ATSO’DA ENDÜSTRİ 4.0 VE DİJİTAL TEKNOLOJİLER SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi çerçevesinde Endüstri 4.0 ve Dijital Teknolojiler Semineri düzenlendi. Seminerin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, dünyada söz sahibi olmak için dijitalleşme, yapay zeka, siber sistem gibi kavramlara önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

ATSO KOBİ Akademisi’nin etkinlik takviminde yer alan Endüstri 4.0 ve Dijital Teknolojiler Semineri, ATSO hizmet binasında gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın sağlandığı seminerin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, “Endüstri 4.0 kelimesi ilk kez 2011 Hannover Fuarı’nda duyuldu. Bugün gelişmeleri hep birlikte takip etmeye çalışıyor ancak değişimin hızına yetişemiyoruz. Türkiye dünya üzerinde yaşanan değişimlerin neresinde yer alıyor diye baktığımızda hep birkaç adım geriden geldiğimizi görüyoruz. Otomobil seri üretimi 1913 yılında başladı, biz yerli otomobil için halen uğraşıyoruz. Ruslar dünyanın ilk uydusunu 1957 yılında uzaya gönderdi, biz kendi üretimimiz olmasa da ilk uydumuz Türksat1B’yi 1994 yılında yörüngeye yerleştirdik. Sonuca bakınca; endüstriyel gelişmelerde faturayı ödeyen taraf hep ülkemiz oluyor. Hep satın alan ve kullanıcı pozisyonunda yer alıyoruz. Ancak bu defa konu çok çok önemli. Satın alan değil satan, kullanan değil programlayan olmalıyız” ifadelerini kullandı.
BAŞKA ŞANSIMIZ YOK
Köse, hayata yeni kavramların girdiğini hatırlatarak “Karşımızda dijitalleşeme, yapay zeka, büyük veri, siber sistem, artırılmış gerçeklik, bulut sistemleri, nesnelerin interneti, 3 boyutlu, simülasyon gibi yeni kavramlar var. Artık dünya bu kavramlarla yönetilecek. Dünyada söz sahibi olmak istiyorsak bu kavramları günlük konuşma dilimizde kullanacak işleri yapar hale gelmeliyiz. Eskiden Türkçe klavye yoktu, internette yazarken Türkçe karakter kullanmazdık. Microsoft Türkçenin farkına varana kadar böyle devam etti. Bu gibi firmalara tamamen teslim olmak yerine onlarla ortaklık ve iş birliği yaparak milli menfaatlerimize de sahip çıkmalıyız. Ben bunu bir uyarı olarak yorumluyor ve uyarıyorum; Tüm toplum kesimlerinin, özel sektörün, kamunun, çalışanlarımızın, eğitimcilerimizin, araştırmacılarımızın, devlet ve sivil toplum kuruluşlarının ortak akılla mücadele etmesi gerekiyor. Sonuç olarak hepimiz çok çalışmalı, çok yorulmalıyız; başka şansımız yok.”
DÜNYADAN ÖRNEKLER VERİLDİ
Köse’nin açılış konuşmasının ardından Festo Türkiye Ürün Pazarlama Müdürü Kerem Yiğit Göktaş ile Festo Robotics Bölge Müdürü Özgür Mumcu, dünyadan çeşitli örnekler vererek Endüstri 4.0’ı anlattı. Toplantıyı takip edenlere katılım belgesi verildi.

Ekleme Tarihi:21.3.2019

Okunma Sayısı:283

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03