SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. Serteser’in değerlendirmesi şöyle:

Sayın Meclis Başkanım;
Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;
Kıymetli Divan;
Sayın Meclis Üyelerimiz;

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum; Kasım ayı olağan Meclis toplantımıza hoşgeldiniz.

Sözlerime başlamadan önce geride bıraktığımız 10 Kasım dolayısıyla Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyetimiz’in ilelebet payidar kalacağına inancımızı bir kez daha belirtmek istiyorum.

Geçtiğimiz Pazartesi idrak ettiğimiz Mevlid Kandilimiz’in de şehrimiz, ülkemiz ve İslam Alemi’ne huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

İki gün sonra Öğretmenler Günü’nü kutlayacağız. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimiz ile meslek hayatlarında öğretmenlik geçmişi olan ve bugün 33. Meslek Komitemiz’de (Eğitim Hizmetleri) çalışan üyelerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
Ülkemiz, Ağustos ayında girdiği ekonomik darboğazdan çıkmak için tüm kurum ve kuruluşlarıyla yoğun bir çaba sarf ediyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde 365 Oda ve Borsa’nın katıldığı Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na ülke genelinde 2 bin 500 firma destek verdiğini açıkladı. İlimizde de ilçelerimizle birlikte 100’ü aşkın firma bu Program’a destek verdi.

Bu iyi niyetli çalışmanın sürmesi gerektiğini düşünmekle birlikte açıklanan rakamlar, yalnızca bu Program’ın sürdürülmesi ile enflasyonun istenen seviyeye gelmeyeceğini gösteriyor. Malumunuz olduğu üzere Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ekim’de aylık bazda yüzde 2,67, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,91 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 25,24'e yükselirken, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 45,01 oldu.

Üretici Fiyat Endeksi yüzde 45’lerdeyken, üretimin aynı hızla devam etmesini beklemek doğru bir netice vermez. Geçen Meclis toplantımızda ana girdilerde bazı indirimlerin yapılmasını talep etmiştik. Bu talep, sektör temsilcilerinden de geliyor olmalı ki elektrik üreticilerine satılan doğalgazda yüzde 8.8 indirim yapıldı. Yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV’de indirime gidildi. Bu başlıklar şöyle:

-Beyaz eşya sektöründe ÖTV oranları yıl sonuna kadar sıfıra indi.
- Tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi uygulamasına devam kararı alındı. 
- Konut satışlarında KDV oranının yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasına yıl sonuna kadar devam edilmesi kararlaştırıldı. 
- Mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 18'den 8'e indirildi. 
- 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidildi. Pazarın yüzde 90'dan fazlasını kapsayan düzenlemeyle birlikte, en düşük ÖTV oranı yüzde 45'ten yüzde 30'a indi.
- Ticari araçlarda KDV oranları yüzde 18'den yüzde 1'e indirildi.

KDV ve ÖTV indirimleri dolayısıyla Hükümetimiz’e teşekkür ediyoruz. Bununla birlikte başta üreticilerimiz olmak üzere, vatandaşlarımız günlük hayatta etkisinin doğrudan görülebileceği, Hazine ve Maliye Bakanlığımız’ın Yeni Ekonomi Programı’nda da yer alan yapısal reformların hayata geçmesini bekliyor. İnanıyoruz ki vergi adaleti, verimlilik, tasarruf gibi kavramlarla açıklanan değişiklikler, en iyi şekilde uygulanacaktır.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Ekonomi ile ilgili bazı verileri de sizinle paylaşmak isterim.

-Türkiye'nin cari işlemler hesabı Eylül ayında 1 milyar 830 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık ise 46 milyar 58 milyon dolar oldu. Ekim ayı istatistiklerinde de cari fazla görüleceği tahmin ediliyor.

-Bir süre 7 buçuk lirayı zorlayan (7 Lira 20 Kuruş) Amerikan Doları, bugünlerde 5 lira 30 kuruş civarında seyrediyor. Dolar 7 lira iken zam yapılan bazı ürünlerin Dolar düştüğünde hâlâ zamlı satıldığını da görüyoruz. Bu meselenin üzerine Ticaret Bakanlığımız denetimlerle gidiyor. Ancak konu sadece denetimle ilgili değildir. Konu, vaziyetten istifade etmeye çalışan fırsatçıların vicdan sorunudur.

-Başta tahvil faizleri olmak üzere, kullandırılan kredi faiz oranlarında da belirli bir düşüş süreci başladı. Bu da ekonomimiz için olumlu bir gelişmedir.

-Ağustos ayına ilişkin işsizlik rakamları, Kasım ayında açıklandı. Buna göre İşsizlik oranı geçen yıla göre 0,5 puanlık artarak yüzde 11,1 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı ise 2018 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 490 bin kişi artarak 29 milyon 318 bin kişi, istihdam oranı ise 0,3 puanlık artış ile yüzde 48,3 oldu.

-Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Kasım’da geçen aya göre yüzde 4 artış gösterdi. Buna göre Ekim’de 57,3 olan endeks değeri, Kasım’da 59,6 olarak kayıtlara geçti.

Değerli Meclis Üyeleri;
İçinde bulunduğumuz zor döneme benzer, hatta daha da kötü birçok dönemi birlik ve beraberlik içinde, yardımlaşma ve dayanışma duyguları ile, birbirimizi daha çok anlamaya çalışarak atlattık. Tarih, 2018 yılını da bu şekilde yazacaktır. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.
Kıymetli Meclis Üyeleri;
Ülkemiz kadar dünya da zor zamanlardan geçiyor. Özellikle bahar aylarından bu yana gündemde olan Ticaret Savaşları kavramı, sıcaklığını koruyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a yönelik yaptırımları Kasım ayı içinde başladı. Bu yaptırımların esas olarak üçüncü ülkelerin İran’a yönelik ticari ilişkilerini durdurmasını amaçladığı belirtiliyor.

