor, bazı ziyaretlere katılıyoruz. Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin 64’üncü Genel Kurulu, 27 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığı’nı yaptığı ICC Türkiye Yönetim Kurulu’nda bir kez daha Üye olarak görev aldım. Bu önemli bir kurum. Yaklaşık 100 ülkede Milli Komitesi var. Dünya Yönetim Kurulu var, ilk Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Koç, ikincisi Rifat Hisarcıklıoğlu. Hisarcıklıoğlu, iki dönem üst üste Dünya Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Önemli bir organizasyon. Başkanı da Unilever’in CEO’su.

ICC Türkiye Yönetim Kurulu’nda Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Türkiye Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Kırman gibi önemli işadamları da bulunuyor. Yıl içinde bazı toplantılar yapıyoruz. Türkiye’nin ticari hayatı ile ilgili kararları alıp Yönetim Kurulu’na Başkanımız iletiyor.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Afyonkarahisar-Hamm Kardeşlik Protokolü’nün 10’uncu yılı dolayısıyla Hamm’da düzenlenen etkinliklere katıldım. Hatırlayacağınız gibi iki ayaklı planlanan etkinlikler, geçen yıl Afyonkarahisar’da gerçekleştirilmişti. Bu yıl Hamm’daki törenler çerçevesinde şehirde Afyon Caddesi açıldı. Bununla birlikte Gala Yemeği ve diğer etkinliklerde Hamm’daki bazı işadamları ile temas kurma fırsatım oldu. Afyonkarahisar-Hamm arasındaki ilişkilerin kültürel düzey ile sınırlı kalmayıp ekonomik düzeyde de gelişmesi için çalışma yapacağız.

MEYBEM Oto Galericiler Oto Alım Satım Danışmanları Mesleki Yeterlilik Sınavı yapıldı. Yazılı sınav, Odamız’da yapıldı. Uygulama sınavı ise Meclis Üyemiz Suat Atıcı’nın işyerinde yapıldı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri;
Sözlerime son verirken hepinizin Kurban Bayramınız’ı ve Zafer Bayramınız’ı kutluyor; güzel günler diliyorum.

Ekleme Tarihi:17.8.2018

Okunma Sayısı:485

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03