MERDİVENCİ’DEN GENÇLERE ÖNEMLİ TAVSİYELER

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Afyon Kocatepe Üniversitesi Dinar Meslek Yüksekokulu’nda İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kariyer Günü 2019 etkinliğine katılarak öğrencilere hitap etti. Etkinliğe Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya, SGK İl Müdürü Samet Fidan, TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Kadir Arık ve öğrenciler iştirak etti. 
HAYAL EDİN, KENDİNİZE GÜVENİN
Kariyer Günü 2019 etkinliğinde “Kariyer Planı ve Başarı” başlıklı bir sunum yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, salonu dolduran gençlere önemli tavsiyelerde bulundu. Merdivenci, “Hayal edin, kendinize güvenin ve zorlukların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Kariyer planları yaparken, alışılagelmiş mesleklere değil gelecek vadeden mesleklere yönelin. Kendinizin farkında olun, neler yapabileceğinizi, neler yapamayacağınızı açık yüreklilikle ölçün, tartın” dedi. 
ÖNEMLİ VURGULAR VAR
Merdivenci’nin konuşması şöyle:
Sevgili öğrenciler;
Bugün sizlerle kariyer planlaması ve bunun getirdiği başarıyı konuşacağız. 
Üniversite eğitimi almış birçok insanın güzel bir işte çalışmak, bu sayede hem emeklerinin karşılığını alırken hem de aldığı eğitimi kullanarak daha verimli olmak gibi hedefleri vardır. Ancak, her zaman bu mümkün olmamaktadır.
O zaman yapmanız gereken ilk şey, oturup geleceğiniz ile ilgili bir kariyer planı yapmaktır. Kariyer planı sizin hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracak bir yol haritasıdır.
Peki, sözü edilen planlama nasıl yapılmalıdır?
Her yaşta, her dönemde, mesleğe başlamadan ya da yıllarca çalıştıktan sonra kariyer planlaması yapılabilir. Ancak tabii ki en doğru zaman bunu üniversite yıllarında ya da bir teknik okul okurken yapmak, hatta öncesinde yapabilmektir. Üniversitede bölümü belirlemeden önce bir uzmanla çalışmak, o gencin kendi potansiyelini ortaya çıkarabileceğini bulması adına çok kıymetlidir.
Kariyer planlamanın birçok aşaması bulunmaktadır ve kişilerin bu aşamaları sabır ve özenle uygulaması durumunda başarıya ulaşmaları söz konudur. Sözü edilen aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:
1. Hedefi belirleme.
Ulaşmak istediğiniz hedefinizi belirleyin. Bunu gerçekten isteyip istemediğinizden emin olun. Ben hangi işi yaptığımda daha mutlu olurum sorusunu kendinize sorun.
2. Sektörünü ve departmanını seçme.
Hangi sektörde hatta mümkünse hangi departmanda çalışmak istediğine karar vermelisin.
3. Kendini değerlendirme.
Bu aşamada öncelikle kendini iyi tanımalısın. Ayrıca sahip olduğunuz yeteneklerin farkında olmalısınız. 
4. Hareket planı.
Ne yapacağını ve nasıl yapacağını planlaman seni hedeflerine ve başarıya daha hızlı ulaştıracak. 
Sevgili Gençler,
Hayal edin, kendinize güvenin ve zorlukların sizi yıldırmasına izin vermeyin .
Bunun en güzel örneği, bugün hepinizin bildiği bir restoran zincirinin hikayesidir. 68 yaşında iflas eden bir adam, yaptığı yemekleri tek tek ülkedeki restoranlara tattırarak çok cüzi rakamlara satmak ister. Ancak bir türlü olumlu yanıt alamaz. Ta ki 1.019’uncu restorana kadar. 68 yaşındaki bir adam yılmadan 1.019 restoranı dolaşmış ve başarıya ulaşmıştır. İşte bu adam KFC’nin sahibidir.
