AKÜ HEYETİ, ATSO’YU ZİYARET ETTİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Karakaş ile beraberindeki heyet, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. Ziyarete AKÜ heyetinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, Veteriner Fakultesi Dekan V. Prof. Dr. Turan Civelek, Akredite Doğaltaş Analiz Labarotuvarı Müdürü Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İsa Sağbaş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Zafer Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ayhan Erol, Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Metin Özgül, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ersan Mertgenç katıldı. AKÜ heyetinin ziyaretinde ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in yanı sıra Meclis Başkan Yardımcısı Bekir Bayana, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Anlıak, Akif İşbilir, Hacı Sait Evrenkaya, Hayrettin Güzbey, Muammer Türker ve Genel Sekreter Ali Şenol hazır bulundu. 
YENİ ODAK NOKTALARI ÖNE ÇIKACAK
Ziyaret hakkında değerlendirmede bulunan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, “Biz bu toplantının yapılmasını aslında daha önce kararlaştırmıştık. Başkan Bey ve ATSO heyeti bize hayırlı olsun ziyaretine geldiğinde ‘Biz de iade-i ziyarette bulunacağız. Bu klasik bir iade-i ziyaret olmasın’ dedik ve ekibimizle birlikte geleceğimizi söyledik. Bu ekibe katabileceğimiz başka arkadaşlarımız da var. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin ciddi anlamda altyapısı bulunuyor. Var olan eğitim kalitemizi daha da yükseltmek istiyoruz. Bunun yanında üniversitelerimiz geçen yıl ayrıldı. Afyon’da iki üniversite oldu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ayrıldıktan sonra Üniversitemiz’in yeni odak noktalarına ihtiyaçları vardı. Bu odak noktaları oluşturma süreci de bize nasip oldu. Daha önce sağlık ve tıp eğitimi odaklı bir üniversite iken, onlar ayrıldıktan sonra Üniversitemiz’in tabir-i caizse amiral gemilerimizin teşhisi ve öne çıkarılması gerekiyordu. Biz en başta öğrenci merkezli, kalite odaklı bir eğitim inşa edip uygulamak istiyoruz” dedi. 
ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN KALBİ ATSO
Üniversite-Sanayi işbirliğine önem verdiklerini vurgulayan Karakaş, “Üniversite-Şehir ve Üniversite-Sanayi işbirliğini destekleyici, Hükümetimiz’in de üniversitelere genel yaklaşımını içerecek şekilde Teknoloji Fakültelerimiz’in belli bölümlerini, Veteriner Fakültemiz’i, Turizm Fakültemiz’i bu anlamda öne çıkaracak ve odak noktası hâline getirecek politikalar uygulamayı tasarladık. Ekibimizi de bu doğrultuda oluşturduk. Ticaret ve Sanayi Odamızı’ı Üniversite-Sanayi işbirliğinin atan kalbi olarak görüyoruz” diye konuştu. 
“İYİ İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise kalabalık bir heyetle gerçekleştirilen ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Serteser, “2009 yılından itibaren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğum için Üniversitemiz ile her dönemde en iyi şekilde çalıştık. Bundan önceki Rektörlerimiz’e de teşekkür ediyoruz. Bu çalışmamızın sizinle artarak devam edeceğini düşünüyoruz. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da hep söyler, icat çıkarmak önemlidir. Bunu da sadece Üniversite ile birlikte yapabiliriz. Gündemimizdeki birinci madde, Üniversite-Sanayi işbirliğidir. Bu vizyona sahip olduğunuzu çok net görüyoruz ki bu konseptte bir ziyaret gerçekleştirdiniz. Bunun için ayrıca teşekkür ediyoruz. 2009’dan bu yana Üniversitemiz ile çalışma hâlindeyiz. Üniversite ve sanayi işbirliğini ön plana çıkarmak gerekli. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Biz kendi altyapımıza güveniyoruz, Üniversitemiz’in de altyapısı zaten güçlü. İnşallah iyi işlere imza atacağız” ifadelerini kullandı. 
ATSO, KURUMSALLAŞMAYA ÖNEM VERİYOR
Serteser, ATSO olarak kurumsallaşmaya önem verdiklerinin de altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz de Ticaret ve Sanayi Odası’nı kurumsallaştırmak için çalışıyoruz. Yapacağımız tüm faaliyetlerde, bu konuda bir destek varsa proje ile yapmaya gayret ediyoruz. Personelimizi kendi konusunda uzmanlaşan bölümlere ayırdık. AR-GE ve Proje Bölümü’nü ayırdık. Yeni alacağımız personelde, ihtiyacımız varsa, yabancı dili iyi bilmesini istiyoruz. Genel Sekreterimiz Ali Şenol, proje hazırlama süreçlerinde yetkindir. Her kurum kendini zamana uydurmak zorunda. Üyelerine en iyi hizmet veren, lobi faaliyetleri sayesinde üyeler ve sektörlerin sorunlarını çözebilen, çözülmesine katkı sağlayan bir Oda olmak için çalışıyoruz. Mesela, turizm ile ilgili hazırlanan yasada termal otellerden alınması planlanan katkı payının düşürülmesini, siyasilerimize, milletvekillerimize, Bakanlarımız’a, taleplerimizi ileterek sağladık. Yumurtacılık sektöründe de sıkıntıların giderilmesi için lobi faaliyeti yaptık.”
Ziyaretin ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’a mermerden yapılmış fincan takımı hediye etti. Ziyaret, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Ekleme Tarihi:16.7.2019

Okunma Sayısı:297

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03