14. ATSO SPOR OYUNLARI ŞÖLEN HAVASINDA BAŞLADI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2006 yılından bu yana kesintisiz olarak düzenlenen ATSO Spor Oyunları’nın 14’üncüsü, Kocatepe Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen törenle başladı. Törene Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, Afyonkarahisar Barosu Başkan Yardımcısı Av. Gönül Ar Güngör, İl Jandarma Komutanı J.Albay Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, İl Protokolü üyeleri, Oda ve Borsa temsilcileri, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Afyonkarahisar Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu üyeleri ile firma temsilcileri katıldı.

ATSO SPOR OYUNLARI’NDA 14. YILDA 14 BRANŞ

Açılış töreninin ilk konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, açılış törenine katılan misafirlere teşekkür etti. Serteser, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 125’inci doğum yıldönümü olan 2006’dan bu yana her yıl geliştirerek düzenlediğimiz, üyelerimiz ve spor kamuoyunun merakla beklediği ATSO Spor Oyunları’nın 14’üncü yaşını kutluyoruz. 14. Yıl, 14 Branş’ sloganıyla, ‘Sporun nabzı Afyonkarahisar’da atacak’ vurgusuyla gerçekleştirdiğimiz 14. ATSO Spor Oyunları’nda bu yıl yeni bir yaklaşım benimsedik. Organizasyonun sahibi olarak, organizasyonun başarılı bir şekilde yürütülmesi için Limit Sensin Akademi ile anlaştık. Limit Sensin Akademi, 2014’ten bu yana Frig Ultra Maratonu’nu düzenleyen, aynı zamanda Sapanca, Bodrum, Efes ve Latmos’ta benzer faaliyetlere imza atan, pırıl pırıl gençlerden oluşan bir ekip. Limit Sensin Akademi ile geçen yıl, Frig Ultramaratonu öncesinde tanışmış, Ultramaraton’un ilimizin tanıtılması için yararlı olacağını düşünerek bu etkinliğe Kurumsal Ana Sponsor olmuştuk. Tabii ki bu arada 10 senedir bizimle ATSO Spor Oyunları için emek veren Gürcan Aşçı Bey’e ve Rıfat Yağmur Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile belirtmek isterim ki inşallah bundan sonra da Oda olarak ilimizin tanıtılmasında daha çok görev üstleneceğiz” dedi.

365 ODA VE BORSA İÇİNDE TEK

14.ATSO Spor Oyunları hakkında bilgi veren Serteser, “14. ATSO Spor Oyunları’na 105 firma başvurdu. Takım branşları ve bireysel oyunlara katılacak amatör sporcu sayımız 700’e yaklaştı. Geçen yıl başvuran firma sayısı 91 idi. Bu da gösteriyor ki bu yıl daha çok kişi ve kuruluşa ulaşmışız. ATSO Spor Oyunları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı 365 Oda ve Borsa içinde ilk ve tek olma özelliğine sahiptir. Camiamız içinde bir sportif faaliyeti 14 yıl üst üste düzenleyen bir Oda olmamıştır. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. ATSO Spor Oyunları’nın önümüzdeki yıllarda daha çok ses getirmesi için çalışmalar da yapıyoruz” şeklinde konuştu.

DÜNYA MOTOKROS ŞAMPİYONASI İLE İLİMİZ TANITILIYOR

Afyonkarahisar’ın spor alanında ivme kazandığına dikkat çeken Serteser, “Afyonkarahisar, son dönemde spor alanında artan bir ivme ile kendinden bahsettiriyor. Geçen yıl ilimizde düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası, ilimizin tanıtımına önemli bir katkı sağlamıştı. Dünya Motokros Şampiyonası, bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde, daha geniş bir kitleye ulaşacak. Şampiyona ile birlikte düzenlenecek festivalin de şehirde önemli bir hareketlilik sağlayacağını düşünüyor; Şampiyona’nın ilimizde düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Profesyonel liglerdeki Futbol ve Voleybol takımlarımız için geçen sezon pek de iyi geçmedi. En üst lig seviyesinde sadece Basketbol takımımız kaldı. Sporda kazanmak ve kaybetmek vardır; inanıyorum ki kulüplerimiz terlerinin son damlasına kadar centilmence mücadele edecek ve şehrimizin adının daha çok duyurulmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

SERTESER’DEN VALİ TUTULMAZ’A TEŞEKKÜR

Serteser konuşmasına şöyle devam etti:

“ATSO Spor Oyunları’nın açılış töreni, bildiğiniz gibi Zafer Haftası’nda düzenleniyor. Zaferin başkenti olan ilimizde, Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın öncülüğünde bu yıl Büyük Taarruz Zafer Haftası ismiyle kutlanan bu önemli günlerde bizim programımızın da yer almasından mutluluk duyuyoruz. Sayın Valimiz’in ATSO Spor Oyunları’nın tanıtımı için Odamız’a eşofmanları ile gelerek masa tenisi oynaması bizim azmimizi artırmıştır. Sayın Valimiz’e bu vesile ile ilimizin tanıtımına her alanda destek vermesi dolayısıyla bilhassa teşekkür ediyorum.

Kısa bir süre önce Anadolu’nun kilidini açan Malazgirt Zaferi’nin 948’inci, son Büyük Zafer’in kilidi olan Büyük Taarruz’un da 97’nci yıldönümlerini kutladık. Malazgirt Zaferi’nin mimarı Sultan Alparslan’ı, Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatanımız için canlarını kahramanca feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız’ı da can-ı gönülden kutluyorum.

