GÜMRÜK BİRLİĞİ FIRSATLARI-TERMAL TURİZM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği işbirliğinde yürütülen Türkiye–AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde Türkiye-AB Gümrük Birliği Fırsat ve Zorlukları ve Termal Turizm Uygulamalarının Türkiye ve AB’de Karşılaştırılması Çalıştayı düzenlendi. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) hizmet binasında düzenlenen Çalıştay’a ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi Müdür Yardımcısı Belgin Kılıç, İktisadi Kalkınma Vakfı Strateji Geliştirme Müdürü Muhammet Gökhan Kilit, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Baytok, TOBB AB Proje Uzmanı Burcu Atılgan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Güzbey katıldı. 
5 MİLYON AVRO’LUK DESTEK
Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği tarafından yürütülen Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi, geçen yılın Eylül ayında, benim de katıldığım toplantı ile kamuoyuna duyurulmuştu. Bu kapsamda Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları’nın işbirliğinde, toplam tutarı 5 milyon Avro olan 100’ün üzerinde proje hayata geçecek. Projeler sayesinde Oda-Borsa Camiası, bir taraftan kendi üyelerine verdikleri hizmetin kalitesini daha artıracak, diğer taraftan Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin ilerlemesinde de rol alacak” dedi. 
HİSARCIKLIOĞLU’NA TEŞEKKÜR
Ocak ayı sonunda Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Olağanüstü Üyeler Toplantısı’na katıldığını hatırlatan Serteser, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’dır. Sayın Başkanımız ile Ocak ayının sonunda Brüksel’de Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Olağanüstü Üyeler Toplantısı’na katılma imkanı buldum. TOBB heyeti olarak Brüksel’de yararlı temaslarda bulunduk” diye konuştu. Serteser, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Hisarcıklıoğlu’nun Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmasının, ayrıca Brüksel’deki toplantıya TOBB’un ev sahipliği yapmasının önemli olduğunun altını çizdi. 
Serteser, konuşmasına şöyle devam etti:
“Sayın Hisarcıklıoğlu, her adımını Türkiye’nin gelişimi, büyümesi, dünyada daha güçlü hale gelmesi için atmaktadır. Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde ülke genelinde çalıştayların yapılacağını belirtmesi üzerine Sayın Hisarcıklıoğlu’na bir çalıştayın da Afyonkarahisar’da yapılması talebimizi arz ettik. Bizi kırmadı, O’nun sayesinde bugün bu çalıştayı düzenliyoruz. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ederim.”
KOBİ HASTANESİ PROJESİ HAZIRLANDI
Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde “KOBİ Hastanesi Projesi” hazırladıklarını kaydeden Serteser, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde KOBİ Hastanesi adını taşıyan bir proje hazırladık. 2018 yılında başlattığımız ATSO KOBİ Akademisi projemizin devamı niteliğindeki KOBİ Hastanesi Projesi’nde KOBİ’lere ön danışmanlık yapacak, hastalıklarını tespit edecek ve buna yönelik eğitim faaliyetleri düzenleyeceğiz. 148 Bin Avroluk Projemiz’de yabancı ortaklarımız olarak Romanya’dan Sibiu Ticaret ve Ziraat Odası, Litvanya’dan Siauliai Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan’dan Varna Ticaret ve Sanayi Odası’nı, yerel ortaklarımız olarak Afyonkarahisar Ticaret Borsası ile Kardeş Odalarımız’dan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası’nı belirledik” şeklinde konuştu. 
200 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ
Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmine de dikkat çeken Serteser, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmi 200 milyar dolara yaklaşmıştır. Avrupa Birliği için Türkiye, Türkiye için Avrupa Birliği önemli bir pazar hâline gelmiştir. Tabii bu noktada Gümrük Birliği ile ilgili bazı eleştiriler de yöneltilmektedir. Gümrük Birliği konusunu Çalıştayımız’da ayrıntılı bir şekilde işleyeceğiz. Ticari istatistiklere ek olarak bir bilgiyi daha hatırlatmak isterim: Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, anavatanı Türkiye olan 5 milyonu aşkın kardeşimiz yaşamaktadır. Bu kardeşlerimiz sayesinde Türkiye ile Avrupa arasında kültür köprüleri inşa ederek ilişkilerin gelişmesinde katkıda bulunabiliriz.”
TERMALİN BAŞKENTİ AFYONKARAHİSAR
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın termal turizm alanında önemli bir aşama kaydettiğini hatırlatarak “Çalıştayımız’da Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki termal su kullanım şekillerini de kıyaslama fırsatı bulacağız. Afyonkarahisar, Türkiye’de ‘termalin başkenti’ unvanı ile büyük bir atılım yapmıştır. Termal işletmecilik yolculuğumuz, bugün 26 bin 622 yatak kapasitesine ulaşan bir başarı hikâyesine dönüşmüştür. Sadece Aralık ayında 50 bini aşkın yerli ve yabancı turist ilimize gelmiştir. 2018 yılının tamamında ağırladığımız turist sayısı 1 milyonu geçti” dedi. Serteser, Afyonkarahisar’ın termal turizmde bu noktaya gelmesinde gayret gösteren tesislerin sahiplerine ve çalışanlarına teşekkür etti. 
TERMAL ŞEHİR PROJESİ, AFYON’UN İSMİNİ DUYURACAK
Afyonkarahisar’da önemli bir projenin de altyapısının hazırlandığını aktaran Serteser, “İlimizde, termal turizm ile ilgili büyük bir projenin de altyapısı oluşturulmaktadır. Çalıştayı yaptığımız hizmet binamızın hemen karşısında, 700 bin metrekarelik büyük alana yayılacak olan Termal Şehir Projesi de sağlık hizmetleri ile termal turizmi birleştirecek, Afyonkarahisar’ın ismini Avrupa’da duyuracaktır. Termal Şehir Projesi’nin ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, Milletvekillerimiz Sayın Ali Özkaya ve Sayın İbrahim Yurdunuseven’e, Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a, Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Çalıştay’da Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi Müdür Yardımcısı Belgin Kılıç, İktisadi Kalkınma Vakfı Strateji Geliştirme Müdürü Muhammet Gökhan Kilit, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Baytok ve TOBB AB Proje Uzmanı Burcu Atılgan sunum yaptı. Sunumların ardından soru-cevap kısmına geçildi.

ÇALIŞTAY SUNUMLARI İÇİN:

http://www.afyontso.org.tr/DOCS/22022019calistaysunumnotlari.rar

Ekleme Tarihi:22.2.2019

Okunma Sayısı:584

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03