Türk Patent Marka Kurumu Hezarfen Afyonkarahisar, Kütahya Ve Uşak Projesi

TÜRK PATENT MARKA KURUMU

HEZARFEN AFYONKARAHİSAR, KÜTAHYA VE UŞAK PROJESİ BİLGİ NOTU

 

 

 • Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi; Türk Patent ve Marka Kurumunun hazırladığı ve uyguladığı “Türk KOBİ’lerinin İnovasyon Kapasitelerinin Geliştirilmesi” konulu 2007 yılında uygulamaya koyduğu proje uygulamasıdır. Hollanda Patent Ofisi ve Hollanda’dan bir danışmanlık firması ile birlikte hazırlanan ve hazırlık süreci 1 yılı alan bir projedir

 

 • 2007 yılından bu zaman kadar 13 yıl içinde 16 farklı ilimizde 23 Hezarfen Projesi uygulanarak 629 KOBİ’miz danışmanlık hizmeti almak suretiyle faydalanmıştır.

 

 • Projeler; uygulandığı ilin sanayi yapısına göre Üniversiteler, Ticaret ve Sanayi Odaları, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlükleri, Kalkınma Ajansları, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlükleri ve KOSGEB gibi çeşitli paydaşlarımızla birlikte yürütülmüştür.

 

 • Proje ilk yıllarında sanayinin tüm kesimlerine yönelik uygulanır iken 2012 yılından itibaren başta medikal olmak üzere tekstil, deri, mobilya sektörlerdeki KOBİ’lerimize uygulanmıştır.

 

 • 2019 yılı içinde Adana, Mersin, Manisa ve İstanbul ilimizde Ar-Ge ve/veya Tasarım Merkezi olan ya da Merkez olma aşamasındaki ve/veya imalat ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerimize yönelik olarak Kurumumuz Bilgi ve Doküman Birimleri Temsilcilerinin de katılımı ile proje yürütülmüştür. Yürütülen projelerde toplamda 112 firmamızın danışmanlık safhası ve raporlamaları tamamlanmıştır.

 

 • 2020 yılının ilk yarısında ise; Ankara OSTİM Enerjik Kümelenme Grubunda yer alan 30, Samsun ilinde yer alan 8 firmamıza proje uygulanmıştır.

 

 • Zafer Kalkınma Ajansı Bölgesinde yer alan Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinde uygulanması öngörülen söz konusu Projenin; Kurumumuz, Zafer Kalkınma Ajansı, illerdeki Ticaret ve Sanayi Odaları ile Üniversitelerin ve Bakanlığımız İl Müdürlükleri paydaşlığında/koordinasyonunda yürütülmesi planlanmaktadır.

 

 • Proje 3 Modülden oluşmaktadır:

 

 • Projenin Açılışının ve İşbirliği Protokolü İmza Töreninin salgın koşulları da dikkate alınmak suretiyle 1 ARALIK 2020 SAAT 14:00’DA online platformda gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. İşbirliği Protokolünün ise açılış töreninin düzenleneceği ilin Sayın Valisinin himayelerinde belirlenecek paydaşlar tarafından online olarak imzalanması öngörülmektedir. İlgili kesimlerin ve özellikle danışmalık alacak tüm firmaların yer alabileceği açılış töreni düzenlenecektir.

 

 • Sınai Mülkiyet Hakları Eğitim Semineri: Açılış ve İşbirliği İmza Töreni sonrası özellikle projede yer alacak olmak üzere talep eden tüm firmalara patent, marka ve tasarım konularında ayrıntılı eğitim semineri verilecektir.

 

 • Danışmanlık Hizmeti: Projenin açılış törenine ve sınai mülkiyet hakları eğitimine katılan KOBİ’lerimizden talep edenler içinden Zafer Kalkınma Ajansı Bölgesinde yer alan Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinden her bir ilde 15'er olmak üzere seçilecek uygun toplamda 45 KOBİ'ye birebir sınai mülkiyet konusunda danışmanlık verilecektir.

 

 • İş birliği konuları: Projenin hemen hemen tüm maliyeti Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından karşılanacak olup aşağıdaki hususlarda paydaş Kurum ve Kuruluşlardan destek talep edilmektedir.

 

 • Projenin Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak genelinde muhtelif tanıtım araçları ile özellikle KOBİ’lerimize duyurulmasının sağlanması,

 

 • Projenin Açılışının ve İşbirliği Protokolü İmza Töreninin online platformda olması halinde üst düzey katılım için destek/koordinasyon sağlanması,

 

 • Sınai Mülkiyet Hakları eğitimi ve Danışmanlık hizmetinden faydalanacak firmaların seçiminde destek sağlanması,

 

 • Projeye katılımcı firmalar ile proje uygulayıcısı Türk Patent ve Marka Kurumu arasında koordinasyonun sağlanması.

 

 

Webinar a girmke için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.
https://zoom.us/j/96690632896?pwd=OTdxamE0NExuRFhHTjFzbnpCOU5Vdz09

Webinar ID: 966 9063 2896

ŞİFRE: 337928

Ekleme Tarihi:26.11.2020

Okunma Sayısı:302

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03

Sosyal Medya Akışları