SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in konuşması şöyle:

Çok değerli Meclis Başkanım,
Değerli Divan; 
Kıymetli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;
Çok kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Hepinizi Yönetim Kurulum adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Eylül ayı içinde Meclis Üyemiz Bilal Çiftçi’nin babası Süleyman Çiftçi vefat etmiştir. Bilal Bey’e ve ailesine başsağlığı, Süleyman Çiftçi’ye Allah’tan rahmet diliyoruz.

Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Mehmet Kumartaşlı’nın firması Kumartaşlı Yumurta’nın Müdürü Yasin Erdem de hayatını kaybetmiştir. Mehmet Bey’e, Yasin Erdem’in ailesine ve Kumartaşlı Yumurta’ya başsağlığı, Yasin Erdem’e de Allah’tan rahmet diliyoruz.

Bu ay içinde yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Bu sektörde yer alan özel firmalara, temsilcilere, tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize hayırlı, uğurlu olmasını dilerim.

Sayın Meclis Üyeleri;
Ülkemizin ekonomik olarak zor zamanlardan geçtiği bugünlerde üretime, istihdama, ihracata katkı sağlayan işadamları ve sanayicilerimiz, “Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır” ilkesiyle hareket ediyor. Bu anlayışla, siz değerli Meclis üyelerimiz nezdinde tüm sanayici ve işadamlarımızı kutluyor; camiamız adına sizlere teşekkür ediyorum.

Ülkemiz hakikaten ekonomik bakımdan zor günler geçiriyor. Dolar kurunda bahar aylarında başlayan ve 10 Ağustos’ta Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik Twitter mesajı ile alevlenen artış, gündemimizin yine birinci maddesi. Her ne kadar bu artış, Türkiye’deki ekonomik gelişmelerle örtüşmeyen bir görüntü verse de esnafımız, sanayicimiz, işadamımız yaşanan durumdan olumsuz etkileniyor.

Dolar’daki artışın engellenmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı adımlar atıyor. Atılan adımların mutlaka sonuç alacağına inanıyoruz. Meclis toplantımız başlarken, inşallah kalıcı olur, Dolar kuru 6 Türk Lirası’nın altına indi.

Tabii bu sırada bahsetmemiz gereken önemli bir konu var. Bu artışları fırsat edinen, bunu fırsat bilen bazı şirketler fahiş fiyatla mallarını, ürünlerinin fiyatlarını artırarak satıyorlar. Bunu biz vatana ihanet olarak görüyoruz. Bu tip olaylardan mutlaka kaçınılmasını istiyoruz. Ticaret Bakanlığı denetim yapıyor ama herkesin bu konuda sağduyulu olması lazım. Fahiş fiyat artışlarını tespit ettiğiniz zaman bizlere, bizler vasıtasıyla Ticaret Bakanlığı’na ve doğrudan Ticaret Bakanlığı’na başvurabilirsiniz.

Bu çerçevede Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın da gündemimizde önemli bir yer tutması gerektiğini düşünüyoruz. Yeni Ekonomi Programı’nda ifade edilen Dengeleme-Disiplin ve Değişim kavramlarının ülkemizin bundan sonraki yol haritasını belirleyeceğine inanıyoruz. Bu Program’da hedeflenen kurumların hem vergi adaletinin tesisinde, hem de finans yönetiminde yardımcı olacağını değerlendiriyoruz.