Sözlerime son verirken 14. ATSO Spor Oyunları’nda yarışacak ve müsabakalara katılacak firmalarımızın çalışanlarına ve sahiplerine başarılar diliyorum. Bu organizasyona başından bugüne destek olan ana sponsorumuza, etkinlik sponsorlarımıza ve tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyor; sizleri bir kez daha sevgi ve saygıyla selâmlıyorum.”

“CENTİLMENCE MÜCADELE EDİLİYOR”

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci de sporun centilmence yapılması gerektiğini vurguladı. Merdivenci, “Sporda mühim olan, ne pahasına olursa olsun kazanmak değil; duyguları ve ahlakı öne çıkararak yarışmaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ vecizesinde hayat bulan vurgular, günümüz sporcularında da aranan özelliklerin başında gelmektedir. ATSO Spor Oyunları’na katılan tüm takımlarımız, nezaket çerçevesi içinde başarılı olmaya gayret ediyor. Spor Oyunlarımız bu yönüyle üyelerimiz arasında dostluk ve rekabeti yaşatan, aynı zamanda müsabakaların ardından rakiplerin birbirini centilmence tebrik ettiği mücadelelere şahitlik ediyor. Bu oyunlar sayesinde üyelerimiz birbirini tanıma fırsatı buluyor” dedi.

“TÜRKİYE ÇAPINDA SES GETİRECEK”

ATSO Spor Oyunları’nın Zafer Haftası’nda başlamasından mutluluk duyduğunu kaydeden Merdivenci, “ATSO Spor Oyunları’nı Zafer Haftası’nda başlaması ise bizi ayrıca gururlandırmaktadır. Büyük Taarruz’un başladığı Afyonkarahisar’da, geleceğimizin sahipleri gençlerimizin spora olan ilgilerinin artmasına katkı sağlayan organizasyonumuzun her geçen yıl daha gelişerek Türkiye çapında ses getireceğine inanıyorum. Bu yıl ilimizde Zafer Haftası’nın daha coşkulu kutlandığını görüyorum. Diliyorum ki Afyonkarahisar, Zafer’in Başkenti unvanı ile Büyük Zafer’in 100’üncü yılında da kapsamlı programlara ev sahipliği yapar. Sözlerime son verirken bu güzel organizasyonun gerçekleşmesine katkı sağlayan tüm sponsorlarımıza, ATSO Spor Oyunları Tertip Komitesi’ne bizi ATSO Spor Oyunları’nın Açılış ve Kapanış Törenleri’nde yalnız bırakmayan Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız ve il protokolüne teşekkür ediyor; sizleri tekrar saygı ve sevgi ile selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“ATSO SPOR OYUNLARINI ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz da 14.ATSO Spor Oyunları’nın güzel bir organizasyon olduğunu belirtti. Tutulmaz, “Zafer Haftası etkinliklerimiz Büyük Taarruz’un şanına yakışır şekilde dolu dolu yapılmaya çalışılıyor. Bunda emeği geçen herkesi huzurlarınızda tebrik etmek istiyorum. Bugün 14’üncüsü başlayan, 14 branştaki ATSO Spor Oyunları’nı çok önemsiyorum. Gerçekten bir sivil toplum kuruluşu, bu tür bir etkinliği aralıksız ve artan bir performansla yerine getiriyorsa bu ancak takdir edilir. Ben de emeği geçen herkesi başta Başkanlarımız olmak üzere tebrik ediyorum” dedi.

“BU ÖRNEKTEN ESİNLENMEMİZ LAZIM”

Vali Tutulmaz, konuşmasında şu vurguları yaptı:

“ATSO Spor Oyunları’ndaki katılımcı sayısı adeta olimpiyat aşamasına gelmiş. 14 branş, 750 sporcu katılımı gerçekten güzel bir örnek. Bu örneği bizim diğer etkinliklere de taşımamız lazım, bu örnekten esinlenmemiz lazım. Çok güzel bir organizasyondayız. Meclis Başkanı Mehmet Sıtkı Merdivenci Bey ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser Bey’e çok teşekkür ediyorum. 15’inci yılda 15 branş olmasında fayda vardır. Yirminci yıla kadar böyle gidebilir.”

HALAT ÇEKME YARIŞI’NDA EĞLENCELİ DAKİKALAR

Konuşmaların ardından bu yılki 14.ATSO Spor Oyunları’nın organizasyonunu üstlenen Limit Sensin ekibi adına Koordinatör Ali Cem Aktaş, müsabakaları sundu. İl protokol üyelerinin önünde Ayran İçme Yarışması, Bilek Güreşi, 100 Metre ve 400 Metre Yarışları gerçekleştirildi. Yarışların ardından Ali Cem Aktaş, il protokolü üyelerini, ATSO Spor Oyunları’nın en çok ilgi çeken yarışması olan Halat Çekme Yarışması’na davet etti. Kamu kurumlarının temsilcilerinin oluşturduğu takıma karşılık ile sivil toplum kuruluşları ve iş insanlarının oluşturduğu takım, kıyasıya mücadele etti. Mücadelenin sonunda kazanan kamu kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı takım oldu.

TUTULMAZ’DAN PENALTI BAŞARISI

İl protokol üyeleri, Halat Çekme Yarışması’ndan sonra Penaltı Atışları’nda da yer aldı. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, 3 penaltı atışının 2’sini gole çevirerek sportmen kimliğini ortaya koydu. İl protokol üyelerinin fotoğraf çektirmesinin ardından açılış töreni Bilek Güreşi, Penaltı Atışları, Halat Çekme Yarışı müsabakaları ile devam etti.

Ekleme Tarihi:30.8.2019

Okunma Sayısı:271

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03