SERTESER’DEN TUTUM, YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI AÇIKLAMASI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Serteser, “Ülkemizde üretilen mamullerin öncelikli olarak tüketilmesi, sahip olunan milli servetin tasarruflu kullanılması hedefi ile kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, yerli üretim hakkında farkındalığı artırıcı bir işleve sahiptir. Tüketicinin yerli malı ürünü bilmesi ve kullanması, ekonominin gelişmesi için önemlidir. Bu bakımdan Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı Yerli Üretim logosu uygulaması da olumlu bir adımdır” dedi.

GÖKBEY GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI

Yerli üretim ve buna bağlı olarak gelişecek tüketim bilincinin önemine dikkat çeken Serteser, “Ülkemiz, savunma sanayisinde yaptığı hamlelerle bu alandaki yarışta var olduğunu göstermiştir. Bu sektörün önde gelen ülkelerinin bize savunma sistemlerini aktarmaktaki isteksizlikleri, ülkemizin üretime yönelmesi ile sonuçlanan örnek bir başarıya dönüşmüştür. Son olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı genel maksatlı helikopterimiz Gökbey, yerli ve milli üretimimizin geldiği noktayı da göstermiş ve göğsümüzü kabartmıştır” ifadelerini kullandı.

AFYON’DA BİRÇOK ÜRÜN VAR

Afyonkarahisar’ın yerli üretimde başarılı bir il olduğunu vurgulayan Serteser, “Afyonkarahisar’da mermer, mermer makinesi yapımı, konveyör bant, mutfak gereçleri gibi sanayi üretimi ile ihracata ve ekonomiye katkı sağlayan sektörlerimiz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yumurta üretiminde öncü olan ilimiz, sektörün borsası konumundadır. Coğrafi İşaretleri Odamız tarafından tescillenen sucuk, pastırma, kaymak ile gıda sektöründe önemli bir konumdadır. Bunun yanı sıra ilimizdeki diğer kurum ve kuruluşlar tarafından Coğrafi İşaret tescili alınan ev ekmeği ve vişne, tescil başvuruları yapılan lokum, kaymaklı ekmek kadayıfı ve kiraz da ilimizdeki üretimin kalitesi bakımından örnektir. İlimiz, patates üretiminde de Türkiye genelinde ilk 5’te yer almaktadır. Ayrıca ilimizde üretilen haşhaş ilaç sanayisinin; çiftçilerimizin önemli bir gelir kapısı olan şeker pancarı da şeker sektörünün hammaddesidir” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ PROJESİ’NE TAM DESTEK

Serteser, ATSO’nun her zaman yerli ve milli üretimin yanında olduğunu hatırlattığı açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

“Ekonomideki cari açığın temel sebepleri arasında enerji ve otomotiv sektöründeki dışa bağımlılık gösterilmektedir. Biz de Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuda örnek teşkil etmesi bakımından güneş enerjisinden hizmet binamız için gerekli elektriği üretiyoruz. Yine hizmet binamızın ısınmasını, Afyonumuz’un kaynağı olan jeotermal ile sağlıyoruz. Yöneticilerimiz ve çalışanlarımız kaynakları tasarruflu kullanmakta bilinçli hareket ediyor. Bütün bunların yanında, Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni de Oda olarak destekliyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’in Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) A.Ş.’nin planlanan takvimde, ülkemiz için en iyi üretimi yapacağına inancımız tamdır. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Ekleme Tarihi:13.12.2018

Okunma Sayısı:385

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03