Bununla birlikte ifade etmeliyiz ki özellikle krediler reel sektörün en önemli derdi haline geldi. Yeni Ekonomi Programı’nda bu konuda somut bir açıklama yer almadı. Bu sorunun hem kredi kullananları hem de bankaları zora sokmadan acilen aşılması gerektiğine inanıyoruz. KOBİ’lerin ve küçük esnafın kredilerine ilişkin tedbirlerin de acilen alınması gerekiyor. Aynı zamanda devletine ve hükümetine güvenip kredi alarak yatırım yapan yatırımcıların, sanayicilerin, işadamlarının zor durumda olduklarını biliyoruz. Bunlar şehrimizde de, ülkemizde de mevcut. Bunların kredilerinin acilen yapılandırılmasını, ihtiyacı olanlara yeni kredi fırsatlarının sunulmasını talep ediyoruz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Ekonominin rayında gitmesi için Merkez Bankası’nın, ilgili Bakanlıklar’ın çalışma yapması, karar alması yetmiyor. Kamudan özel sektöre, en yukarıdan en aşağıya herkesin tasarrufu ön planda tutması gerekiyor. Aynı zamanda günlük iş ve işlemlerimizi dolarla yapmaktan vazgeçmemiz lazım. Bakın, sizinle çok önemli bir veriyi paylaşmak isterim: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 31 Ağustos itibariyle ülkemizdeki döviz mevduatları TL mevduatlarını geçerek 1 trilyon 100 milyar TL karşılığına yükseldi. TL mevduatları ise 1 trilyon 26 milyar lira oldu. 
Kredilerde dövize bağlılığımız daha fazla. TL cinsinden krediler toplamı 1,5 trilyon lira, döviz cinsi krediler toplamı 2 trilyon lira gibi rakama ulaşmış durumda.

Ekonomimizin yarıdan fazlası döviz cinsi işlemlerden oluşuyor. Dövize bu kadar bağımlı olunca kurlardaki artış deprem etkisi meydana getiriyor. İç ticarette, ihalelerde, kira ve gayrimenkulde döviz bağımlılığından kurtulma yolundaki adımları olumlu buluyoruz.

Döviz borcu olanların döviz alacağının tamamına yakınını bozdurması da işletmeleri zor durumda bırakacak. Bu durumun en azından ilerideki borçlarına mukabil Dolar cinsinden parayı bir kenarda tutarak, işletmelerimizi zor durumda bırakmaması sağlanmalıdır.

Sayın Meclis Üyeleri;
Yeni Ekonomi Programı’nda, Oda olarak sürdürmekte olduğumuz faaliyet ve projelerin teşvik edildiğini görmekten gurur duyduk. Bunlardan bir tanesi Orta ve Yüksek Teknolojili Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili vurgudur. Bildiğiniz üzere, biz bu konuyu 2015 yılından beri gündeme getirmekte, devlet büyüklerimizle görüşmekteyiz. Yeni Ekonomi Programı’nda “Yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği, büyük ölçekli yerli ve yabancı yatırımların yer alacağı, etkin yönetim modeline sahip endüstri ve teknoloji bölgeleri kurulacaktır” denilmektedir. Bu bölgelerden bir tanesinin ilimizde olması noktasında Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve Sayın Bakanımız ile çalışıyoruz. Sayın Bakanımız, Sanayi Bakanımız ile görüştü. Beni de aradı. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırmamızı söyledi.

Yeni Ekonomi Programı’nda “Güneş, rüzgâr, biyokütle, yenilenebilir enerji ve yerli kömür kaynaklarının elektrik üretimindeki payı artırılacak, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları modeli ile bu enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi desteklenecektir” ifadeleri yer alıyor. Biz bunu çok önceden Odamız’da gerçekleştirdik. ‘ATSO Üyelerine Enerjisi ile Güneş Tutuyor’ projesi adı altında birçok projeye de örnek olduğumuzu düşünüyorum.

Yeni Ekonomi Programı’nda yapılan bir başka vurgu ise KOBİ’lerin markalaşması, kurumsallaşması, verimlilik artışı ve uluslararası piyasalara erişim sağlamaları amacıyla eğitim ve danışmanlık hizmetleri düzenlenecek, yenilikçi iş modelleri geliştirmelerini sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi yönündedir. Avrupa Birliği projemiz olan KOBİ Akademisi, uygulanmaktadır; bu proje tam da biraz önce bahsettiğimiz başlıkları ele almaktadır. KOBİ Akademisi faaliyetleri çerçevesinde Ekim ayı içinde İspanya’da toplantı yapılacağını da buradan duyurmak isterim. Yakın bir zamanda da özellikle finans noktasında uzaktan eğitim modülünü de hazır hale getireceğiz.

