SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Serteser’in konuşması şöyle:

Sayın Meclis Başkanım;
Değerli Divan;
Sayın Yönetim Kurulu Üyelerimiz;
Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Hepinizi Yönetim Kurulum ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak yoğun bir dönemi geride bıraktık. Bu yoğunluktan memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. Nisan’da yapılan seçimlerden hemen sonra dile getirdiğimiz gibi ATSO Meclisi ve ATSO Yönetim Kurulu, bundan sonra şehrimizin faydasına olan her konuda en faal kuruluş olacak; ülkemiz için üstlendiğimiz sorumluluğun farkında olarak geçen dönemlerimize göre iki üç kat fazla çalışacağız.

Değerli Meclis Üyeleri;
Hayat devam ederken üzücü haberler de alıyoruz. Bu üzücü haberlerin en önemlileri, yakınlarımızın vefatları oluyor. Bu süreç içinde İşadamı Mehmet Özcan, Meclis Üyemiz Ahmet Alp’in annesi Latife Mühsürler, Meclis Üyemiz Fatih Mühsürler’in ve Borsa Başkanımız Mehmet Mühsürler’in annesi Hayriye Mühsürler, 24. Meslek Komitesi Başkanı Funda Güleç Yaman’ın kayınvalidesi Naime İşçimen Yaman ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Ali Özkaya’nın annesi Zeynep Özkaya vefat etmiştir. Merhum ve merhume büyüklerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelere başsağlığı dileriz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Ülkemiz, dış kaynaklı olduğuna inandığımız ekonomik darboğazdan geçiyor. Bu darboğazdan refah dolu günlere ulaşmamız için toplumun her kesiminin fedakârlık yapması gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önerdiği Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı da böyle yorumluyoruz. Sayın Albayrak, bu program çerçevesinde özel sektöre çağrı yapmış ve ürünlerde en az yüzde 10 indirim uygulanmasını istemişti. Bu kampanya, ekonominin çarklarını döndürmeye başladığı gibi bir seferberlik algısının da oluşmasını sağlamıştır. Tabii ki tek başına içinde bulunduğumuz durumu bertaraf etmeye belki yetmeyecektir ama bir ölçüde de fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomik Kurtuluş Savaşı” olarak nitelendirdiği içinden geçtiğimiz süreçte biz de Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na destek verdik, vereceğiz. Konuyla ilgili duyurularımızı kısa mesajla üyelerimize gönderdik ve indirim yapan firmaları Facebook üzerinden paylaştık. Kampanyaya katılan firmaları her hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne gönderiyoruz.

Kampanyaya şu ana kadar 65 firmamız katıldı. Malumunuz olduğu üzere 6 bin üyemiz var. 6 bin üyemizden bu kampanyaya birçok firmanın da imkanları nispetinde iştirak etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu vesile ile buradan da bir çağrı yapalım: 
Değerli üyelerimiz, 
Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı bir bayrak yarışı olarak görmeliyiz. Hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız. 
Bu kampanyaya destek olan firmaların fotoğraflarını Facebook’ta paylaştığımızda, indirim yapan firmayı eleştirmek yerine “Ben bu vatan için daha fazla ne yapabilirim” diye düşünmeli ve rakip gördüğümüz firma ile indirim üzerinden yarışmalıyız. 
Yüzde 10 indirim, firmalarımız için önemli bir orandır. Üretim maliyetlerinin yarı yarıya arttığı bir ortamda yüzde 1 bile indirim yapan firmalara saygı duymak zorundayız.

Tabii burada fedakârlığın, biraz özel sektöre yüklendiğine dair eleştiriler bulunuyor. 
Yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağı açıklandı. 
Bize göre vergilerden olmasa bile en azından elektrik, doğalgaz, hammadde, yakıt gibi ana girdilerde indirim düzenlemesi yapılmalı; devletinin yanında olan firmalara ayakta durmaları için fırsatlar tanınmalı.

