BURASI AFYONKARAHİSAR, BURADA İŞ VAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019”da iş insanlarına farklı alanlarda destek verilecek.
2,5 MİLYON İSTİHDAM SAĞLANACAK
“İstihdam Seferberliği 2019” hakkında açıklama yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Yeni İstihdam Seferberliği’nde iş insanlarına sunulan destekler, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı. 8 başlıkta toplanan destek ve teşviklerle 2,5 milyon istihdam sağlanması hedefleniyor” dedi.
İLAVE İSTİHDAMDA BÜYÜK AVANTAJ
Serteser, “İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında; işverenler, Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca SGK priminin ve verginin yanında ücret de ödemeyecek. Devamındaki 9 ay boyunca SGK primleri ve vergiler devlet tarafından karşılanacak” diye konuştu.
Mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerinin 12 ay boyunca karşılandığını hatırlatan Serteser, 2016'da başlatılan asgari ücret desteğine bu yıl da devam edildiğini bildirdi. Serteser, geçen yıl 9 ay olarak uygulanan desteğin süresinin bu yıl 12 aya çıkarıldığını ifade etti. 
51 İLDE FAZLADAN 6 PUAN İNDİRİM
Serteser açıklamasına şöyle devam etti:
“Prime esas kazanç tutarı üzerinden 5 puan indirim yapılacak ve işverenlerin yükü çalışan başına 128 TL ila 960 TL arasında hafifleyecek. Bu 5 puana ilaveten Afyonkarahisar’ın da bulunduğu 51 ilde faaliyet gösteren işverenlere; prime esas kazanç alt tutarı üzerinden 6 puanlık indirim daha yapılacak.”
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ
Ekonomik zorluklar nedeniyle sıkıntı çeken işverene de destek verileceğini hatırlatan Serteser, “Bazı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde sigortalılara çalışamadıkları dönem için 3 ay süreyle gelir desteği sağlanacak” dedi.
KAZANAN TÜRKİYE OLACAK
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı 365 Oda ve Borsa’nın İstihdam Seferberliği 2019’a tam destek verdiğini aktaran Serteser, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz de İstihdam Seferberliği’nin ülkemiz için yararlı olacağı düşüncesindeyiz. Afyon’da ‘Burası Afyonkarahisar, Burada İş Var’ diyerek İstihdam Seferberliği’ni yaygınlaştıracağız. İş insanlarımıza devletimizin sunduğu desteklerden yararlanmalarını öneriyorum. Bu seferberlikle kazanan iş dünyamız, çalışanlarımız ve Türkiye olacak” şeklinde konuştu.

#İstihdamSeferberliği2019
#BurasıTürkiyeBuradaİşVar

Ekleme Tarihi:26.2.2019

Okunma Sayısı:254

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03