Atık Beyan Bildirimi

Sayın Üyemiz;

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden alınan yazıya istinaden;

Müdürlüğümüzce şu ana kadar yapılmış olan atık beyanı başvuruları incelendiğinde; özellikle tehlikeli atıklarla ilgili beyanların (atık yağlar, kontamine atıklar, tank dip tortuları vb.) ECBS-TABS üzerinden yapılmadan yalnızca dilekçe ile Müdürlüğümüze başvuru yapıldığı örnekler görülmüştür.

Mevcut mevzuat çerçevesinde;

- Tesislerde (asıl işletme) her yıl oluşan atıklar, stokta bekletilme veya bertarafa gönderilme durumu belirtilerek bir sonraki yıl MART ayı sonuna kadar beyan edilmelidir.

- Atık beyan işlemi için ECBS (http://ecbs.cevre.gov.tr) sistemi üzerinden her firmaya (asıl işletmeye bağlı alt firma/şube) ait atık miktarları Atık Beyan Sistemi(TABS) / MOTAT / Kütle Denge Sistemi(KDS)'ne girilmelidir.

- Sisteme kayıtlı firmalara ait o yıl içinde atık oluşmaması durumunda; boş beyan yapılarak o sene için atık oluşmadığı belirtilmelidir.

- Tesis/ firmalarda oluşan tehlikeli atıklar geçici atık deposunda en fazla 6 ay bekletilebileceğinden, atıkların bu süre sonuna gelinmeden lisanslı bertaraf firmalarına gönderilmesi sağlanmalıdır.

- Atık beyanlarının, sistem üzerinden yapıldıktan sonra doğaya katkı sağlanması amacıyla Müdürlüğümüze gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Yukarıda ana hatları ile belirtilen süreç ekte bulunan dokümanda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

İlerleyen süreçte herhangi bir idari yaptırımla karşılaşılmaması amacıyla bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla

Ekleme Tarihi:11.3.2019

Okunma Sayısı:724

Ekler

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03

Sosyal Medya Akışları