Buradan yola çıkarak bir müjde daha vermek isterim: KOBİ Akademisi’nin ikinci aşamasında projesini yazdığımız KOBİ Hastanesi başlığı bulunacak. KOBİ Hastanesi Projesi için hazırlık yapıldı, ön eleme geçildi. Projenin onaylanması hâlinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında katıldığımız Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde kullanılacak 5 milyon Avro’dan, ilimiz de pay almış olacak.

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin finansmanı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkıları ile üyelerimiz için KOBİ Destek (Nefes) Kredisi limitleri oluşturuldu. 31 Ağustos’ta TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ile Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, KOBİ Destek (Nefes) Kredisi için protokol imzalamışlardı. O protokol çerçevesinde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri, belirtilen bankalara KOBİ Destek Kredisi için başvurabiliyorlar.

KOBİ Destek (Nefes) Kredisi, 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam 18 ay vadeli olacak. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 1,85 olarak belirlendi. İnanıyorum ki kurumlararası güçbirliğinin sonucu olan bu kredi ile firmalarımız nefes alacaktır. Üyelerimizi bu krediden yararlanmaya davet ediyorum. Bu sırada şunu belirtmek isterim ki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’in Ticaret ve Sanayi Odamız için sağladığı 5 milyon 770 bin lira finansman ile birlikte ilk kez yatırımlarımızdan dolayı kredilerimiz bittiği için biz de Oda olarak üyelerimize finansman sağladık. 2 milyon 800 bin lira da yatırdığımız bedelden dolayı üyelerimize Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak destek sağlamış oluyoruz. Toplamda üyelerimiz 8 milyon 570 bin lira krediye, 100 bin lira üst limit olmak üzere kavuşacak.

Değerli Meclis Üyelerimiz;
Sözün bu kısmında yeni yapılan görevlendirmeler dolayısıyla tebriklerimi arz etmek isterim. Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu’na TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu seçildi. Oda ve Borsa camiasının önderi olan Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde etkin bir rol almakta, bu da hem TOBB’un hem de TOBB’a bağlı 365 Oda ve Borsa’nın sorumluluğunu artırmaktadır. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu sorumluluğun bilinciyle hareket ettiğimizi belirtmek isterim.

Hemşehrimiz, eski Milletvekilimiz Sayın Ahmet Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığı’na atandı. Sayın Koca’yı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Daha önce de Sayın Akif Özkaldı’yı Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı görevi dolayısıyla tebrik etmiştik.

Yine hemşehrimiz Selim Gençler, Tarım ve Orman Bakanlığı Başdanışmanlığı, Prof. Dr. Mustafa Koçak da Okan Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirildi. Sayın Gençler ve Sayın Koçak’ı kutluyor; Afyonkarahisar’ın değerlerinin böyle önemli yerlere gelmesinden mutluluk duyduğumuzu ifade ediyorum.

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, yakın tarihinin en yoğun, en hareketli günlerini geçiriyor. Burada siz değerli Meclis üyelerimizin takibi ve talepleri, Yönetim Kurulu üyelerimizin hiçbir görevden kaçınmamaları dolayısıyla teşekkürlerimi dile getirmek istiyorum. Odamız, bir taraftan önemli organizasyonlarda yer alıyor, diğer taraftan üyeleri için eğitim ve lobi faaliyetlerini sürdürüyor.