Sayın Meclis Üyelerimiz;
Daha önce de gündeme getirmiştik, bir kez daha söylememiz gerekiyor. Döviz kurlarındaki hareketliliği bahane ederek ürünlere büyük oranda zam yapan bazı firmaların da olduğu biliniyor. Enflasyonla mücadele ve ekonomi meselesi, hepimizin meselesidir. Lütfen bu konularda duyarlı olalım. Ortamdan fırsat sağlamak isteyen firmalar da ciddi bir takip altında olacak. Bunu da duyurmak isterim. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarına göre, ALO 175 Tüketici Danışma Hattı’na fahiş fiyat uygulaması hakkında son dönemde 45 bin 362 adet başvuru yapıldı. Bakanlığın son bir ay içinde gerçekleştirdiği denetimlerde, fahiş fiyatla satışa sunulan veya etiketleri değiştirilen 8 bine yakın ürün tespit edildi. Fiyat spekülatörlüğü yaparak haksız kazanç sağladığı belirlenen 328 firmaya cezai yaptırım uygulandı. Ticaret Bakanlığı’nın mobil bir sistem üzerinde çalıştığı, bu sistemde tüketicilerin abartılı fiyat uygulayan firmaları tek tuşla ihbar edebileceği açıklandı. Bu uyarımızı da buradan yapıyoruz.

Kıymetli Üyeler;
2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda olan Bütçe’nin Kasım ayının 3’üncü haftasında karara bağlanması bekleniyor. Bütçe’nin “Genel Gerekçe” kısmında “Kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı yeniden tesis etmek”, “Ekonomide dengelenmeyi ve bütçe disiplinini sağlamak”, “Sıkı para ve maliye politikalarını eşgüdüm içerisinde yürütmek” gibi başlıklar bulunuyor. Bu başlıklar doğrultusunda geçen ay açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın desteklendiği görülüyor. Bütçe Teklifi’ne göre Türkiye Cumhuriyeti’nin 2019 Bütçesi yaklaşık 961 milyar Türk Lirası olacak. Teklif’te bütçe açığı ise 80 milyar 616 milyon Türk Lirası olarak hesaplandı.

Sayın Meclis Üyeleri;

Ülkemizin genel ekonomik durumu hakkında da bilgi vermek isterim: 
-Bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu. Kurul, geçen 13 Eylül ayında yaptığı toplantıda faizi 6.25 artırarak yüzde 17.75'ten yüzde 24'e çıkarmıştı. Karar sonrası, dolar yatay seyrini korudu.
(TL/Dolar: 5.63)

-Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında azaldı; Eylül ayında 59,3 olan endeks Ekim ayında 57,3 oldu.
-İşsizlik oranı Temmuz döneminde yüzde 10,8 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde işsiz sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 88 bin kişi arttı. Temmuz 2018’de toplam istihdam geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 508 bin kişi artış kaydederken gençlerde işsizlik oranı yüzde 19,9’a geriledi. Ne yazık ki işçi çıkarmalar beklenmekte. Buna acil çözüm bulunması gerekiyor. Hükümetimiz gereken önlemleri alacaktır diye düşünüyorum. 
-Sanayi Üretim Endeksi takvim etkisinden arındırılmış verilere göre ağustos ayında yıllık bazda yüzde 1,7 artış kaydetti.
-2017 yılının eylül ayında 6,4 milyar TL olan bütçe açığı bu yılın eylül ayında 6 milyar TL’ye geriledi. Böylece bu yılın ilk 9 ayında bütçe açığı 56,7 milyar TL’ye ulaştı.
-Eylül ayında kurulan şirket sayısı önceki aya göre yüzde 16,26 oranında artış kaydetti.

Değerli Meclis Üyeleri;
Ülkemiz, Ağustos ayından itibaren dış ilişkilerde adeta bir hava boşluğuna girmişti. Amerika Birleşik Devletleri ile gerilen ilişkiler, piyasalara moral bozukluğu ve endişe olarak yansımıştı. Türkiye, itidalli duruşunu bozmayarak ve Amerika Birleşik Devletleri’ne müttefiklik ve dostluk hukukunu hatırlatarak ilişkileri sürdürmekten yana tavır aldı. Son iki haftadır bu olumlu adımların meyveleri de toplanıyor. Türk-Amerikan ilişkileri yeniden normalleşme dönemine girdi; bunun sonucu olarak piyasalar da toparlanmaya başladı. 22 Ekim 2018’de de Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüşerek bazı konularda istişare etti.

Türkiye’nin bu sıkıntılı döneminde Avrupa Birliği ve Birlik’in en önemli gücü Almanya ile stratejik temaslar gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun öncülüğünde bizim de katıldığımız Almanya’daki toplantılarla temeli atılan birlikte iş yapma ruhu, geçen Meclis toplantımızın yapıldığı gün, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın Almanya’yı ziyaret etmesi ile taçlandı. Bugün de sürecin devamı olarak Almanya’dan kalabalık ve etkili bir heyet, ülkemizi ziyaret ediyor. Diliyoruz ki Türkiye, dünyadaki konumunu sağlamlaştıracak; yatırımcının güven duyduğu ülke özelliğini sürdürecektir.