Kariyer planları yaparken, alışılagelmiş mesleklere değil gelecek vadeden mesleklere yönelin. Sizlerin de bildiği gibi emek yoğun teknolojilerden çok bilgi ve bilişim teknolojileri ön plana çıkmaktadır. Devir artık alın teri devri değil, akıl teri devridir.
Büyük buluşlara imza atanların yaşlarının ne kadar genç olduklarını dünya örnekleri bizlere göstermektedir. Üniversiteye devam ederken, kimi garajında, kimi evinde, bu işlere zaman ayırarak bugün hayatımıza yön vermişlerdir. Görüldüğü üzere başarı, fark yaratmaktır.
Sizlerin de çok iyi bildiği 2 dev marka, Apple, Google böyle ortaya çıkmıştır.
Kariyer yaparken de başka bir kariyer planlaması da yapılabilir. Hayatın ne getireceğini bilemediğimizden kariyer planımız değişikliğe uğrayabilir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Örneğin mesleğimizde maddi manevi istediğimiz başarıyı elde edememiş olabiliriz, ya da içinde bulunduğumuz çevresel faktörler bizi kariyer planımızda değişiklikler yapmamızı zorunlu kılabilir. 
Sevgili öğrenciler;
Ben Afyonkarahisar’ın en önemli sektörü olan mermercilik sektöründe iştigal ediyorum. 1987 yılında bu sektöre girdik. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, kendimizi her sene bir önceki yıla göre geliştirerek, kaliteli hizmet sunarak sektörün öncü firmalarından birisi hâline geldik. Buradaki temel ölçümüz sebat ve sabır oldu. 
Bir diğer önemli unsur da, güvendir. Ticarette en büyük erdem güvendir. İnsanlar size güvenmezse iş hayatında var olamazsınız. "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim." Dünyanın en büyük beyaz eşya üreten markalarından olan Bosch’un kurucusu Robert Bosch’un bu sözünü daima aklınızda tutunuz.
Değerli öğrenciler; 
Siz ülkemizin geleceğisiniz. Ailelerinizin biricik evlatlarısınız. Kendinizin farkında olun, neler yapabileceğinizi, neler yapamayacağınızı açık yüreklilikle ölçün, tartın. Kendinize karşı dürüst olduğunuzda kariyerinizi daha güzel bir şekilde planlayacaksınız. 
Sevgili öğrenciler;
Konuşmamı bazı örnekler vererek bitirmek istiyorum. 
Nobel Kimya Ödülü’nü alan ilk Türk olan Prof. Dr. Aziz Sancar, 
“Bir şeyler söylemekle hiçbir şey olmuyor; çalışmak gerek, çaba sarf etmek gerek. Sadece çok çalışarak başarı elde edebilirsiniz. Çabayla elde edilen başarıyı kimse inkâr edemez. İster Amerika ister Avrupa isterse de dünyanın herhangi bir yeri olsun, kimse çalışkan insanın karşısında duramaz” demiştir.
Batı dünyasında “en genç yaşta profesör” olma unvanını taşıyan, rahmetli Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu da gençlere tavsiyelerde bulunmuş ve “Temel gayeleriniz, kendinizin ufak çıkarları ötesinde, kendiniz dışında, bu ülke, bu ulus, insanlık için olsun. Başkasını taklit etmeyin. Kendi yolunuzu çizip azimle yürüyün. O zaman herkes sonradan sizi taklit edecektir. Eğitimde önce bir meslek, gerçek bir beceri, bir altın bilezik sahibi olmaya bakın. Ne yaparsanız yapın en iyisini yapın” ifadelerini kullanmıştır. 
Şunu asla unutmayın, sizler bu ülke için çok önemli birer değersiniz. Başarı için sihirli bir değneğe ihtiyacınız olmadığını; yapmanız gereken şeyleri, sorumluluklarınızı zamanında ve eksiksiz, sabırla, hevesle hayata geçirebilmek olduğunu unutmayın. Heyecan duyulmayan hiçbir iş başarılamaz.
Ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri, son derece önemlidir:
“Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.”

Ekleme Tarihi:15.3.2019

Okunma Sayısı:246

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03