Yine ABD’li yetkililerin Çin Halk Cumhuriyeti’nin Dünya Ticaret Örgütü’nden çıkarılmasını öngören açıklamaları da çok taze. ABD ile Çin arasında, daha önce Sovyetler Birliği ile yaşanan Soğuk Savaş’a benzer bir mücadele başlamış durumda.

Avrupa Birliği de kendi içinde ekonomik durgunluk, mülteci sorunu gibi başlıkların yanı sıra İngiltere’nin Birlik’ten çıkma hazırlığı ile de uğraşıyor. İngiltere’nin “Brexit” olarak tanımlanan Birlik’ten çıkışının 25 Kasım’da olağanüstü AB zirvesinde ele alınması planlanıyor. Bu sürecin hem Avrupa Birliği’ni, hem de Büyük Britanya’daki birtakım bölgeleri nasıl etkileyeceğine dair kafa karışıklığı da sürüyor.

Değerli Meclis Üyeleri;
Ülkemiz bu dış gelişmelerin yanı sıra bu ay içinde enerji alanında çok önemli iki projenin içinde yer aldı. Bu projelerden birincisi, SOCAR firmasının Star Rafinesi’nin açılması oldu. Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR'ın 6.3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği STAR Rafineri, İzmir Aliağa’da uluslararası bir törenle açıldı. Rafineri yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle Türkiye'nin petrol ürünü ihtiyacının büyük kısmını karşılayacak. SOCAR'ın yeni rafinerisi gelecek yıllarda Azerbaycan ve Türkiye ekonomisine ciddi gelir sağlayacak.

Türkiye’nin yer aldığı büyük proje ise Türk Akım’dı. Türk Akımı, Karadeniz’in altından döşenen her biri 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip 930 kilometre uzunluğunda iki boru hattından oluşuyor. İlk hattın Türkiye’ye, ikinci hattın ise Avrupa ülkelerine doğalgaz sevk etmesi öngörülüyor. Projenin 2019’da tamamlanarak Türkiye’ye gaz akışının başlaması hedefleniyor.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizin gelişmesi ve kalkınması için atılan her adıma destek veriyor, biz de bu bayrak yarışının bir parçası olmak için gayret gösteriyoruz. Bununla birlikte bazı sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyoruz.

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı İl Temsilciliği’ne şahsım ve personelimiz, TEMA Gönüllüsü olmak için başvurduk. Başvurularımızın sonrasında Odamız, TEMA Kurumsal Üyesi oldu. Adana Sanayi Odası ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası dışında Kurumsal Üye olan başka bir Oda ve Borsa yok. Oda olarak şehrimiz ve ülkemiz için her alanda örnek olma hedefiyle ilerliyoruz.

Bu yıl 13’üncüsünü düzenlediğimiz, dostluk ve rekabetin bir arada yaşandığı ATSO Spor Oyunları’nda futbol branşında finalde PTT’yi yenen Dervişoğlu Mermer şampiyon olmuştur.

Voleybol branşında finalde karşılaşan Afyon Ecza ile Ziraat Bankası müsabakasında kazanan Ziraat Bankası olmuştur.

Takımlarımızı tebrik ediyor, ATSO Spor Oyunları’na katılan tüm firmalarımıza ve destek veren tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. ATSO Spor Oyunları, her sene daha da büyüyerek ilerleyecektir.

Sözlerimi, bir duyuru ile bitireceğim: 13-16 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya Münih’te düzenlenecek Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarı yurtdışı faaliyeti gerçekleştirilecektir. Fuar’a katılmak isteyen üyelerimiz için son başvuru tarihi 30 Kasım’dır.

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor; güzel günler diliyorum.

Serteser, değerlendirmesinin ardından Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un son yazısı olarak bilinen metinden etkilendiğini belirterek bu yazıyı okudu. Serteser’in okuduğu metin şöyle:
İş yaşamında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde yaşamım başarının simgesi, fakat işin dışında çok az neşem oldu benim. İşin sonunda zenginliğim alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik. Ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken, farkettim ki gururlandığım bilinirliliğim ve servetim ölümün karşısında ne kadarda anlamsızmış.

Arabayı kullanmak için, size para kazandırması için birilerini işe alabilirsiniz ancak hastalığınızı taşıması için kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddesel şeyler bulunabilinir ya da yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak ya da yeri dolmayacak tek şey var o da “Yaşam.” Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile, o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz.

Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve umut ediyorum akıllandıkça farkediyorsunuz ki 300 dolarlık saat de 30 dolarlık saat de aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilemediğini anlıyorsunuz. İster first class ister ekonomi uçun, bilin ki o uçak düşerse siz de düşeceksiniz.

O yüzden umut ederim ki şunu anlarsınız; kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz, şarkılar söylediğiniz, kuzeyden, güneyden, doğudan, batıdan, Cennet’ten ve dünyadan konuştuğunuz, ahbaplarınız, dostlarınız, eski arkadaşlarınız, erkek kardeşiniz, kız kardeşiniz varsa bilin ki gerçek mutluluk bu.

Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin, onları mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde herşeyin fiyatını değil, değerini bilirler.

Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz.

Sizi seven kişi sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da mutlaka sizde kalmak için neden bulacaktır. Bilin ki insan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark var ve bunu anlayan çok az insan var. Doğduğunuzda sevildiniz ve ölürken de sevileceksiniz. Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız.

Hayattaki en iyi altı doktor güneş ışığı dinlenmek, egzersiz yapmak, sağlıklı yemek, kendine güven ve arkadaşlar. Bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın.

Ekleme Tarihi:23.11.2018

Okunma Sayısı:306

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03