SERTESER, DOBRA DOBRA’DA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Kanal 3’te Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu ve canlı olarak yayınlanan Dobra Dobra programına konuk oldu. Güzbey’in şehir ve ülke gündemi hakkındaki sorularına samimiyetle cevap veren Serteser, programda şehir adına iki önemli talebi gündeme getirdi.

“Afyon hiçbir zaman Bakansız kalmadı” diyen Serteser, 2007-2018 yılları arasında Çevre ve Orman Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı yapmış olan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yurtiçinde ve yurtdışında önemli eserlere imza attığını belirtti.  Serteser, “Sayın Bakanımız ‘Hedefini yüksek tut ki ulaşmaya çalış’ der. Sayın Bakanımız’ın görüşlerine değer veriyorum. Sayın Bakanımız’la gurur duyuyoruz. Türkiye içinde ve dışında eserler bıraktı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan daha önce olduğu gibi Sayın Bakanımız’a aktif bir görev talep ediyoruz. AK Parti hükümetlerinde Afyonumuz hiçbir zaman Bakansız kalmadı. Biz AK Parti kamplarının tekrar Afyon’da yapılmasını, Parti’nin kurulduğu yer olan Afyon’da bir Bakanımız’ın olmasını ya da Sayın Bakanımız’ın önemli bir görevde değerlendirilmesini Sayın Cumhurbaşkanımız’a arz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HAVALİMANI’NA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ EL ATMALI

Güzbey’in Zafer Havalimanı’nın durumu hakkındaki sorusunu da yanıtlayan Serteser, bu havalimanının işler hâle getirilmesi gerektiğini vurguladı. Serteser, “Zafer Havalimanı projesinin başarılı olması lazım. Burası, AK Parti’nin ilk bölgesel havalimanı. Bu havalimanın işler halde olmaması dolayısıyla Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illeri ‘Biz ne yapabiliriz’ diye düşünüyor. Uşak kendi havaalanı için çalışma içine giriyor, biz ‘Askeri havaalanımız var, onu kullanalım’ diyoruz. Kütahya, bizden 100 kilometre İstanbul’a daha yakın. Kütahya’daki insanlar İstanbul’a otoyollardan gitmeyi tercih ediyor. Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’yı bu konuda birkaç kere aradı. THY Genel Müdürü’ne Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, buradaki otel sahibi ve genel müdürleri ile gittik, ek seferler istedik. Yurtdışında çok sayıda hemşehrimizin olduğunu, hemşehrilerimizin yoğun olarak nerelerde yaşadıklarını söyledik. Hangi bölgelere sefer konulması gerektiğini kendilerine aktardık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Zafer Havalimanı’na AK Parti Hükümeti’nin ilk bölgesel havalimanı olduğu için buraya el atması gerekiyor. Zafer Havalimanı’nın seferlerle çok geliştirilmesi lazım. Havalimanı gelişirse bu bölge çok gelişir. Benim her zaman büyük bir iştahla söylediğim, raporlarda ilettiğim, halen en üst yetkililere ilettiğim gibi Bölgesel Orta ve Yüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgeleri kurulmalı,  bu bölgeler en yüksek teşviklerle beslenmelidir. Bölgesel Havalimanımız’ın yurtiçi, yurtdışı sefer sayılarının artırılmasını, çevresine Türkiye’de ilk kez böyle bir Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını talep ediyoruz. Bu gerçekleşirse bölgeler arası ekonomik farklılıklar azaltılmış olacak. Bu bölgeyi bu tür imkanlarla geliştirelim” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRI

Serteser, programda gündemdeki konular hakkındaki görüşlerini de paylaştı. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın şehir için çok önemli hizmetlere imza attığını, bu nedenle Çoban’a teşekkür ettiklerini kaydeden Serteser, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Afyonkarahisar’da yarışacak adaylara seslendi. AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, MHP Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya, İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mahmut Koçak’ın değerli siyasetçiler olduğunun altını çizen Serteser, şöyle konuştu:

“Belediye Başkan Adayları’na seslenmek istiyorum. Adaylar’ın Belediye Başkanı olduktan sonra tüm sivil toplum kuruluşları ile, şehrin Valisi ile Rektörleri ile, şehirdeki tüm kurum ve kuruluşlar ile uyumlu çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Son 10 senede bundan önceki Valimiz ve mevcut Valimiz’le birlikte, Sayın Bakanımız’la birlikte, değerli Milletvekilimiz’le birlikte çok önemli bir uyum yakaladık. Afyon eksikleri olmasına rağmen son 10 yıldır çok hızlı gelişen ve büyüyen bir il. Gelişmeye devam ediyor. Uyum olmasaydı bunların hiçbirisi olmazdı. Uyum sayesinde çok iş yaptık, uyum sayesinde çok iş yapacağız.”

