SERTESER, GÜNCEL GELİŞMELER HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Serteser’in konuşması şöyle:

Sayın Meclis Başkanım;
Çok Kıymetli Divan;
Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;
Kıymetli Meclis Üyeleri;

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 
Sözlerime başlamadan evvel, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’ne direnirken hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. O gün bu kalkışmayı milletimizin cesareti ile hep birlikte önledik.

Sadece siyasete değil ekonomiye de doğrudan müdahale anlamına gelen hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyor; gücünü sandıktan alan yönetim dışındaki hiçbir girişimi meşru kabul etmediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Sayın Meclis Üyeleri;
Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz şehrimiz ve ülkemiz için, 5 Nisan 2018’deki Yönetim Kurulu seçimimizde söz verdiğimiz gibi özenle çalışıyor. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu nedenle Yönetim Kurulumuz ve Meclis Üyelerimiz’e, Meslek Komitelerimiz’e teşekkür ediyorum.

Güncel gelişmeleri değerlendirmeden önce, İstanbul Sanayi Odası İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nda yer alan Oruçoğlu Yağ (225’inci) ve Afyon Et Entegre’yi (Cumhuriyet Sucukları) (320’nci) tebrik ediyorum. Şirketlerimizin üretim ve istihdama yaptıkları katkının büyük olduğunu düşünüyorum.

İnşallah Birinci 500 Sanayi Kuruluşu içinde de firmalarımız önümüzdeki yıllarda yer alır; İkinci 500 Sanayi Kuruluşu arasında da firmalarımız artar diye temenni ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
Odamız’ın futbol takımı, Türkiye Spor Yazarları Derneği İl Temsilciliği’nin düzenlediği 24 Temmuz Basın Kupası’nı büyük bir başarı ile kazanmıştır. Finale kadar namağlup gelen ve finalde İl Emniyet Müdürlüğü Futbol Takımı’nı 2-1 yenen takımımızda yer alan Yönetim Kurulu üyelerimize, Meclis Divanı üyelerimize, Meclis üyelerimize, üyelerimize ve personelimize teşekkür ediyorum, takımımızı tebrik ediyorum. Bu başarı bizi ziyadesiyle memnun etmiştir.

Takımımızın namağlupluğu, kurulduğu günden bu yana devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası Futbol Takımı ile İstanbul’da 5-5 beraber kalmıştık; o maçın rövanşında da 4-1 galip gelmiştik. Bunlar dostluk maçıydı, aldığımız ilk turnuva kupası, TSYD İl Temsilciliği Basın Kupası oldu.

Sözü spordan açmışken, malumunuz olduğu üzere geleneksel hâle getirdiğimiz ATSO Spor Oyunları’ndan da bahsetmek istiyorum: 13 yıldır düzenlediğimiz ATSO Spor Oyunları, bu yıl “14’üncü yıl 14 branş” sloganı ve yeni bir çehre ile karşınıza çıkacak.

Daha önce tüm Spor Oyunlarımız’da bize destek sağlayan Rıfat Yağmur ve ekibine de bu vesileyle çok teşekkür ediyoruz.

Geçen yıl bizim ana sponsoru olduğumuz Frig Ultramaratonu’nun yanı sıra pek çok organizasyon ve etkinlikte imzası olan Limit Sensin Akademi ile Spor Oyunlarımız için anlaşma sağladık.

Yine Zafer Haftası’nda, 29 Ağustos’ta başlayacak olan 14. ATSO Spor Oyunları’nın fotoğraflarından, sosyal medya görsellerine, yarışma düzeninden içeriğine kadar profesyonel yaklaşımla gerçekleştirilecek olması, bu müsabakaların marka değerini de artıracak.

Firmalarımızı, Odamız’la özdeşleşen ATSO Spor Oyunları’na hem sponsor olarak destek vermeye ve hem de müsabakalara katılmaya davet ediyorum.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Oda olarak uzun süreden beri yapmayı düşündüğümüz bir projeyi de Temmuz ayında uygulamaya başladık. Üyelerimiz, hizmet binamızın kendilerine tanıtılmasını istiyordu. Bunun yanı sıra Odamız’ın işleyişi, yürütülen projeler gibi önemli bilgilerin de üyelerimize doğrudan ulaşması gerektiğini düşündük.

