SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELER HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. 
Serteser’in konuşması şöyle:

Sayın Meclis Başkanım;
Kıymetli Meclis Divanı;
Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;
Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
Kıymetli TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanımız;
TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz;
Kıymetli TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanımız;
TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz;

Şahsım ve Yönetim Kurulum adına sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Öncelikle ülke genelinde coşkuyla kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum. Kurtuluş Savaşımız’ın Başkomutanı, Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.

Malumunuz, bu yıl 19 Mayıs’ı çok farklı bir gururla idrak ettik. 1919 yılının 19 Mayısı’nda Samsun’da başlayan Millî Mücadelemiz’in 100’üncü yılına erişmiş bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’daki kutlamalar sırasında 100’üncü yıl etkinliklerinin 2023’e kadar devam edeceğini açıklaması, şehrimiz için de umut vericidir. Çünkü Kocatepe sırtlarında başlayan Büyük Taarruzumuz’un ve arkasından gelen Büyük Zafer’in 100’üncü yıldönümünü de 2022 yılında kutlayacağız.

2022’deki kutlamalarımızın hazırlıkları şimdiden başlamalıdır. Ayrıca Devlet’in en üstündeki kişiler, nasıl ki Samsun’da kutlamayı gerçekleştirdilerse Kocatepe’de kutlamaya katılmalı, burada hazır bulunmalılardır.

Bu konuda Odamız’a düşen görev ve sorumlulukları hiç tereddüt etmeden üstleneceğimizi buradan bildirmek isterim.

29 Mayıs 2019’da ise, başka bir gururu yaşayacak ve İstanbul’un fethinin 566’ncı yıldönümünü kutlayacağız. Bu müjdelenmiş fethi gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet ve ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Kısa bir süre sonra Kadir Gecesi’ne ve Ramazan Bayramı’na erişeceğiz. Kadir Geceniz’in ve Ramazan Bayramınız’ın mübarek olmasını diliyor, tüm üyelerimizin aileleri ve sevdikleri ile birlikte mutlu ve huzurlu bayramlar geçirmesini temenni ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
8 Mayıs’ta bizi üzen bir haber aldık. Saygıdeğer iş insanı Şükrü Demirayak’ın babası, Odamız’ın eski Yönetim Kurulu Başkanları’ndan, hayırsever iş insanı Bekir Demirayak, vefat etti. Bir dönem tüm Türkiye’ye gıda toptancısı olarak hizmet veren merhum Demirayak’a rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

Sayın Meclis Üyeleri;
1 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenen TOBB 75. Genel Kurulu’na Meclis Başkanımız Mehmet Sıtkı Merdivenci, Meclis Üyelerimiz ve TOBB Delegelerimiz Adnan Demirel, Ahmet Karakol, Halit Özutku, Metin İplikçioğlu, Mehmet Tamer Günel, Mustafa Özer, Mustafa Şükrü Genelioğlu, TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Mustafa Özkan ve Genel Sekreterimiz Ali Şenol ile birlikte katıldık.

Genel Kurul öncesinde, şahsım, Sayın Adnan Demirel, Sayın Ahmet Karakol ve Sayın Metin İplikçioğlu, 10. Yıl Hizmet Şeref Plaketi aldık. Oda ve Borsa camiamızın içinde, şehrimiz ve ülkemizin kalkınmasını sürdürmesi adına çalışmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu Plaketi alan Adnan Demirel’i, Ahmet Karakol’u ve Metin İplikçioğlu’nu tebrik ediyorum, bu gururu bize yaşatan siz değerli Meclis üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.

TOBB 75. Genel Kurulu öncesinde Oda olarak bir gurur daha yaşadık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Odalar Arası Proje Yarışması’nda büyük başarı kazandık. “ATSO Hizmet Binasında Güneş Enerjisi Kullanımının Yaygınlaştırılması” başlığını taşıyan projemiz, kendi kategorisinde Türkiye genelinde ilk 5’e girerek finale kaldık ve ödül aldık.

