2022 YILININ ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2022 yılının Şubat ayı olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci idaresinde, küresel salgın kurallarına uygun olarak ATSO Meclis Salonu'nda düzenlendi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Meclis Üyelerimiz Sayın Alper Alp ve Sayın Sami Korhan Gülhan’ın Meclis Üyelikleri sona ermiştir. Kendilerine şimdiye kadar sundukları katkı dolayısıyla teşekkür ediyorum. Sayın Abdurrahman Okşar ve Sayın İbrahim Alimoğlu, Meclisimiz’in yeni üyeleri olmuştur. Sayın Okşar ve Sayın Alimoğlu’na başarılar dilerim. Malumunuz olduğu üzere Sayın İbrahim Alimoğlu, Disiplin Kurulu Üyemiz’di. Meclis’te aldığı görev dolasıyla Disiplin Kurulumuz’dan ayrılmak durumunda kaldı. Sayın Alimoğlu’na Disiplin Kurulumuz’da yaptığı çalışmalar dolayısıyla teşekkür ederim; Sayın Alimoğlu’nun yerine gelen Sayın Abdullah Taş’a başarılar dilerim. Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Halit Özutku, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası İl Başkanlığı’na atanmıştır. Sayın Özutku’yu kutluyor; çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.
23 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen çalıştay hakkında da bilgi veren Merdivenci, “Odamız tarafından sürdürülen Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde Doğaltaş Sektörü İş Sağlığı Güvenliği Uygulamasında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’nı düzenledik. Bu Çalıştayımız’a katılan mermer sektörü temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum. Son derece yararlı olduğuna inandığım Çalıştayımız’dan elde ettiğimiz sonuçları ilgili makam ve mercilerle paylaşacağız; en kısa sürede mermer sektöründe iş güvenliği ve sağlığı alanında yaşadığımız sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bu arada Proje kapsamında hazırlanan kitap ve iki animasyon filminde emekleri olan Meclis Üyemiz Sayın Mesut Tabak ve iki OSGB firmamıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Yükselen elektrik faturalarının üreticileri zor durumda bıraktığına dikkat çeken Merdivenci, “Geçen ayki Meclis toplantımızda yükselen elektrik faturaları dolayısıyla işletmelerimizin zor durumda olduğunu dile getirmiş ve çözüm talep etmiştik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, esnafa tarifede indirim yapılacağını açıkladı. Benzeri indirimin sanayi işletmelerimiz için de uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.
Merdivenci, açılış konuşmasını Miraç Kandili’ni tebrik ederek bitirdi.
Toplantının ikinci gündem maddesinde 2022 yılı Ocak ayı karar özetleri oybirliğiyle onaylandı.
Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2022 yılı Ocak ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.
Toplantının dördüncü ve beşinci gündem maddelerinde ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Meclis Üyeleri’ni bilgilendirdi.
Toplantının dördüncü gündem maddesinde Ekmek Fiyat Tarifesi, oybirliğiyle kabul edildi.
Toplantının beşinci gündem maddesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oluşturulan yeni faaliyet kodlarının meslek gruplarına tanımlanması, oybirliğiyle kabul edildi.
Toplantının altıncı gündem maddesinde Oda Hakem/Eksper/ Bilirkişi Listesi’ne yeni eklenecek kişiler oybirliğiyle belirlendi.
Toplantının yedinci gündem maddesinde ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Akif İşbilir, Yönetim Kurulu’nun Ocak-Şubat 2022 faaliyetleri hakkında sunum yaptı. İşbilir’in ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Toplantının son gündem maddesi olan “Dilek ve Temenniler” bölümünde, Meclis Üyesi Mustafa Özer söz alarak Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi hakkındaki gelişmeleri sordu. Özer’in sorusu üzerine ATSO ve Merkez 2’nci OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Merkez 2’nci OSB’nin yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Özer, Serteser’e bilgilendirme için teşekkür ederek Merkez OSB’de faaliyete geçecek olan tıbbi alkol üretim tesisinin de büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.
Meclis Üyesi Halit Özutku, Afyonkarahisarlı iş insanlarının bir araya gelerek yatırım yapmalarını; dışarıdan gelen iş insanlarına da Afyonlu iş insanları ile ortak olmalarının tavsiye edilmesini önerdi.
Meclis Üyesi Mesut Tabak, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğini belirtti. Tabak, Merkez OSB’de güneş enerjisi kullanımda belli bölgelerde teşvik verildiğine, belirli bölgelerin teşvik dışı kaldığına dikkat çekti. Tabak, AFJET’in hizmetlerinin de önemli olduğunu belirterek AFJET Genel Müdürü ve ATSO Meclis Üyesi Dr. Yusuf Ulutürk’ün Meclis’te sunum yapmasını önerdi.
Meclis Üyesi Ahmet Hikmet Dönerkaya, AFJET ile ilgili ısı merkezleri kaynaklı sorun yaşandığını kaydetti.
Meclis Üyesi Halil Hasırcıoğlu, AFJET sisteminde reenjekte sisteminin nasıl işlediğini sordu.
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AFJET ile ilgili bilgi vererek ayrıntıları Dr. Yusuf Ulutürk’ün aktarabileceğini belirtti.
Meclis Üyesi İbrahim Sömer, Doğaltaş Sektörü İş Sağlığı Güvenliği Uygulamasında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’nın yararlı olacağını düşündüğünü belirtti. Sömer, Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde hazırlanan animasyon filmlerinin kamu spotu olarak gösterilmesini önerdi. Sömer, Merkez OSB’deki güneş enerjisi teşvikinin Erenler’deki köy ve mücavir alan ayrımından dolayı değişiklik gösterdiğini kaydetti.
Meclis Üyesi Cemil Uluışık, Türkiye ekonomisinin Avrupa’ya göre daha kırılgan olduğunu belirtti. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam etmesinin Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyeceğini söyledi.
ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Dilek ve Temenniler bölümünün ardından, katılımları dolayısıyla Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.

Ekleme Tarihi:25.2.2022

Okunma Sayısı:1486

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03

Sosyal Medya Akışları

Basında Biz