Bu nedenle Meslek Komiteleri Genişletilmiş İstişare Toplantıları yapmaya karar verdik ve bu toplantıların ilkini 1. Meslek Komitemiz ile yaptık. Toplantılara katılım noktasında Meslek Komitelerimizin ve üyelerimizin hassasiyet göstereceğini düşünüyoruz. Çünkü böyle bir toplantı, üyelere randevu verilmesi suretiyle Türkiye’deki 365 Oda ve Borsa içinde ilk kez gerçekleştiriliyor.

Değerli Meclis Üyeleri;
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile TOBB ETÜ arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Afyon’da pilot okul seçildi. Ben, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mustafa Gül, İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin Yalçın, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Yılmaz Göktaş, Proje Yürütme Kurulu’nu oluşturduk. Müfredattan, bölümlerin açılıp kapanmasına, öğretmenlerin atanmasına bu kurulla birlikte karar vereceğiz. Bakanlık’ta Proje Danışma Kurulu var. Biz bu kararlarımızı Danışma Kurulu’na göndereceğiz, onlar da uygun görürse kararlar yürürlüğe girecek.

Okul Müdürümüz Mehmet İvecen’in anlatacağı gibi bu yılki kontenjan doluluk oranı gayet sevindirici. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılı, pilot uygulamanın gözlemleneceği ilk yıl olacak. Okulun başarısını ve iş dünyasına uyumunu hep birlikte sağlayacağız. Bu proje başarılı olursa Türkiye çapındaki tüm meslek liselerini TOBB’un yönetimine devredecekler. Biz, Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok başarılı olmasını arzu ediyoruz. Bu okulumuzun 81 ilde en azından ilk 10 pilot okul arasına girmesi için çalışacağız.

Sayın Meclis Üyeleri;
Kısa bir süre önce Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanan 11. Kalkınma Planı hakkında farklı bakış açıları bulunmaktadır.

Kalkınma Planı’nı yorumlayan bir kesim, 2023 yılındaki ihracat hedefimizin 500 milyar dolardan yarısına düşmesini (226,6 milyar dolar) ve işsizlik oranının yüzde 9.9’a çekilebilmesini ekonominin şu anda yaşadığı daralmanın bir sonucu olarak gösteriyor.

Bir kesim ise, Kalkınma Planı’nda yer alan büyüme ve enflasyon tahmininin, teknolojik hamleler ve kadın istihdamının artırılması gibi konuların olumlu olduğunu düşünüyor.

Rakama dayalı tahminlerin düştüğü bir gerçekliktir. Bu gerçekliği kabul ederek çalışmalarımıza daha farklı açılardan yön vermeliyiz.

Bununla birlikte Kalkınma Planı’nda Coğrafi İşaretler yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi, mesleki eğitimin geliştirilecek olması, teknolojinin yenilenmesi vurguları da önemlidir.

11. Kalkınma Planı’nda ilimizi ilgilendiren bir başlık da var. İlgili başlıkta ‘Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta-Burdur demiryolu hattının yapımına başlanacak, Antalya Limanı’na yük taşımacılığı odaklı demiryolu bağlantısı sağlanacaktır’ denilmektedir. Bu projenin yük ve yolcu taşımacılığı için olumlu bir adım olacağına inanıyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;
Merkez Bankası, beklenen faiz kararını bugün (dün) açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti. Para Politikası Kurulu’nun açıklamasında ‘Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği; enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki kısmi iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir’ denildi. Faizlerin düşmesi hepimizi çok sevindiriyor. Çünkü faizler düştükçe, faizdeki para piyasaya giriyor. Bu kararın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
Ekonominin içinde bulunduğu durum, geçen Meclis toplantımızda da ifade ettiğimiz gibi özel sektör borç krizidir. Merkez Bankası’nın verilerine göre özel sektörün kısa vadeli dış borç stoku Mayıs sonu itibarıyla 2018 yıl sonuna göre 3.4 milyar dolar azalarak 12 milyar dolara, aynı dönemde uzun vadeli dış borçları da 5 milyar dolar azalarak 204.5 milyar dolara geriledi.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcunun bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı ise 58.6 milyar dolar oldu. Verilere göre bir kıpırdanma var, ama borç hâlâ büyük.

Konunun uzmanları ve devlet büyüklerimiz durumu gördü ve Meclis’ten bir Torba Yasa geçirerek özel sektöre nefes aldıracak düzenleme hayata geçirildi.