Güneş Enerjisi Santrali’nin Afyonkarahisar’daki diğer kurum ve kuruluşlara örnek olduğu hatırlatılan proje sunumunda, yenilenebilir enerji ve tasarruf üzerinde yoğunlaştığımızı söyledik; buradan hareketle ATSO hizmet binası için Yeşil Bina Sertifikası’na başvurduğumuza dikkat çektik.

Biz, bundan sonra da projelerle gündeme gelen Oda olmayı sürdüreceğiz.

Daha önceki Meclis toplantılarımızda dile getirdiğimiz Avrupa Birliği projeleri hakkında bazı bilgileri sizlere vermiştik. Şimdi bir Avrupa Birliği projemiz daha ön elemeden geçti. Projemiz, yaklaşık 2 yıl sürecek değerlendirme sürecine alındı.

İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı adını taşıyan, 162 bin Avro’luk projemizin kabul edilmesi hâlinde mermer işletmelerimize iş güvenliği eğitim ve seminerleri, Almanya’da fuar katılımı sağlanacak. Aynı zamanda iş güvenliği hakkında farkındalığın artırılması için ulusal ve uluslararası çalıştaylar düzenlenecek.

Değerli Meclis Üyeleri;
Ülke ekonomimizin arzu ettiğimiz durumda olmadığını biliyor, görüyor, yaşıyor ve üzülüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre 2019’un Şubat ayında Türkiye’deki toplam işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı yüzde 14,7’ye çıktı, genç nüfusta işsizlik oranı ise 7,1 puan artarak yüzde 26,1’e yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre 2019 yılı ilk çeyreği itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 210,2 milyar ABD doları oldu. Toplam kredi borcunun (tahvil alacaklıları hariç) neredeyse tamamının özel alacaklılara olan borçlar olduğu (%94,1), bunun da büyük ölçüde yabancı ticari bankalara olan borçlardan oluştuğu gözlemlendi.

Geçtiğimiz dönemlerde birçok kriz yaşadık, bu krizlerin çoğu kamunun kriziydi. Bu sefer yaşanan durum ise özel sektör krizi. Borçlu olan kesim, özel sektör. İşimiz ne yazık ki çok daha zor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasına (GSYH) dair 2019-2020 beklentilerini düşürdü. OECD, Türkiye için küçülme beklentisini 2019'da yüzde 1,8'den yüzde 2,6'ya çıkarırken; 2020 için büyüme beklentisini de yüzde 3,2’den yüzde 1,6'ya indirdi.

Bu olumsuzluklara rağmen ekonomimiz için bazı olumlu gelişmelerden bahsetmek mümkün. Meselâ Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Mart ayında Türkiye Geneli Sanayi Üretim Endeksi, 2019’un Şubat ayına göre göre yüzde 2,1 artış gösterdi. 2019’un Mart ayındaki artışta bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektöründeki yüzde 4,1’lik ve imalat sanayi sektöründeki yüzde 2,2’lik artış etkili oldu. İlimizin sanayicileri bu gelişmeye katkı sağlamış oldular; bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
İşletmelerimizin karşılaştığı zorlukları değerlendiriyoruz, ilgili mercilere de ayrıntılı olarak iletiyoruz.

Nitekim, TOBB 75. Genel Kurulu’nda TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul’a katılan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da sektörlerin sorunlarını arz etti. Sayın Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul’dan bir gün önce, Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak bizleri topladı ve “Bahsetmemiz gereken hususlara ilave etmemizi istediğiniz hususlar varsa lütfen söyleyin ve onları da iletelim” dedi. Genel Kurul’da arz edilen konuların büyük bölümü de toplantıda dile getirilen sorunlardan oluştu.

