Sınır Geçişleri Hk.

Sayın Üyemiz,

 

TOBB’ den alınan yazıda, Koronavirüs gerekçesi ile İran sınırımızda yer alan Kapıköy geçişi üzerindeki tren trafiğinin, ilgili makamlar tarafından askıya alındığı belirtilmektedir.

 

Konuya ilişkin olarak, demiryolu taşımalarının vagon tahsisi yöntemiyle sürdürülmesi konusunun gündeme alınmış olduğu belirtilmektedir.

 

İran varışlı ve İran'dan gelecek olan boş vagon ve dolu yüklerle ilgili olarak 09.03.2020 tarihinde Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünün koordinasyonu altında TOBB’un yanı sıra Sağlık, İçişleri, Dışişleri, Tarım ve Orman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları ile TİM ve UND yetkililerinin de katılımıyla yapılan toplantı neticesinde, demiryolu ile yapılan taşımalarda insan teması olmadığı için:

 

  1. Kapıköy geçişinin ilk olarak sınırlı sayıda vagon tahsis edilmesi kaydıyla İran yönüne taşımalara açılmasına,
  1. İran yönünden Ülkemize gelecek olan boş/dolu vagon taşımalarına ise. tampon bölgede kurulacak olan vagon dezenfektasyon sisteminin devreye alınması ve dezenfekte edilen vagonların en az 4 saat süreyle havalandırılmasını müteakip başlanmasına

 

karar verildiği belirtilmektedir.

 

Bu şekilde: koronavirüs nedeniyle kesintiye uğrayan sınır geçişlerimizin bulaşma riskine maruz kalınmaksızın idame ettirilmesi amaçlanmaktadır.

 

İran varışlı yüklemeler için sınırlı sayıda vagon tahsisine başlanmış olduğu, vagon tahsis talepleri yazılı olarak TCDD A. Ş. Lojistik Dairesine iletilecek ve vagon tahsis işlemleri adı geçen Dairenin yazılı onayı üzerine tamamlanacağı belirtilmektedir.

 

BTK (Bakü-Tiflis-Kars) demiryolu hattı üzerinden Orta Asya ülkelerine yapılacak taşımalara ilişkin talepler ve vagon tahsisleri için de aynı yöntemin izleneceği belirtilmektedir.

 

İlk aşamada çabuk bozulabilecek yüklere öncelik tanınacağı, yüklemelerin bir program dâhilinde gerçekleştirileceği, aşağıda belirtilen irtibat noktalarından teyit alınmaksızın planlama yapılmaması sevkiyatların doğru yönetilmesi açısından önem arz etmekte olduğu belirtilmektedir.

 

Soru ve talepler için TCDD A. Ş. Lojistik Dairesi Başkanlığı bünyesinde irtibat noktaları aşağıdaki gibidir.

 

Bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla.

Ekleme Tarihi:16.3.2020

Okunma Sayısı:340

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03

Sosyal Medya Akışları

Basında Biz