“İŞ DÜNYAMIZ DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Kâtip Üyesi Osman Erdem ve ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Zafer Meydanı’nda düzenlenen programa katıldı.
“BÜYÜK BİR BADİRE ATLATTIK”
Kanal 3’te Megabirlik Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’in sunduğu 15 Temmuz Demokrasi Özel Yayını’na konuk olan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, iş dünyasının demokrasiye sahip çıktığını belirtti. Serteser, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok büyük bir badire atlattı. Allah’a bin şükür ki milletimizin iradesi ile bu badire atlatıldı. FETÖ’nün her yere sızdığı, onun neticesinde paralel devlet yapılanması ile meydana çıkan bu darbede 251 şehit verdik. Böyle bir büyük badireden sonraki ilk iş gününde borsaların açılacağını, bütün işlemlerin yürüyeceğini, bankaların para vereceğini tahmin edemezdik. En gelişmiş ülkelerde bile böyle bir darbe girişimi olsa borsalar tatil edilir. Ama hemen ilk iş gününde borsalar açıldı, bankacılık işlemleri gerçekleştirildi. Bu, o anki ekonomimizin ne denli düzenli gittiğinin göstergesidir. Bu badireden sonra ülkemizde ciddi ekonomik krizler yaşamadık. Sıkıntılar oldu ama, istiklal ve istikbalimiz uğruna böyle sıkıntılar her zaman çekilebilir. Büyük bir ekonomik deprem yaşamadık” dedi. 
“İLK AÇIKLAMA YAPAN MESLEK ÖRGÜTÜ TOBB”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ilk andan itibaren darbe girişiminin karşısında olduğunu kaydeden Serteser, “Gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan hiçbir iradeyi asla meşru kabul edemeyiz. O gün, saat 00.22’de ilk inisiyatif alan, ilk açıklama yapan meslek örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği oldu. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, milletin iradesinin dışında hiçbir iradeyi tanımadığını açıkladı. Biz de eşzamanlı olarak 81 ilde basın açıklaması yaptık. İş dünyamız, demokrasiye sahip çıktı; hain darbe girişiminin karşısında olduğunu, birlikte kenetlenerek, açıklama yaparak göstermiş oldu” ifadelerini kullandı. 
“CUMHURİYET BAŞSAVCILARI’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Bu süreçte Afyon’da görev yapan Cumhuriyet Başsavcıları Bayram Eray, Mehmet Özel ve mevcut Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk’in titiz tutumları sayesinde bu süreçte Afyonkarahisar’da ekonomik olarak büyük bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Serteser, “Sayın Eray, Sayın Özel ve Sayın Çelenk’e teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
YEREL BASIN İYİ BİR SINAV VERDİ 
Gazeteci Mehmet Emin Güzbey’in yerel basının darbe teşebbüsüne karşı duruşu hakkındaki görüşlerini sorması üzerine Serteser, “Medya da iyi bir sınav verdi. Yazılı ve görsel basın ilk andan itibaren iyi bir sınav verdi. Gazetelerin sahipleri, çalışanları, görsel basının tüm unsurları Afyon’da yaşananları sabaha kadar takip etti. Bence sadece Afyonkarahisar’da değil, Türkiye’deki tüm görsel ve yazılı basın, istiklal ve istikbaline sahip çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyonda çıkması ile milletimizin güveni yerine geldi ve taarruzla darbeyi bastırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Ekleme Tarihi:15.7.2019

Okunma Sayısı:238

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03