SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELER HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. 
Serteser’in konuşması şöyle:
Sayın Meclis Başkanım;
Değerli Meclis Üyelerimiz;
Saygıdeğer Yönetim Kurulu Üyelerimiz;
Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Bu ayki Meclis toplantımızda değerlendirme yapmadan önce ilk olarak taziyede bulunmak istiyorum. Yönetim Kurulu Üyemiz Yücel Albay’ın teyzesi Gülgün Telek ile 15. Meslek Komitemiz’in Başkan Yardımcısı Ertan Özkara’nın dedesi Mehmet Oksay’a rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

İki gün önce milletçe, coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tekrar kutluyor, ülkemizin aydınlık geleceği olan çocuklarımızın her alanda kendilerini yetiştirmesini ve ülkemize faydalı bireyler olmasını diliyorum.

27 Mart 2019 tarihinde, İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı açılmıştır. İlimizden bu Fuar’a katılan 105 firmanın sahiplerine ve çalışanlarına şükranlarımı sunuyor; Odamız’ı temsilen bu firmaları ziyaret eden ve Odamız adına Teşekkür Belgeleri’ni takdim eden Meclis Başkanımız Mehmet Sıtkı Merdivenci ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ahmet Şükrü Köse ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki hafta mübarek Ramazan ayını idrak edeceğiz. Ramazan ayının şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Geleneksel hâle getirdiğimiz İftar Çadırımız’ı bu Ramazan ayında da kuracağımızı belirterek, Meslek Komitelerimizin yöneticilerini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iftar çadırımızı şereflendirmelerini arzu ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
Malumunuz olduğu üzere 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sonuçlandı; şehrimizde Sayın Mehmet Zeybek Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı’na seçildi. Eski Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban, İl Genel Meclisi Başkanlığı’na oybirliği ile seçildi. Sayın Zeybek ve Sayın Çoban’ı, yeni seçilen Belediye ve İl Genel Meclisi üyelerini de ayrı ayrı kutluyorum.

Yönetim Kurulu Üyelerimizden Fatih Şapcı, Afyonkarahisar Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği’ne, 13. Meslek Komitesi (Nakliye-Ulaştırma Faaliyetleri) üyemiz Mustafa Oğuz da Belediye Daimi Encümeni’ne seçildi. Kendilerini tebrik ediyorum. 
Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı da tebrik ediyor, başarılı çalışmalar diliyorum.

Seçimlerin hemen ardından yaptığımız açıklamada vurguladığımız gibi, artık önümüzde 4,5 yıllık seçimsiz bir süreç var. Türkiye’nin 2018’in Ağustos ayında maruz kaldığı ekonomik tehditlerin sonuçlarından kurtulmaya başladığını gözlemliyoruz. 4,5 yıllık bu süreçte siyasetçilerimizin, iş dünyamızın ve toplumun her kesiminin odak noktasının ekonomi ve reformlar olması gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin birkaç gün önce yayınladığı rapora göre bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 5,42, kurulan kooperatif sayısı yüzde 20,51, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 4,18 oranında arttı.
2019 yılının ilk üç ayında 2018 yılının aynı dönemine göre kapanan şirket sayısı yüzde 10,44; kapanan kooperatif sayısında yüzde 18,10 oranında azalmıştır.

Sayın Meclis Üyeleri;
Olumlu gelişmeler yaşanmasına rağmen ekonomimizde aşmamız gereken sorunlar vardır. Bu sorunların başında üretim ve istihdam gelmektedir. Açıklanan son verilere göre Ocak ayı işsizlik oranı yüzde 14.7 olmuştur. 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı sanayi üretim endeksinde de Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 düşüş gözlemlendi.

Bu veriler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı İstihdam Seferberliği 2019 Teşvik Paketi’nin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. İstihdam Seferberliği 2019 Teşvik Paketi hakkında Oda olarak bilgilendirme çalışmalarına imza attık.

Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz ve Eski Belediye Başkanımız, şimdi İl Genel Meclisi Başkanı olan Sayın Burhanettin Çoban ve ilimizdeki 9 Oda-Borsa’nın katılımıyla basın toplantısı düzenledik. Odamız ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası işbirliğinde, SGK, İŞKUR ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürleri’nin katılımıyla üyelerimize yönelik bilgilendirme toplantıları yaptık. Afyonkarahisar merkezde yayımlanan 7 yerel gazeteye bu konu hakkında ilan verdik. Şehrin çeşitli bölgelerindeki billboardlarda da İstihdam Seferberliği 2019 Teşvik Paketi duyurularımızı yaptık.

Yine ilgili müdürlüklerin destekleri ile Odamız’da bir İstihdam Seferberliği 2019 Teşvik Paketi Danışma Masası kurduk. Ayrıca bu teşvik paketi ile ilgili videoların ilimizin uydudan yayın yapan televizyon kanalı olan Kanal 3’te yayınlanmasını sağladık. 
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’a 10 bin istihdama ulaşma hedefi koydu. Bu hedefe inşallah ulaşacağımıza inanıyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri;
Ekonomimiz, ülke dışındaki gelişmelerden de etkileniyor. Amerika Birleşik Devletleri İran’dan petrol alan, aralarında ülkemizin de bulunduğu 8 ülkeye (Bu ülkeler Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan) yaptırım muafiyetinin kaldırılacağını açıkladı. Bu, ticaretin devam etmesi hâlinde yaptırım uygulanacağı anlamına geliyor.

