RUS TURİZM HEYETİ, SERTESER’İ ZİYARET ETTİ

Türk Hava Yolları, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) ve Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği (ZAFTODER) işbirliğinde Rusya’dan gelen turizm heyeti, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret etti. ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, ZEKA Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Vahit Akyol ve ZAFTODER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gümüşhan'ın da hazır bulunduğu ziyarette ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın ekonomisi ve turizmi hakkında bilgi verdi.
YER ÜSTÜ VE YERALTI ZENGİNLİKLER VAR
Afyonkarahisar’ın birçok zenginliğe sahip olduğunu kaydeden Serteser, “Sizi ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Hepiniz Rusya’nın önemli turizm kuruluşlarından gelen kişilersiniz. Afyon, tarihi 5 bin yıl önceye kadar dayanan bir yerdir. Frig Vadisi, ilimizin sınırları içindedir. Allah bize bütün yer üstü ve yeraltı zenginlikleri vermiş, biz de bunu kullanmaya çalışıyoruz. Bizim tarih öncesine dayanan mermer ocaklarımız var. Mermerde sayılı bölgelerden biriyiz. İhracatımızın da büyük bir bölümü mermere dayanmaktadır. Türkiye’de mermer ihracatında üçüncü sıradayız” dedi.
TERMAL KAYNAKLAR VERİMLİ KULLANILIYOR
Afyonkarahisar’da jeotermal kaynağın verimli kullanıldığına dikkat çeken Serteser, “Yeraltı zenginliklerimiz bununla sınırlı değil. Sizin de konakladığınız ve ziyaret ettiğiniz 5 yıldızlı termal otellerimiz, jeotermal enerjinin kullanıldığı otellerdir. Termal yatak kapasitesi olarak Türkiye’de ilk sıradayız. 5 yıldızlı otellerimizde yaklaşık 7 bin yatak sayısına, toplamda 26 bin yatak sayısına sahibiz. 100 metrekare cinsinden 25 bin konutu, otelleri, bu bina da dahil, termal ile ısıtıyoruz. Aynı zamanda biz çıkardığımız suyu kullanıp atmıyoruz. Yüzde 95’ini de reenjekte ediyoruz. Tüm bunlar, bir şirket eliyle oluyor. Bu şirkette termalden elektrik de üretiyoruz. Aynı zamanda jeotermalin kullanıldığı 1 milyon metrekareyi aşkın seralara sahibiz. Jeotermali en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde termal kaynak var. Biz 1991 yılından itibaren yapılan çalışmalar ile artık termalin başkenti unvanını almış durumdayız” ifadelerini kullandı.
“GASTORONOMİ DE YARATICI ŞEHİRLER AĞI’NDAYIZ”
Afyon’ın lezzet alanında da önemli bir şehir olduğunun altını çizen Serteser, şöyle devam etti:
“12 gün önce de UNESCO’nun gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmiş bulunuyoruz. Dünyada bu kategorideki 36 şehirden birisi de biziz. Gıdada önemli bir şehiriz. Büyük şehirlerin et ve et ürünlerinin yüzde 15’ini Afyon sağlar. Sucuğumuz, pastırmamız, yumurtamız, lokumumuz, domates en önemli ürünlerimizdir. Bazı ilçelerimiz de kiraz ve vişne yetiştiriciliği bakımından çok öndedir. Ayrıca Mevlevilik’in Konya’dan sonra ikinci merkezi Afyonkarahisar’dır.”
“ANTALYA’DAN SONRA İKİNCİ SIRADA AFYON OLSUN”
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon’un ulaşımda da kavşak noktasında olduğunu hatırlatarak “Yakın zamanda Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattı da Afyonkarahisar’dan geçecek. Afyon, Ankara, Antalya ve İzmir gibi şehirlere yakın bir konumdadır. Türk Hava Yolları yeni uçuş seferlerini de turizm saatine göre belirlemiş durumda. Havalimanımız, charter seferleri için de hizmet veriyor. Rusya’dan gelecek misafirlerimizi Afyon’a bekliyoruz. Rus turistlerin ilk tercihi Antalya, ikinci sırayı Afyon’un alması bizim arzumuzdur. Sizin de bu konuda çalışma yapmanızı rica ediyoruz” dedi.
“ŞEHRİNİZİN TANITILMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
Rusya Uluslararası İşbirliği Derneği Başkan Vekili Marina Korosteleva, “Burada gördüğümüz heyecanı, ülkemizde paylaşacağız. Bağımsız Devletler Topluluğu bünyesinde şehrinizin tanıtılmasını sağlayacağız. Yapacağımız çalışmalar sonucunda termal turizm noktasında, şehrinize daha çok kişi gelecektir. Elinizdeki bilgileri bizimle paylaşmanızı diliyoruz. İki ülke arasındaki işbirliğini çeşitli alanlarda daha da geliştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
Ziyaretin ardından karşılıklı hediye takdim edildi ve fotoğraf çekimi yapıldı.

Ekleme Tarihi:12.11.2019

Okunma Sayısı:291

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03