Dış ilişkiler, aynı zamanda ekonomik gelişmelerin de yönünü belirliyor. Bu bağlamda Rusya Büyükelçiliği’nin iki numaralı etkili ismi olan Türkiye Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin’in de Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda katıldığı toplantıdan bahsetmemiz gerekiyor. Gaşugullin, Odamız’da düzenlenen toplantıda Rusya’daki fırsatlardan söz etti, Afyonlu işadamlarımız ve sanayicilerimiz de çeşitli sorular sorarak Rusya ile yapılacak ticaret hakkında bilgi edindi. Sayın Gaşigullin, Afyonkarahisar’daki temaslarından etkilendiğini, Afyonkarahisar’daki idarecilerin, siyasilerin ve meslek kuruluşlarının şehre sahip çıktığını belirtti. Önümüzdeki dönemde Afyonkarahisar ile Rusya’nın çeşitli bölgeleri arasında ticari ilişkilerin tahmin etmediğimiz boyutlarda gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Kıymetli Üyeler;
Ekim ayının başında, yerel ekonominin korunması ve şehirlerin ülkeye daha çok katma değer sağlaması için büyük bir hazine olan Coğrafi İşaretler’i masaya yatırdık. Coğrafi İşaretlerde Afyonkarahisar Buluşması isimli Uluslararası Seminer’de ilimiz protokolünün değerli üyelerinin yanı sıra yurdumuzun dört bir yanından gelen bilim ve iş insanları da yer aldı. 2 gün boyunca yapılan sunumlarda Coğrafi İşaretler konusunun ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırladık.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak Coğrafi İşaretler konusunun şehrimizin gündeminde daha çok yer alması, üreticilerin Coğrafi İşaret etiketi ve hologramı vasıtasıyla daha çok gelir elde etmesi için çalışma içinde olacağız. Bildiğiniz gibi 38-30 Çiftliği, Afyon Kaymağı etiket ve hologramını kullanıyor.

Sayın Meclis Üyeleri;
Konuşmama başlarken, yoğun bir ay geçirdiğimizden bahsetmiştim. 5 Ekim’de İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şekib Avdagiç ve değerli İTO Yönetim Kurulu Üyeleri’ni ağırladık. 6 Ekim’de de İTO’nun NG Afyon Otel’de düzenlediği Gala Yemeği’ne katıldım. Bu ziyaret ve yemekte yaptığımız konuşmalarda İTO’nun artık Anadolu’daki Oda ve Borsalar’a yol göstermesi gerektiği, tecrübelerini paylaşmasının yararlı olacağı üzerinde durduk.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Oda ve Borsa Camiası’nda tanınan, görüşleri dikkate alınan ve merak edilen bir kuruluş olma yolunda ilerlemektedir. Bunu da buradan paylaşmak istedim.

Sayın Üyeler;
Konuşmama son verirken birkaç hususun altını çizeceğim. 
TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) tarafından Oda ve Borsalar aracılığıyla verilen yeterlilik belgesi hizmeti devam ediyor. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” ve “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4” sınavları 7 ve 8 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Odamız’da yapılan yazılı sınavın ardından Budan Otomotiv’de uygulamalı sınav gerçekleştirdi. Budan Otomotiv’e bu desteği için teşekkür ediyorum.

23. Meslek Komitesi olan Yumurta Ve Süt İmalat Ve Satıcıları grubundan Yavuz Selim Kızıltepe, Güneşli Veteriner Hizmetleri Hayvancılık ve Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ni temsilen Meclis Üyemiz olmuştur. Kendisine “hayırlı olsun” dileklerimizi iletiyor, Meclis çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Bursa’da gerçekleştirilen 4. Blok Mermer Fuarı’na 31 adet firmamız katıldı. Fuar’a ilimizi temsilen iştirak eden tüm firmalarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Fuar’a katılıp firmalara teşekkür plaketlerini veren Meclis Üyemiz Adnan Demirel’e de teşekkür etmek istiyorum.

Afyonkarahisar, katma değer üreten, bu ürünlerini sergileyen, çalışan, istihdam sağlayan işadamları ve sanayicileri ile 2023’te 1 milyar Dolar’dan fazla ihracat yapan iller arasına girecektir.

Ekleme Tarihi:26.10.2018

Okunma Sayısı:368

İlgili Fotoğraflar

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03