“SAYIN VALİMİZ TUTULMAZ’I TEBRİK EDİYORUZ”

Şehrin ilerlemesi için her kurum ve kuruluşa görev düştüğünü hatırlatan Serteser, “Her zaman daha iyisini yapmaya çalışmalıyız. İhracatta Süper Lig olarak tabir ettiğimiz, Türkiye’de 16 ilâ 18 ilin yer aldığı 1 milyar dolar ihracat yapan iller sıralamasına girmeliyiz. Her ilin birbiri ile rekabeti var. Afyon olarak kendi özelliklerimizi üst düzeyde ortaya çıkarmalıyız. Çok önemli ürünlerde lider ya da eş sıradayız. Çok çalışmalıyız. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak ben çok çalışmalıyım. Belediye Başkanımız, Sayın Valimiz çok çalışmalı. İşimizi severek yapmalıyız. Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz ilimizin  değerlerini öne çıkarmak için çok çaba sarf ediyor. Tanıtım, değerlerimizi ortaya çıkarmak demektir. 81 milyonluk bir ülkeyiz. 81 milyonluk bir ülkede herkesin Afyonkarahisar’ın tüm değerlerini tanıdığını söyleyemeyiz. Ülke içinde ve komşu ülkelerimize tanıtım yapmalıyız. Sayın Valimiz’i tanıtıma önem vermesi dolayısıyla tebrik ediyor, kendisine saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

SERTESER’İN KONUŞMASINDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR:

-Son seçimde herkesi kucakladığımızı düşünüyorum. Çok güzel bir Meclis ve Yönetim oluşturarak hizmetimize devam ediyoruz.

-İlk dönemimizde mevcut hizmet binamızı yaptık. O proje, o gün eldeki para ile yapılamayacak durumdaydı. Ödeyeceğimiz bir kredi aldık. Geçtiğimiz Haziran ayında da bu binanın kredisini ödemiş olduk. Bu bina yaklaşık 12 milyon 500 bin liraya mal oldu. O zamanki durumumuz bu krediyi almaya uygun değildi. Ama biz yaptığımız projeksiyonlarla bu krediyi ödeyebileceğimizi planladık. Ben ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mustafa Gül şahsi olarak kefil olduk ve bu krediyi aldık.

-İkinci dönemde eski hizmet binamızı yıkıp Afyon’a modern bir iş merkezi kazandırdık. O binayı 3,5 milyon liraya mal ettik. 2016 senesinde tüm binanın 240 bin lira kira geliri vardı. Yıkıp yeni iş merkezi yaptıktan sonra 2017 yılında 819 bin 918 lira, 2018 yılında 839 bin lira kira geliri elde ettik.

-Üçüncü dönemimizde hizmet binamızın arkasındaki alanı mermercilerimize kalıcı fuar olarak tanzim edip vereceğiz. Müteahhitlerimizin, mimarlarımızın, dekoratörlerin buradan çok faydalanacağını düşünüyorum. Bu projeyi öncelikle Afyonlu mermercilere sunacağız. Bu işin tutacağını ve şehir dışından pek çok talebin de geleceğini düşünüyoruz. 7-8 milyon liralık bir proje olacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da bu projeyi destekliyor.

-Şehrimizin adının Afyonkarahisar ya da Afyon olması zaman zaman gündeme gelir. Kişisel fikrim Afyon isminin kullanılmasıdır. Bununla ilgili bir kamuoyu oluşturulması için tüm üyelerimize internet sitemiz üzerinden bir anket yapabiliriz.

-Hiçbir zaman siyasete adım atmadım. TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu, “Bizim işimiz siyaset değil, bizim işimiz ekonomi” der. Biz de böyle düşünüyoruz.

-İhracatta 1 milyar dolarlık hedefimize ihraç kalemlerindeki çeşitliliği artırarak ulaşacağız. Hem mevcut ihracat kalemlerinin hacimlerini artıracağız, hem de yeni ihracat kalemleri bulacağız.

