ATSO’DAN TEKNOPARK’A ZİYARET

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser beraberinde ATSO Yönetim Kurulu Üyeleriyle beraber Zafer Teknopark’ı ziyaret etti, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Mercan, Ahmet Yılmaz Kasap’la beraber, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bulunan Zafer Teknopark’ı ziyaret etti. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Zafer Teknopark Genel Müdürü Doç.Dr. Tuğrul Kandemir ve Teknopark yönetim kurulu üyeleri tarafından ağırlanan heyete Teknopark’ta yapılan çalışmalar konusunda bilgilendirme yapıldı.

İlk olarak Zafer Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Tuğrul Kandemir yaptı. Kandemir, “Teknopark’ın kuruluş sürecine başladığımızda 3 il olarak başlamıştık. Daha sonra Kütahya bizden ayrıldı ve Uşak ile Afyonkarahisar olarak kaldık. Teknoparkımız kurulduğu andan itibaren faaliyetlerine başladı. 16 firmaya hizmet vermek adına ofisler kurduk. Şuan itibariyle bu 16 ofisin 15 tanesi dolu durumda. 1 ofisimiz boş ama halihazırda 2-3 proje başvurusu var. Çalışmalarımız iyi gidiyor, Türkiye genelindeki Teknopark’lara baktığımızda çok iyi durumdayız, daha da iyi olacağız” dedi.

Daha sonra AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak konuştu. Solak, Teknopark’ın kuruluş aşamasında mevzuatsal yazışmaları büyük bir özveriyle tamamlayarak güzel bir merkez oluşturduklarını ifade ederek, “Biz üniversite içindeyiz ama bu bina Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygun görülen işadamlarıyla, öğretim üyelerimizi buluşturma yerimiz. Burada başta Afyonkarahisarlı işadamlarımız olmak üzere hangi ilden olursa olsun işadamlarımız ofis anlamında buradaki binaya gelebilir, fabrika alanı olarakta ANS Kampüsünde bulunan KYK Yurdunun arka tarafında 155 bin metrekarelik bir alanımız yer alıyor. Nisan 2016’dan bu yana Teknopark olarak çok hızlı ilerledik. Üniversitedeki öğretim görevlimizi derslerinin dışında burada çalışma üzere görevlendirdik. Kiminle hangi alana ne tür inovatif işlem yapılacaksa bu ortam onu yapmaya müsait durumda” diye konuştu.
“Afyonkarahisar’ın AKÜ ANS sınırlarında Teknoparkı’na kavuştu” diyen Solak, “Biz sevinçliyiz, mutluyuz böyle bir ortamın kurulmasından dolayı. Alan oluştu çalışmalar başladı. Bizim Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Beye gururla söyleyebileceğimiz, işadamlarımız buraya çok ilgi duydular. Biz üniversite yönetimi olarak buna katkı sunduk. Bir başka konuda uçucu yağ elde edilmesi konusunda. Bununla ilgili olarak bazı ülkelere ilerleyen günlerde resmi ziyaretlerde bulunacağız. Bununla ilgili olarak iyi üretim ve pazarlama yapan ülkeleri biliyoruz. Bunlarla ortaklıklar konusunda görüşmeler yaparak, bu ürünle ilgili tesisleri kurmak istiyoruz” dedi.

Teknopark’ın Afyonkarahisar için çok önemli olduğunu vurgulayan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Afyonkarahisar için özlediğimiz bir alandı. Ne mutlu ki kısa bir sürede tamamlanarak hizmete açıldı. Kapasiteden çok şuanda içinin ne kadar dolu olduğu önemli. Buradaki önemli bir başka bir hususta hazır olan binanın Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından teknopark olarak tahsis edilmiş olması. Böyle hazır bir yerin Teknopark olarak tahsis edilmiş olması merkezin gelişimini hızlandırdı. İnşallah yapılan bu AR-GE çalışmaları Teknoparkımızın içinde üretime de dönüşür. İnşallah paydaşımız olan Uşak kentinde de yapılan çalışmalar hızla ilerler” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması gerektiğini kaydeden Serteser, “Bu tuzaktan kurtulmak katma değerli ürünlerin daha fazla üretilmesiyle mümkün. Ne yazık ki biz ülke olarak kilogramda 1.40-1.50 dolar civarında ihracat yapıyoruz. Bu gelişmiş ülkelerde 3 ila 5 dolar arasında değişiyor. Dolayısıyla bu tür merkezlerin katma değeri yüksek ürünler üretiminde büyük önemi var. Ben Afyonkarahisar’daki teknoparkımızın da bu tür ürünler üretiminde ülkemize büyük katkılar sunacağını düşünüyorum. Bir de bu tür başarılar kentteki yöneticilerin uyumlu çalışmaları sonucunda yaşanıyor. Bu noktada teknoparkta yöneticilerle firmalar arasındaki uyumlu çalışmalar iyi işlerin çıkmasını sağlayacaktır. Benim bir istediğim üniversitedeki hocalarımızın projelerini alalım bir havuz oluşturalım. Firmalar bu projelerin kendilerine uygun olanlarını alarak uygulasın” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından Serteser ve beraberindeki heyet Teknopark binasını gezerek firmaların yaptıkları çalışmaları inceledi, bilgi aldı.

Ekleme Tarihi:7.3.2017

Okunma Sayısı:1146

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03