Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen Şirketi - Türkiye 100 Programı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, ABD merkezli AllWorld Network ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin belirlenerek, söz konusu şirketlerin görünürlüklerini artırmak ve bu şirketlerin küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla 2011 yılından beri “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi – Türkiye 100” projesi yürütüldüğü bildirilmiştir.Türkiye 100 listesinde sırlamaya giren şirketler için, 10 Ağustos 2015 tarihinde Oda ve Borsa Başkanlarının da katılımıyla İstanbul Çırağan Otel’de Birliğin ev sahipliğinde üçüncü Türkiye 100 ödül töreni gerçekleştirilmiştir. Türkiye 100 şirketlerinin kamuoyuna duyurulması ile birlikte yazılı ve görsel basında çok sayıda haber yapılmıştır. Görünürlüklerin artan şirketlerin yeni ortaklara, müşterilere ve tedarikçilere erişimleri kolaylaşmıştır. Bu şirketlerin büyümelerini devam ettirebilmeleri için gerekli kilit unsurlardan biri olan görünürlük, Birlik öncülüğünde gerçekleştirilen programlar sayesinde bu şirketlere sağlanmıştır.

Listede yer almaya hak kazanan şirketlerin temsilcileri, şirketlerinin küresel ekonomik bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla Birlik öncülüğünde düzenlenen çeşitli faaliyetlere katılmışlardır. Bugüne kadar Türkiye 100 şirketleri için ABD’ye iki ayrı iş seyahati düzenlenmiştir. Bu seyahatlerde şirket temsilcileri, dünyanın önde gelen girişimcileri, yatırımcıları ve bilim insanlarıyla görüşmüş, ABD’deki devlet kurumlarına ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

Türkiye 100 Programı 2016 yılında da devam edecek olup, Şirketlerin 2012-2015 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirlerinin büyüme hızı dikkate alınacaktır. Başvuru kriterlerini sağlayan şirketler büyüme hızlarına göre sıralanacak, en hızlı büyüyen şirket birinciliği alacaktır. Türk özel sektörünün dünyayla olan bağlantılarının kuvvetlendirilmesine imkan sağlayacak olan “Türkiye 100 Programı” için aşağıda verilen kriterlere uyan firmaların müracaatlarını http://turkiye100.tobb.org.tr/ üzerinden yapmaları ilgili üyelerimizin bilgilerine sunulur.

Türkiye 100 yarışması nedir?
TOBB öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen başarılı şirketlerini belirlemek ve bu şirketleri ödüllendirmek üzere gerçekleştirilen bir yarışmadır. Detaylı bilgiler http://turkiye100.tobb.org.tr/ adresinden temin edilebilir.

Türkiye 100 şirketleri ne kazanacak?
Başarınız TOBB ve TEPAV tarafından tescil edilsin.
Ulusal ve uluslararası çok sayıda yayın organında çıkacak haberler aracılığı ile şirketinizin görünürlüğünü arttırın.
Görünürlüğünüzü artırarak yeni müşteri, yatırım, yetenek ve fırsatlara erişiminizi kolaylaştırın.
TOBB ve TEPAV organizasyonunda gerçekleştirilecek ABD İş Gezisi Programı’na katılım hakkı elde edin.
Şirket yöneticisi olarak mini MBA Programından ücretsiz olarak faydalananın ve üretim ekonomisinden hizmet ekonomisine hızlı bir dönüşüm yapan yeni iş dünyasını, etkili bir biçimde değerlendirebilmeniz ve yönetebilmeniz için gerekli donanıma erişin.

Türkiye 100 yarışması başvuru kriterleri nelerdir?
Ölçek ve Performans

Türkiye 100’e başvuracak şirketler, en az 4 yıllık işletme geçmişine sahip olmalı (firma en geç Aralık 2011 itibarıyla faaliyete geçmiş ve gelir elde etmeye başlamış olmalı);
2012 itibariyle en az 300.000 TL gelire/ciroya sahip olmalı;
2015 yılında en az 1.000.000 TL gelir/ciro elde etmiş olmalı;
2012-2015 döneminde en az %10 büyümüş olmalı;
2012 yılında en az 10 çalışanı olmalıdır.
Yasal Yapı
Bağımsız, özel, halka açık olmayan ve kar amaçlı bir şirket, ortaklık veya şahıs şirketi olmalıdır.

Şirket merkezi Türkiye’de olmalıdır ancak şirket yasal olarak başka bir yerde şirketleşmiş olabilir.
Yabancı bir şirketin Türkiye şubeleri yarışmaya başvuramaz. Şirketin yerli ve yabancı yatırımcıları olabilir, ancak hisselerinin %51’i veya daha fazlası bir halka açık şirkete veya herhangi bir ülkenin devletine ait olmamalıdır.
Şirket kar amacı gütmeyen şirket, holding şirketi, franchise, otomobil satış bayiliği, banka, elektrik, gaz ve su dağıtım şirketleri veya kamu hizmeti veren bir şirket olmamalıdır.
Bir holdingin sahip olduğu ancak bağımsız tüzel kişilik durumuna sahip işletmeler başvuruda bulunabilir.

Değerlendirme nasıl yapılmaktadır?
Başvuran şirketler 2012-2015 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirleri büyüme hızına göre sıralanacaktır. Büyüme hızı şirketlerin gelir tablolarındaki net satış gelirleri üzerinden hesaplanacaktır. Büyüme oranı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır.
(2015 yılındaki gelir-2012 yılındaki gelir) / (2012 yılındaki gelir) x 100
Satış gelirlerini en hızlı artıran şirket Türkiye 100 listesinde 1’inci sırada yer alacaktır. Sonraki 99 şirket büyüme hızına göre belirlenecektir.

Nasıl başvurulabilir?
Başvurular, http://turkiye100.tobb.org.tr/ internet adresi üzerinden alınacaktır.

Son başvuru tarihi 15 Ekim 2016’dır.

Ekleme Tarihi:29.9.2016

Okunma Sayısı:1259

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03

Sosyal Medya Akışları

Basında Biz