Sayın Hisarcıklıoğlu’nun kürsüden arz ettiği sorunlar ve çözüm önerilerinden bazıları şöyleydi:
-Finansman desteklerinin devam etmesi, özel sektörün kamudan alacaklarının düzenli ödenmesi.
-Ulusal ve yerel altyapı ve ulaşım projelerinde yerli ürünlerin kullanılması. 
-Reel sektörün temsilcilerine, Oda-Borsa Başkanları, Yönetimleri ve Meclis üyelerine, yeşil pasaport uygulamasından yararlanma imkanı verilmesi. 
-Kısa Çalışma Ödeneği’nin 3 aydan 6 aya çıkarılması. 
-Kıdem Tazminatı konusunda işçi-işveren mutabakatının sağlanması.
-Verginin sağlandığı, ihracatın üretim yapıldığı vilayete yazılması, ki ihracat kısmını da ilk kez Odamız gündeme getirdi. 
-İşletmeler için arazi izin sürelerinin kolaylaştırılması. 
-Demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi, taşıma maliyetinin düşürülmesi.

Ekonomi, bu ülke için üreten, ihracat yapan, istihdam sağlayan işverenlerle, işletmelerinin ayakta durması için fedakârca çalışan işçilerin el ele vermesi ile, omuz omuza yürümesi ile arzu ettiğimiz seviyeye gelecektir. Bu nedenle devletimizin de sosyal politikaları sürdürürken işçi ve işveren dengesini gözetmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte 24 Haziran 2018 seçimlerinden bu yana bir yıl geçmesine rağmen, yapısal reformlar konusunda somut adımlar atılmadığını üzülerek görmekteyiz. Yapısal reformlar için elle tutulur düzenlemelerin yapılması hâlinde buhranı daha kolay atlatacağımıza inanmaktayız.

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
Son zamanlarda Irak’ın yumurta ithalatına sınırlama getirmesi dolayısıyla yumurta üreticilerimiz zorluk çekmektedir. Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, Eski Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, geçtiğimiz günlerde Odamız’a geldiğinde konuyu kendisine arz ettik. Sayın Eroğlu da yumurtacılar ile görüştüğünü, Irak’taki Büyükelçiliğimizi arayarak “Yumurtayı kırmasınlar” mesajı ilettiğini söyledi, yanımızdan da Büyükelçi’yi aradı. 
Bu konunun takipçisi olarak, ihracatımızda ikinci sırayı alan yumurta sektörünün sıkıntısını aşması için gayret gösteriyoruz. Bu çerçevede lobi faaliyetlerimize başladık.

Değerli Meclis Üyeleri;
Ülke ekonomimiz, sadece yurtiçindeki gelişmelerden etkilenmiyor. Yurtdışında olan, ama coğrafyamızı ilgilendiren her olay, ekonomimiz için önemlidir. Yaklaşık bir yıldır Amerika Birleşik Devletleri tarafından başlatılan Ticaret Savaşları, dünyanın gündemindedir. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin karşılıklı hamleleri, adeta bir satranca dönüşmüştür.

Fakat ABD, satrancı tek tarafta oynamamakta, özellikle Ortadoğu’da yeni müdahalelerin sinyallerini vererek Ticaret Savaşları’nın yanı sıra fiili savaş için de hazırlık yapmaktadır. İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların gerginliği daha da arttırdığı görülmektedir.

Bunun yanı sıra 10 Ağustos 2018’de ülkemize karşı girişilen dolar operasyonunun bittiğini hissetsek de ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye'nin çıkarıldığını duyurdu. ABD'de 1974'te yürürlüğe giren ve Türkiye'nin 1975'te dahil olduğu GTS programı kapsamında, uygun kriterleri taşıyan 121 ülkenin yaklaşık 4 bin kalem ürünü Amerikan pazarına gümrüksüz olarak girebiliyordu. 17 Mayıs’ta yürürlüğe giren yeni uygulamanın ihracatımıza nasıl etki yapacağını göreceğiz.

ABD, bir taraftan da gümrük vergisi indirimine gitti. ABD Başkanı Trump, son olarak 17 Mayıs'ta Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerinde uyguladığı ilave vergileri yüzde 50'den yüzde 25'e düşürmüştü.