Eylül ayı içinde, Afyonkarahisar’da düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası 18. Ayağı’na ve Frig Ultramaratonu’na destek verdik. Her iki yarış da ilimizi n tanıtılmasına katkı sağladı. Bunu parayla ölçmek, gerçekten mümkün değil. Dünya Motokros Şampiyonası’nın bir aşamasının Afyonkarahisar’da düzenlenmesi için gayret gösteren Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

Frig Ultramaratonu’nun ilk günü 13 kilometre yürüyen, ikinci gününde de Karahisar Kalesi’ne çıkan Yönetim Kurulu Üyemiz Hayrettin Güzbey’e de teşekkür ediyorum.

Kurumsal Ana Sponsoru olduğumuz Frig Ultramaratonu’nun ilk gününde yaklaşık 800, ikinci gününde ise yaklaşık 100 sporcu yer aldı. Bu sporcuların geneli Afyonkarahisar dışından geldi. Frig Ultramaratonu, ilimizin tanıtımında etkili oldu.

Bu yıl 13’üncü kez düzenlediğimiz ATSO Spor Oyunları’ndaki müsabakalar da devam ediyor. ATSO Spor Oyunları’na destek veren firmalarımıza ve tüm katılımcılara tekrar teşekkür ediyorum.

Değerli Meclis Üyelerimiz;
Almanya’da düzenlenen Türk-Alman Ticaret Odası 13. Genel Kurulu’na ve Türkiye-Almanya Ekonomi Diyaloğu toplantısına, TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile katıldım. Bu toplantılarda Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusu gündeme geldi. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’yı ziyaret ediyor ve temaslarda bulunuyor. Almanya’da katıldığımız toplantıların bu ziyaretin altyapısını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu da, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın yanında Almanya’da bulunuyor.

Eylül ayı içinde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Kardeş Oda Protokolü imzaladık. Çerkezköy, Trakya’da, sanayisi her geçen gün gelişen bir ilçe. Bizim çalışmalarımızı takip etmişler, bizimle kardeş oda olmak istediler. Biz de bu talebi uygun bulduk. İmzaladığımız protokolün Odamız’a ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.

Sayın Meclis Üyelerimiz;
4-5 Ekim 2018 tarihlerinde çok önemli, uluslararası bir seminere ev sahipliği yapacağız. Odamız ve Yücita’nın birlikte düzenlediği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de destek verdiği “Coğrafi İşaretlerde Afyonkarahisar Buluşması” adını verdiğimiz bu uluslararası seminerde Türkiye ve Fransa’dan birçok önemli konuşmacı, Coğrafi İşaretler kavramının masaya yatıracak. Meclis salonumuzda düzenlenecek bu uluslararası seminere, tüm Meclis üyelerimiz, tüm Oda üyelerimiz davetlidir. Gelmenizde ve konuşmalardan notlar çıkarmanızda yarar olacağını düşünüyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
İki önemli bilgiyi de sizinle paylaşmak istiyorum. İtalya’da bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Marmomacc Uluslararası Mermer Fuarı’na Odamız’a kayıtlı 24 firma katılmıştır. Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Adnan Demirel ve Meclis Üyemiz Hüseyin Şehitoğlu, Fuar’a katılan firmalarımıza Odamız adına plaket takdim etmişlerdir. Sayın Demirel ve Sayın Şehitoğlu’na teşekkür ediyor, Fuar’a katılan firmalarımıza hayırlı kazançlar diliyoruz.

Meslek Komitelerimiz’den gelen bir talep üzerine Gecek Termal’e bir ricada bulunmuştuk. Bunun neticesinde, Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu’na teşekkür ederiz. Meslek Komiteleri’ndeki üyelerimiz, Meclis üyelerimiz ve personelimiz, Gecek Termal’deki villalardan yüzde 25 indirimli yararlanacak. Bir şey daha istirham ediyoruz. Biz üyelerimiz için varız. Bunu genişletelim, yaklaşık 6 bin üyemiz de bu indirimden yararlansın. Bu Yönetim Kurulu’nda görüşmenizi dileriz.

Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Ekleme Tarihi:28.9.2018

Okunma Sayısı:393

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03