TR-33 DÜZEY – II BÖLGESİNDE KAYITDIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TR-33 Düzey – II Bölgesinde Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Projesi Kapanış Toplantısı Uşak Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde Uşak Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlendi. Toplantıya ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol katıldı.

Toplantıda konuşma gerçekleştiren ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol;
“Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sosyal Güvenlik Kurumunun Operasyon Yararlanıcısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın Sözleşme Makamı (İKG PRO) olduğu Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Hibe Programı kapsamında yer alan ve Uşak TSO, Afyonkarahisar TSO, Manisa TSO ile Kütahya TSO tarafından yürütülen ‘TR-33 Düzey – II Bölgesindeki Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Projesi başarıyla sonuçlanmış ve şahsımca hem çok yararlı hem de farkındalığı üst seviyeye çıkaran bir proje gerçekleşmiştir.
Afyonkarahisar ilimizde toplamda 10 gıda sektörü, 10 doğaltaş sektöründe firmamız Proje Koçları tarafından ziyaret edilerek birebir yerinde analizler yapılmış ve ortaya ilimizin 2 sektörde ki bir raporu çıkmıştır. Rapor sonucu ilimizde kayıtdışı istihdam ile alakalı firmalarımızın bilgili olması sevindirici bir sonuçtur.

Ayrıca proje kapsamında ilimizde yapılan bilgilendirme toplantılarına katılım üst düzeyde olduğu malumunuz Akrones Otel’de gerçekleştiren toplantında bölgedeki en yüksek katılım gerçekleşmiş 200’ün üzerinde firma yetkilisi iştirak etmiştir.

En son açıklanan işsizlik oranı Mart 2017’de 11,7 olarak gerçekleşmişti, ilimizin ise ülkemize nazaran işsizlikte oranımız daha az olmakla birlikle Türkiye’de işsizliğin en az olduğu iller sıralamasında ilklerde yer almaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Mart 2017 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puan artarak %33,1 olarak gerçekleşmiştir.
Bu oran bize ülkemizde çalışan fakat kayıt altına alınmayan veriyi vermekte ve sonucunda ise bu projenin önemine işaret etmektedir.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterlik görevini 3,5 aydır Yönetim Kurulunun takdiri ile yürütmekteyim ve KADİM projesi kapsamında yapılan çalışmalara, faaliyetlere baktığımda bu projede yer alan eğitim, seminer, sempozyum, sosyal faaliyetler ve birebir görüşmeler ile kayıtsız çalışanlarda ve tüm paydaşlarda kayıt dışı istihdam alanında farkındalık yaratarak, bilinç oluşturmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini görmekteyim.
Başta proje yürütücüsü olan Uşak TSO ekibine, diğer paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

Projenin yürütücüsü olan kurumlara plaket takdim edildikten sonra toplantı kapatıldı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ekleme Tarihi:6.7.2017

Okunma Sayısı:873

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03