Türkiye de buna karşılık olarak, ABD’den ithal edilen bazı ürünlerde vergi indirimine gitti. ABD Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, ABD menşeli 22 ürün kaleminin ithalatında uygulanan ek mali yükümlülük yarı yarıya indirildi. Bu ürünler arasında pirinç, taş kömürü, birincil elyaf, bazı demir ve çelik ürünleri yer alıyor.

Güvenlik uzmanları ve yorumcular, ABD’nin, Türkiye’nin Rusya’dan güçlü savunma sistemine sahip S-400 füzesi alım anlaşmasının, S-500 füzelerinin ise ortak üretimi için girişim yapmasının üzerine ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladığını belirtiyor. Hatta Amerikan menşeili televizyon ve gazetelerin son haberlerine göre ABD, ülkemize S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçilmesi için 2 hafta süre veriyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapması da ABD’nin takibi altında. Doğu Akdeniz’de bulunması muhtemel doğalgaz ve petrol rezervleri, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlayacaktır.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Odamız, ekonomik ve politik gelişmeleri takip ediyor; ilgili Bakanlıklar’ın sunduğu imkanları üyelerine duyuruyor; lobi faaliyeti yapıyor; projeler üreterek hizmet kalitesini yükseltiyor.

Bütün bunların yanında sosyal sorumluluk faaliyetleri ile de önemli bir görev üstleniyor. Ramazan ayı dolayısıyla Emekliler Lokali’nin yanında, Afyonkarahisar Belediyesi ile işbirliği yaparak kurduğumuz ve yaklaşık 18 bin kişiye yemek dağıttığımız İftar Çadırımız da sosyal sorumluluk faaliyetlerimizin başında geliyor. Geleneksel hâle getirdiğimiz İftar Çadırı’nda bu yıl Meclis Başkanımız Mehmet Sıtkı Merdivenci, şahsım, Meclis Divanımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Meclis Üyelerimiz ve Meslek Komitelerimizin üyeleri, Komite sıramız geldikçe yemek dağıttık, o manevi havayı soluduk. Bu nedenle hepinize teşekkür ediyorum.

Bir başka sosyal sorumluluk faaliyetimiz olan ATSO Spor Oyunları da İstanbul Ticaret Odası ile ilişkilerimizin gelişmesine vesile oldu. İTO, Türkiye’nin ilk ve en büyük Odası. 430 bin üyesi var. 2018’in Ekim ayında İstanbul Ticaret Odası’nın Odamız’ı ziyareti sırasında ATSO Spor Oyunları’nı düzenlediğimizden bahsetmiştik. İTO heyeti de kendilerinin spor kulübü olduğunu belirtmiş ve Odamız’la maç yapmak istediklerini söylemişti. Böylelikle ATSO ve İTO futbol takımları arasındaki ilk maçın Aralık ayında yapılması kararlaştırılmıştı. ATSO ve İTO futbol takımları, ikinci kez Odamız’ın ev sahipliğinde maç yaptı. Odamız bu maçta galip geldi, ama bize göre asıl önemli olan iki Oda arasında dostluk ve işbirliği duygularının pekişmesiydi.

Değerli Meclis Üyeleri;
Bir duyuru ile sözlerime son vermek istiyorum. Haziran’ın ikinci haftasında Odamız, büyük bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacak. TOSYÖV, Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği ile Odamız’ın işbirliğinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelecek 45 kişilik alım heyeti, Odamız’da iş insanları, sanayiciler ve girişimcilerle tıbbi aromatik bitki sektörü ağırlıklı ikili iş görüşmeleri yapacak. İş görüşmelerinin ardından ilimizde bazı ziyaretler gerçekleştirecek olan heyet, daha sonra İzmir’e gidecek. Katkılarından dolayı TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Nezih Kuleyin ile Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer’e teşekkür ediyorum.

Şehrimiz için koyduğumuz 1 milyar dolarlık ihracat hedefine bizi bir adım daha yaklaştıracak bu organizasyonun önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Hepinizi, tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Ekleme Tarihi:24.5.2019

Okunma Sayısı:297

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03