Bu konuda önümüzdeki dönemde ne gibi gelişmeler olacağını birlikte göreceğiz. Hükümetimizin akılcı bir diplomasi hamlesi yapması gerektiğine ve böyle bir stratejiyi de planladığına inşallah inanıyoruz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Dünyada geçen yıldan bu yana dile getirilmeye başlanan Ticaret Savaşları’nın daha çok Amerika Birleşik Devletleri tarafından yönlendirilmeye çalışıldığına şahit oluyoruz. Buna karşılık Avrupa Birliği ülkeleri ile Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden farklı sesler yükseliyor.

Bununla birlikte, adı savaş olmasa da fiili saldırıların da yaşandığını görüyoruz. Önce Yeni Zelanda’da Müslümanlara yönelik, ardından Sri Lanka’da Hristiyanlara yönelik terör saldırıları dünyada tepkilere neden olmuştur. Her iki saldırının, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu düşünüyor ve terörü lanetliyoruz. Bu vesile ile Hakkari sınırında bölücü terör örgütünün saldırısında şehit olan askerlerimizi de rahmetle yâd ediyor; kederli ailelerine, milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Türkiye, devleti ve milleti ile bölünmez bir bütün olarak yoluna devam edecektir.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Son zamanlarda hepimizi yaralayan bir konu hakkında da görüşümüzü belirtmek istiyorum. Ülke genelinde ardı ardına çocuk istismarı vakaları ile karşılaşıyoruz. Bu durum, hepimizi derinden yaralıyor. Çocuk istismarının önlenmesi için gereken her tedbirin alınmasını idarecilerimizden talep ediyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri;
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize en iyi hizmeti sunabilmek için projeler geliştiriyoruz. Bu projelerimizden birisi KOBİ Hastanesi ismini taşıyor. Geçen ayki Meclis toplantımızda Genel Sekreterimiz Ali Şenol size bu proje hakkında bilgi vermişti. 3 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi Oda Eşleştirme Projeleri Lansman Toplantısı’nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 100 başvuru arasında destek kazanan 19 proje içinden bizim projemizin ismini zikrederek bizi gururlandırmıştır. Sayın Hisarcıklıoğlu’nun konuşması, ertesi günkü ulusal gazetelerde de yer bulmuş; başta Dünya Gazetesi olmak üzere Hürriyet, Posta ve Milliyet gazeteleri de projemizden bahsetmiştir. 
Projemizi örnek gösterdiği için TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’na, bize bu gururu yaşatan başta Genel Sekreretimiz Ali Şenol olmak üzere, AR-GE ve Dış İlişkiler Birimimiz’de çalışan personelimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;
23 Şubat 2019 tarihinde Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Manisa’da düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’na iştirak etmiştik. Bu toplantıda Meslek Komitelerimizin bize sunduğu konular hakkında hazırladığımız raporu sözlü ve yazılı olarak beyan etmiştik. 
Taleplerimiz, özetle şöyleydi:
-Ulusal marketlerin gelişigüzel açılmaması, bu konuda eczanelerin örnek alınması.
-Oto galericiler için belirlenen 100 metrekare kuralının uygulanması için zaman verilmesi
-İhracat rakamlarının, ihraç kayıtlı ürünlerle birlikte, üretimin yapıldığı ilin hanesine yazılarak açıklanması.
-Yerel televizyonların TÜRKSAT’a ödediği ücretin dolar üzerinden hesaplanmaması.
-Toptan yumurta satışında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi.
-5084 Sayılı Yasa’nın eski haline yakın şekilde düzenlenip tekrar uygulanması.
Ne mutlu ki bu saydığımız maddeler Ticaret Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından not alındı, incelendi. Bu ayın ortasında elimize ulaşan yazıda, taleplerimiz hakkında gerekli çalışmaların bazılarının ilgili Bakanlıklarca, bazılarının ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapıldığı aktarılmıştır. 
Oda olarak üyelerimizin sorunlarını çözmek için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Meslek Komitelerimiz ile birlikte özveri ile çalışmaya devam edeceğiz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Nisan ayı değerlendirme konuşmama bir hatırlatma ile son vermek istiyorum.

27 Nisan 2019, Cumartesi günü yapacağımız maçla ilgili olacak. 23 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da, İstanbul Ticaret Odası Futbol Takımı ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Futbol Takımı karşılaşmış ve 5-5 berabere kalmıştı. O maçın rövanşı, bu hafta sonu ilimizde yapılacak. Tüm Meclis üyelerimizi, Odamız’ın tüm üyelerini Cumartesi günü saat 20’de Zafer Stadyumu’ndaki dostluk maçımızı izlemeye davet ediyorum. 
Hepinizi tekrar saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Ekleme Tarihi:25.4.2019

Okunma Sayısı:197

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03