SERTESER, ALMANYA’DA İKİ ÖNEMLİ TOPLANTIYA KATILDI

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası 13. Olağan Genel Kurulu ve Türkiye-Almanya Ekonomi Diyaloğu toplantısı, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlendi. Her iki toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de katıldı.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 13. Olağan Genel Kurulu’nda konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye ile Almanya arasında bir köprü görevi üstlendiğini, entegrasyonu kolaylaştırmayı, girişimciliği özendirmeyi ve Almanya’da faaliyet gösteren üyelerine hizmet sunmayı amaçladığını söyledi.

ÖRNEK BİR YAPILANMA MODELİ

TATSO’nun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yurtdışı yapılanma çalışmalarının örnek projesi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Buradan edindiğimiz tecrübeyle, yurt dışı yapılanma çalışmalarımız devam etti ve büyüdü. Kazakistan, Özbekistan, Sırbistan, KKTC, Kırgızistan ile de, İkili Oda kurmuş durumdayız. Ayrıca, Türk-Arap Odası ve Türk-Afrika Odasını da kurarak faaliyete geçirdik. Tüm bunlar, oda-borsa sistemimizin yurtdışı networkünü daha da kuvvetlendirdi” dedi. TATSO Başkanı Rolf Konigs de TOBB’un ve Oda/Borsaların TATSO’ya verdiği destekler için teşekkür ederek, bu desteğin her geçen gün artmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

ALMANYA, EN ÖNEMLİ TİCARET ORTAĞI

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Almanya Ekonomi Diyaloğu toplantısında yaptığı konuşmada, Gümrük Birliği’nin modernizasyonunun, Türk-Alman iktisadi ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Almanya, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır. Bir numaralı ticaret ortağı. Ticaret hacmimiz yaklaşık 35 milyar avrodur. Aynı zamanda Almanya, Türkiye’deki en önemli yatırımcı ülkedir. Halen 7 bin 110 Alman sermayeli şirket, Türkiye’de faaliyet göstermektedir. 2002-2017 arasında Almanya’dan Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırım tutarı 8 milyar avroya ulaşmıştır. Aynı dönemde Türkiye’den Almanya’ya 2 milyar avro civarında doğrudan yatırım gerçekleşmiştir. Almanya’da yaşayan 3,5 milyon civarındaki, büyük çoğunluğu Alman vatandaşı olan Türkler, ülkelerimiz arasında köprü görevini yerine getiriyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE GÜVENMEYE DEVAM EDİN

Hisarcıklıoğlu, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, Türk-Alman iktisadi ilişkilerine yeni bir ivme katacağına dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Dün Türkiye’ye güvenip yatırım yapanlar kazandı. İş birliğimizi, ticaretimizi artırmaya devam edelim. Bu fırsatları kaçırmayın. Alman iş adamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyorum. Türkiye ve Almanya Avrupa’nın iki önemli ekonomik gücü. Dostluğumuz ve ortaklığımız köklü. Bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, yarının kazananları olacak. Türkiye’ye güvenmeye devam edin" mesajını verdi. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Eric Schweitzer de Türkiye-Almanya Ekonomi Diyaloğu gibi günlerin önemine dikkati çekerek, ''Bugün Alman ekonomisinin evini sizlere açtığımız gibi yüreğimizi de açtık'' ifadesini kullandı.

BÜYÜKELÇİ AYDIN’DAN EMPATİ VURGUSU

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da ekonomik diyalog toplantısının önemine işaret ederek, ''Sadece ekonomik alanda değil bizlerin, Türklerin ve Almanların daha fazla konuşması ve diyalog içinde olması gerekiyor. Birbirimize empati duymamız, dayanışma göstermemiz lazım. İlişkilerimiz son birkaç yıldır zorlu sınavlardan geçiyor. İlişkilerde başlayan normalleşme süreci yapılacak ziyaretlerle daha da ivme kazanacak. Ekonomik alanda yeni ve yoğun bir döneme giriyoruz'' diye konuştu.

TOPLANTI VE TEMASLAR YARARLI OLDU

Almanya’daki toplantı ve temaslar hakkında değerlendirmede bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Türkiye-Almanya arasında uzun yıllara dayanan bir dostluk ilişkisi var. Toplantılarda yapılan konuşmalarda ve toplantılar dışındaki temaslarda bu dostluğun pekişmesinin her iki ülkeye yararlı olduğu görüşü ağırlık kazandı. Bu doğrultuda toplantı ve temasların yararlı olduğunu düşünüyorum. Türkiye ve Almanya, ekonomi alanında daha çok işbirliğine imza atacaktır” ifadelerini kullandı.

Ekleme Tarihi:17.9.2018

Okunma Sayısı:431

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03