2001 yılındaki krizden sonra uygulanan ve “İstanbul Yaklaşımı” olarak bilinen düzenlemeye benzer imkanların sağlandığı, ekonomi uzmanlarının “Yeni İstanbul Yaklaşımı” olarak nitelediği yeni düzenlemede özetle şu adımlar yer alıyor:
-Düzenlemeye göre borçlarını ödeme niyet olan şirketler yeniden yapılandırma için başvuracaklar. Ödeme kabiliyetlerini de ortaya koyacaklar. Bağımsız denetim şirketleri, ödeme kabiliyeti olup olmadığının analizini yapacak. 
-Ödeme kabiliyeti olanların, borçlarının vadesi uzatılabilecek, faiz veya ana parası indirilebilecek, gerekli görülürse yeni kredi açılabilecek. 
-Şirketin yönetim yapısı, mal yapısı, organizasyonu da yeniden yapılandırılabilecek.

Umarız bu tür düzenlemeler yararlı olur; fakat daha önce de belirttiğimiz gibi kaybedecek zamanımız yok.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sanayi üretimi Mayıs’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 geriledi. İşsizlik, Nisan ayı itibariyle yüzde 13 oldu. Tüketici Güven Endeksi, geçen aya göre yüzde 2 azaldı. Finansal Hizmetler Güven Endeksi, geçen aya göre 5 puan azaldı.

İstatistiklerden görüldüğü üzere vakit, yapısal ve köklü reformları açıklama ve uygulama vakti. Bu konuda inşallah adımlar atılacaktır.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Malumunuz olduğu üzere Rusya’dan aldığımız S-400 füzeleri gelmeye başladı.

Her ne kadar ABD Başkanı Trump, Obama yönetimini Türkiye’ye savunma sistemi satmamakla suçlasa ve Türkiye’yi haklı görse de ABD yetkilileri yaptırım anlamına gelen bir açıklama yaptı. Buna göre Türkiye’nin F-35 programındaki konumu askıya alındı ve programdan çıkarılması için süreç başlatıldı.

Uzmanlar, bu konunun taraflara siyasi ve ekonomik zorluklar getireceğini söylüyor. F-35 programından çıkarılmak, Türkiye’nin NATO’daki yerinin sorgulanmasına neden olabilir.

F-35 programından Türkiye’nin çıkarılması durumunda ise Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik olarak zorlanacağı görülüyor. Türk firmaları F-35’ler için 937 parça üretiyor. ABD’nin tedarik zincirini değiştirmek için 600 milyon dolar kaynak ayıracağı belirtiliyor. Bu da uçak başına 8 milyon dolar demektir.

Değerli Meclis Üyeleri;
S-400 tartışmaları sürerken, Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’de devlet ile bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerini bu yıl sonuna kadar durduracağını, bu esnada Türkiye stratejisini gözden geçireceğini açıkladı. Bu konunun önümüzdeki dönem daha yoğun olarak gündeme geleceğini düşünüyorum. Kanaatimce, bahsettiğim karar, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri bakımından büyük bir hatadır. Umarız hatadan kısa sürede dönülür.

Kıymetli Meclis Üyeleri;
Sözlerime iki hatırlatma ile son vermek istiyorum: 
Bu (dün) sabah, AFBEL Termal Otel’de Dünya Motokros Şampiyonası ve Afyon Spor ve Motosiklet Festivali dolayısıyla düzenlenen toplantıya katıldım. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek olan bu büyük organizasyonun ilimizin tanıtımı için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Toplantıda yarışma ve festivalin “Senin Şehrin, Senin Festivalin Afyonkarahisar” sloganı ile duyurulacağı vurgulandı. Sosyal medyada bu başlıklar altında yapılan paylaşımlara siz değerli Meclis Üyelerimiz’in de katılmasını rica ediyorum.

Ayrıca bu festival kapsamında kurulacak stantların üye firmalarımız tarafından kiralanması, firmalarımıza artı değer katacağı gibi, festivalin daha geniş kitlelere ulaşmasına da vesile olacaktır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ‘En gurur duyduğum projem’ dediği TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin tanıtımları sosyal medyada yapılıyor.

Biz de TOBB ETÜ’nün tanıtılması için Afyon’daki başarılı öğrencileri Ankara’ya götüreceğiz. Siz değerli Meclis Üyelerimiz’in de yakınlarına ve çevresine TOBB ETÜ’yü anlatmasını rica ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
Sözlerime burada son verirken gelecek ay idrak edeceğimiz Kurban Bayramınız’ı kutlar, hepinizi tekrar saygı ve sevgi ile selamlarım.

Ekleme Tarihi:25.7.2019

Okunma Sayısı:255

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03