Kış Lastiği Zorunluluğu

YOLCU VE EŞYA TAŞIMALARINDA KULLANILAN ARAÇLARA HER YILIN 01 ARALIK İLE 01 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA KIŞ LASTİĞİ KULLANMALARI ZORUNLULUĞU GETİRİLMİŞTİR.

 

Sayın Üyemiz;

 İl Emniyet Müdürlüğünün 30.12.2016 tarihinde Odamıza gönderilen yazısında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 01 Aralık ile 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirildiği bildirilmiştir. 

İlgili yazı;

 İlgi: 

a) 08.11.2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Araçların Yüklenmesine
İlişkin Ölçü Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik.

b)        Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün
27.11.2012 tarih ve B.1l O.KDG.O.l 7.00.02.-225.09-22239 sayılı genelgesi.

c)         Valilik Makamının 14.11.2016 gün ve 56117746-51426-64035-1269 sayılı onayı.

İlgi (a) sayılı Yönetmeliğin altıncı maddesinin (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 01 Aralık ile 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiştir.

İlgi (b) sayılı genelgenin (1) KIŞ LASTİĞİ VE UYGULAMALARI başlığının (d) bendinde de şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususların ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenerek uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.

İlgili mevzuat ve genelge gereği, İlimizde kış mevsimi şartlarının ağırlığı, yoğun olan kar yağışları ve düşük hava sıcaklıklarından dolayı zeminde meydana gelen buzlanmalarda araçların yol tutuşlarını arttırmak ve kaymaya dayalı olası trafik kazalarının önüne geçebilmek amacıyla, İlimiz sınırları dahilinde taşımacılıkta kullanılan araçlarda kış lastiği kullanılması ilgi ( c ) sayılı Valilik olurları ile zorunlu hale getirilmiştir.

Bu nedenle;

İlimiz sınırları dahilinde taşımacılıkta kullanılan tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari yolcu taşımacılığı yapan otomobillerin her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

Kamyonet, minibüs ve ticari yolcu taşımacılığı yapan otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde;

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti: minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snovvflake) işareti aranacaktır.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.

Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilecektir.

Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

Yapılan denetimlerde, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sahipleri için. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İdari Para Cezası Karar Tutanağı kullanılarak Yönetmelikte belirtilen miktarda idari para cezası karar tutanağı düzenlenerek ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecek ve bu husus idari para cezası karar tutanağı üzerinde belirtilecektir.

Tüm Üyelerimize saygıyla duyurulur.

Ekleme Tarihi:1.1.2017

Okunma Sayısı:1265

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03

Sosyal Medya Akışları