-İhracatımız bu sene artacak. Bu yılı yaklaşık 340 milyon dolarlık ihracatla kapatacağımızı öngörüyoruz.  

-Ekonomik durgunluğun aşılması, 2023 hedeflerine ulaşılması için Türkiye çalışacak; Afyonkarahisar da çalışacak. Hükümetimiz de çalışıyor ve çalışacak, bunu birlik ve beraberlik içinde başaracağız.

-Çekirdek aileden büyük şirketlere kadar özkaynakla büyüme ve tasarruf azaldı. Tasarruf olmayınca yatırım da borçla yapılıyor. Türkiye, düşmanı çok olan bir ülke. Türkiye jeopolitik konumu bakımından çok kritik bir ülke. Norveç ya da Hollanda gibi bir coğrafyada değiliz. O ülkeler, böyle bir bölgede değil. Düşmanları bu derece çok değil. Hâl böyle olunca ülkemiz dış etkilere maruz kalabiliyor. Dış etkilere maruz kalındığında ise borçla büyüme sıkıntıya neden oluyor.  

-Asgari ücretin 2 bin 20 lira düzeyinde olacağını tahmin edebiliyorduk. Burada Hükümetimiz’in de asgari ücretin bir kısmını sübvanse etmesini talep etmekteyim. İşveren, çalıştırdığı işçinin, personelin ailesini, çoluk çocuğunu da düşünür; işten ayrılmaların olmamasına gayret eder. Ama bu konuda işverene de yardımcı olmak gerekir.

-AFJET Genel Müdürümüz Yusuf Ulutürk çok iyi çalışıyor. Ekip büyüyor, rakamlar büyüyor. Bugüne kadar önemli işler yapıldı. AFJET, Ticaret ve Sanayi Odası’nın eski Yönetim Kurulu Başkanları'ndan Çetin Alpı döneminde kurulmuştu. O dönem görev yapan yöneticilerin çok büyük emekleri geçti. AFJET, son dönemde büyük bir şirket haline geldi. 10 yıl sonra yapılacak bir değerlemede AFJET’in Türkiye’nin önemli şirketleri arasına gireceğini düşünüyorum. Futbol takımının ana sponsoru olarak amatörlükten bu noktalara getiren şirket, AFJET oldu. Salih Sel Başkanımız’ı da unutmayalım. Spor Kulübü’nün senelerdir başkanlığını yaptı. Bir ara Başkanlık görevini üstlenen Ali Rıza Gürakar Bey önemli işler yaptı. AFJET, Belediye’nin hem basketbol, hem voleybol takımına belli miktarlarda katkı sağladı.

-Şehrimizin profesyonel basketbol ve voleybol takımlarının tüm yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Voleybol takımı, en üst ligde oynuyor. Basketbol takımı, en üst ligde oynuyor. Futbol takımı 1. Lig’de oynuyor. Basketbol ve voleybol takımlarının şu anki konumlarına gelmesi dolayısıyla Sayın Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’ı kutluyorum. Basketbol takımının şu anki yönetimi müthiş. Voleybol takımının yönetimi de aynı şekilde. Basketbolda her maçı kıl payı kaçırıyoruz, dev takımlarla mücadele ediyoruz. Sporda da Afyonkarahisar önemli yerlere geldi.

-İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve İTO Yönetimi, Afyonkarahisar’da 20. Dönem 1. Meclis Çalışma Toplantısı sırasında Odamız’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, 13 yıldır ATSO Spor Oyunları’nı düzenlediğimizi söyleyince ‘Bizim de takımımız var, bizimle maç yapar mısınız’ diye sordular. Biz de kabul ettik. 22 Aralık’ta bizi önce tekne gezisinde ağırladılar. Ardından Cemile Sultan Korusu’nda İTO yöneticileri ile yemekte bir araya geldik. Orada konuşma yaptık. 23 Aralık’ta da İstanbul Güngören Stadyumu’nda İTO Futbol Takımı ile ATSO Futbol Takımı dostluk maçı yaptı. ATSO Futbol Takımı 5-4 öndeyken uzatma dakikalarında penaltı golü ile skor 5-5 oldu. Böylece dostluk kazanmış oldu. Bu maçın rövanşı da Afyon’da yapılacak.

 

 

Ekleme Tarihi:27.12.2018

Okunma Sayısı:278

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03